Pomoc prawna przy sprzedaży mieszkania

Dla sprzedającego, Porady 12.08.2024 213 9 min

Transakcje na rynku nieruchomości mogą być stresujące dla obu stron. Kupujący dążą do najniższej ceny i bezpieczeństwa, sprawdzając m.in. obciążenia hipoteczne oraz status prawny lokalu. Sprzedający natomiast chcą uzyskać jak najwyższą cenę i zabezpieczyć się przed problemami po sprzedaży. W tym artykule skupimy się na drugiej grupie, czyli planujących sprzedaż nieruchomości. Sprawdź już teraz, o czym powinien pamiętać sprzedający i dlaczego przyda mu się pomoc prawna przy sprzedaży mieszkania!

Sprzedaż nieruchomości – od czego zacząć przygotowania?

Jeśli planujesz sprzedać mieszkanie, z pewnością zależy Ci na tym, aby uzyskać możliwie najwyższą cenę. Ale jaką zaproponować w ogłoszeniu? Jak negocjować cenę z kupującym, aby ostateczna kwota była atrakcyjna dla obu stron transakcji? Żeby to ustalić, musisz precyzyjnie określić wartość rynkową nieruchomości.

Sprzedaż nieruchomości - przygotowania
Sprzedaż nieruchomości – przygotowania

Możesz zlecić to specjaliście i więcej informacji na temat tego, kto wycenia nieruchomości, znajdziesz na blogu naszej firmy. Jednak rozwiązaniem dużo szybszym i przede wszystkim darmowym, jest skorzystanie z narzędzia darmowej wyceny nieruchomości online.

Uregulowanie kwestii dotyczących własności nieruchomości

Każda osoba zainteresowana nabyciem nieruchomości przed finalizacją transakcji zapoznaje się z informacjami zawartymi w księgach wieczystych. W ten sposób weryfikuje się informacje sprzedającego związane z brakiem lub obecnością obciążeń hipotecznych. Jednocześnie ustala się, kto ma prawo własności nieruchomości i czy związane z tym kwestie zostały uregulowane.

Jeśli więc jesteś właścicielem lokalu mieszkalnego, który niedawno otrzymałeś np. jako darowiznę, po rozwodzie lub w ramach spadku, przed jego zbyciem musisz załatwić kilka kluczowych formalności. To pierwszy przypadek, w którym sprzedającemu przyda się doradztwo prawne.

Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku – o czym trzeba pamiętać?

Nieruchomość otrzymana w spadku a jej sprzedaż
Nieruchomość otrzymana w spadku a jej sprzedaż

Samo formalne przejęcie dziedziczonego mieszkania jest niewystarczające do tego, aby stać się jego prawowitym właścicielem. Sprzedaż nieruchomości ze spadku będzie możliwa dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o jej nabycie. Można złożyć go w sądzie lub u notariusza, otrzymując odpowiednio stwierdzenie nabycia spadku bądź notarialny akt poświadczenia dziedziczenia.

Oba te dokumenty są traktowane na równi, a różni je przede wszystkim procedura ubiega się nie. Jeśli interesuje Cię ten temat, więcej informacji o nim znajdziesz na naszym blogu.

Rozwód – pomoc prawna przy sprzedaży mieszkania jest tutaj niezbędna

Tego typu przypadki zwykle są najbardziej skomplikowane. Proces sprzedaży mieszkania po rozwodzie nierzadko jest zawiły, gdyż w grę wchodzić tutaj mogą m.in. takie kwestie, jak:

  • obciążenie wspólnym kredytem hipotecznym,
  • brak rozdzielności majątkowej i wynikające z tego komplikacje,
  • zobowiązania podatkowe pojawiające się po finalizacji transakcji – kwestią sporną może być to, kto ma przejąć je na siebie.

Choć rozwiązanie tych problemów jest relatywnie proste z punktu widzenia przepisów, tak przeszkodą mogą być złe relacje pomiędzy byłymi współmałżonkami i wynikające z tego trudności w dojściu do porozumienia. Niezależnie jednak od tego, w takich przypadkach pomoc prawna przy sprzedaży mieszkania zawsze jest niezbędna.

Sprzedaż nieruchomości z darowizny – o czym należy pamiętać w kwestiach podatkowych?

Podobnie jak w opisanym przypadku nieruchomości ze spadku, tutaj również potrzebne jest potwierdzenie przejęcia własności w formie aktu notarialnego. Procedury jego wydania są proste i po otrzymaniu takiego dokumentu można od razu przystąpić do zbycia lokalu.

Jednak zbyt szybka sprzedaż mieszkania z darowizny może rodzić pewne skutki prawne – obowiązek zapłaty podatku dochodowego. Zwolnieni są z niego wyłącznie członkowie najbliższej rodziny. Nie zapłacisz go, jeśli mieszkanie otrzymałeś jako darowiznę od małżonka, zstępnego, wstępnego (w tym ojczyma lub macochy), rodzeństwa bądź pasierba.

Jednak warunkiem skorzystania z tego prawa jest jeszcze to, aby nieruchomość sprzedać po upływie 5 lat od jej otrzymania. Na szczęście od tej reguły jest pewien wyjątek, z którego łatwo skorzystać. Czytaj dalej!

Jak sprzedać nieruchomości z darowizny bez podatku przed upływem 5 lat?

Wystarczy, że nieruchomość z darowizny zostanie przeznaczona na tzw. własne cele mieszkaniowe. W takim przypadku nie trzeba czekać 5 lat, aby po jej sprzedaży uniknąć podatku dochodowego. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, specjaliści oferujący doradztwo prawne z pewnością pomogą Ci w załatwieniu związanych z tym formalności.

