Kto wycenia nieruchomości? Wszystko o pracy rzeczoznawcy!

Dla kupującego, Dla sprzedającego, Porady 21.05.2024 175 8 min

Planujesz kupno lub sprzedaż domu, mieszkania bądź gruntu? W każdym z powyższych przypadków kluczowe będzie precyzyjne oszacowanie ceny danej nieruchomości. Komu zlecić przygotowanie jej profesjonalnej i rzetelnej wyceny? W tym artykule tłumaczymy, kim jest rzeczoznawca majątkowy, jak powstaje operat szacunkowy i w jakich przypadkach taki dokument może okazać się niezwykle przydatny. Sprawdź, kto wycenia nieruchomości!

Czym jest wycena nieruchomości?

Na czym polega wycena nieruchomości?
Na czym polega wycena nieruchomości?

W pewnych sytuacjach właściciel lub osoba zainteresowana konkretną nieruchomością mogą potrzebować urzędowego dokumentu, potwierdzającego jej wartość rynkową. Operat szacunkowy to formalna wycena nieruchomości. Tylko sporządzona przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego będzie dokumentem, który w myśl obowiązujących przepisów ma moc dokumentu urzędowego.

Operat szacunkowy – kiedy jest potrzebny?

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że transakcje kupna-sprzedaży nie są jedynymi przykładami sytuacji, w których wycena nieruchomości może okazać się niezbędna. Przede wszystkim banki, sądy, a także inne urzędy mogą wymagać jej sporządzenia w rozmaitych przypadkach. O jakie przypadki chodzi? Między innymi:

Po operat szacunkowy warto sięgnąć również w przypadku, gdy chcemy sprzedać nieruchomość o nietypowym charakterze czy przeznaczeniu. Nareszcie, warto to zrobić w każdej sytuacji, gdy proste porównanie cen na portalach z ogłoszeniami nie jest wystarczające.

Kiedy potrzeba operatu szacunkowego?
Kiedy potrzeba operatu szacunkowego?

Jakie elementy musi zawierać wycena nieruchomości?

Jak już wspomnieliśmy, jedynie uprawniony rzeczoznawca majątkowy może sporządzać operaty szacunkowe nieruchomości, co oznacza, że taka wycena obwarowana jest pewnymi wymogami formalnymi. Musi ona zawierać m.in.: przedmiot wyceny, cel wykonania operatu oraz źródła, z których specjalista pozyskał wiedzę na temat nieruchomości. Towarzyszy jej szczegółowy opis zarówno samego budynku lub gruntu, jak i lokalnego rynku, a także informacja o sposobie wykonania operatu, oraz wyliczona wartość pieniężna nieruchomości.

Jak przeprowadza się wycenę domu lub mieszkania? 3 popularne metody

Certyfikowany rzeczoznawca przy wykonywaniu operatu szacunkowego zobowiązany jest kierować się metodami określonymi w przepisach prawa. Przy szacowaniu wartości mieszkania specjalista uwzględnia zarówno jego metraż czy stan techniczny, jak i szereg innych aspektów, jak lokalizacja, standard wyposażenia, przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego czy otoczenie inwestycji. W zależności od rodzaju nieruchomości, wycena może być dokonana na podstawie jednej z trzech popularnych metod.

  1. Podejście porównawcze – zakłada zestawienie wycenianego mieszkania lub domu z innymi, porównywalnymi nieruchomościami. Z reguły stosuje się je przy wycenach budynków i lokali mieszkalnych.
  2. Metoda dochodowa – polega na określeniu wysokości dochodów, jakie dana nieruchomość może przynieść zarówno teraz, jak i w przyszłości. Dotyczy najczęściej gruntów lub obiektów komercyjnych.
  3. Podejście mieszane – łączy założenia metody porównawczej oraz dochodowej, w sposób optymalny dla konkretnej nieruchomości.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym kolejnym artykule: Ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę? Koszty, cena oraz metody wyceny.

Dokumenty do sporządzenia operatu szacunkowego

Aby wycena miała moc prawną, musi zostać sporządzona przez uprawnionego rzeczoznawcę na podstawie odpowiednich źródeł. I choć każdy przypadek może wymagać indywidualnego rozpatrzenia, to standardowy zestaw dokumentów, niezbędnych do sporządzenia operatu szacunkowego, obejmuje:

  • akt notarialny nieruchomości,
  • wypis z księgi wieczystej,
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli obowiązuje na danym obszarze), lub decyzja o warunkach zabudowy,
  • rzuty zabudowań,
  • mapę ewidencyjną działki.

Warto zaznaczyć, że powyższy zestaw powinien być wystarczający w przypadku nieruchomości mieszkalnych. W przypadku gruntów lub lokali komercyjnych, budowli zabytkowych czy obiektów o specyficznym przeznaczeniu, rzeczoznawca może poprosić właścicieli o dodatkowe dokumenty i informacje. Sprawdź, jak m.in. warszawska uchwała rewitalizacyjna wpływa na rynek nieruchomości i transakcje.

Dokumenty potrzebne przy operacie szacunkowym
Dokumenty potrzebne przy operacie szacunkowym

Wyceń swoją nieruchomość z doświadczonym rzeczoznawcą!

Choć na pozór wycena domu, mieszkania lub działki wydają się proste