Umowa sprzedaży nieruchomości – kto ją przygotowuje?

Zgodnie z prawem nieruchomości można sprzedawać wyłącznie na podstawie aktów notarialnych. To dokumenty przygotowywane przez notariuszy, którzy zobowiązani są zadbać o ich zgodność z przepisami. Jednocześnie muszą upewnić się, że wszystkie związane z nimi zapisy są zrozumiałe dla stron, a w razie wątpliwości udzielić stosownych wyjaśnień.

Przygotowanie umowy sprzedaży nieruchomości
Przygotowanie umowy sprzedaży nieruchomości

Akt notarialny wymagany jest zawsze wtedy, gdy mamy do czynienia z przeniesieniem własności, a więc własność nieruchomości przechodzi z jednej osoby na drugą. Dotyczy to więc zarówno sprzedaży mieszkania, jak i m.in.:

  • przekazania jako darowizny,
  • dziedziczenia,
  • przejęcia po rozwodzie.

Umowę sprzedaży nieruchomości powinien zweryfikować prawnik

Jeśli osoba planująca kupno mieszkania od Ciebie oczekuje dodania do umowy sprzedaży nieruchomości zapisów, które budzą Twoje wątpliwości, powinieneś skontaktować się ze specjalistą oferującym doradztwo prawne. Zweryfikuje on te kwestie, wyjaśni ewentualne zawiłości, a w przypadku stwierdzenia, że dane zapisy są niekorzystne, zaproponuje odpowiednią ich zmianę.

Co ważne, może on uczestniczyć w negocjacjach z kupującym i jego obecność często ułatwia dojście do porozumienia w pełni satysfakcjonującego obie strony transakcji.

Pomoc prawna przy sprzedaży mieszkania – w jakich jeszcze kwestiach może pomóc specjalista biegle znający prawo nieruchomości?

Musisz mieć świadomość tego, że prawo nieruchomości obejmuje mnóstwo kwestii związanych z tym rynkiem. Biegły w nim specjalista powinien mieć rozległą wiedzę m.in. w zakresie takich aktów prawnych jak:

  • ustawa prawo budowlane,
  • ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym i gospodarce nieruchomościami,
  • wszystkich związanych z własnością nieruchomości.

Specjalizujący się w tym prawnik, świadcząc usługi dla klientów indywidualnych planujących sprzedaż np. mieszkania, przede wszystkim pomoże w skomplikowanym procesie, jakim jest przygotowanie dokumentów. Jednocześnie zadba o to, aby umowa finalizująca transakcję zawierała wszystkie kluczowe informacje, w tym wymagane dane z ewidencji gruntów oraz numer księgi wieczystej.

Zatroszczy się również o to, aby wprowadzona w umowie cena sprzedaży była zgodna z ustaleniami obu stron transakcji – np. uwzględniała wpłaconą wcześniej zaliczkę.

Transakcje na rynku nieruchomości wymagające wsparcia prawnego

Niektóre przypadki są skomplikowane i skorzystanie z doradztwa prawnego jest wtedy wręcz niezbędne. Prawnik doradzi bowiem m.in. jak sprzedać mieszkanie z lokatorem. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których osoba zajmująca lokal z różnych powodów nie chce się z niego wyprowadzić. Innym przykładem wymagającym wsparcia prawnego jest sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym.

Prawnik zabezpieczy strony transakcji w zakresie przekazania sprzedanej nieruchomości

Choć formalnie akt notarialny finalizuje transakcję, tak po zakupie nieruchomości musi jeszcze dojść do jej przekazania nowemu właścicielowi. Bardzo rzadko dzieje się to natychmiast – przeciętnie dochodzi do tego w terminie od kilku dni do tygodni od wizyty u notariusza.

Przekazanie sprzedanej nieruchomości
Przekazanie sprzedanej nieruchomości

Kwestie te muszą zostać uregulowane w umowie i to kolejny aspekt, którego weryfikacją powinien zająć się prawnik. Jednocześnie samo przekazanie nieruchomości powinno być potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym. Zabezpiecza on obie strony transakcji na wypadek przyszłych roszczeń, gdyż powinien zawierać wszystkie informacje związane ze stanem lokalu i jego wyposażenia.

Należy w nim szczególnie dokładnie opisać każdą znaną wadę, najlepiej potwierdzając każdą z nich odpowiednią dokumentacją techniczną. Dokument ten jest kluczowy, dlatego w jego przygotowywaniu powinna uczestniczyć osoba biegle znająca prawo nieruchomości.

Specjalizując się w zakresie nieruchomości, kompleksowo pomożemy Ci w sprzedaży mieszkania!

Chcesz uniknąć stresu związanego ze sprzedażą mieszkania, dbając o poczucie bezpieczeństwa? Liczysz na szybką sprzedaż nieruchomości przy jednoczesnym uzyskaniu możliwie najwyższej ceny? Skontaktuj się z nami – kompleksowo pomożemy Ci w tym procesie!

Wycenimy mieszkanie korzystając z autorskiego algorytmu AI PricerAVM, przygotujemy je do sprzedaży, zrobimy zdjęcia i opublikujemy ogłoszenia. Dodatkowo pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności, zapewniając wsparcie na każdym etapie transakcji. Usługi kierujemy również do osób zainteresowanych kupnem nieruchomości – zapraszamy do kontaktu!

Czytaj więcej

5/5 - (ilość głosów: 7)

Polecane wpisy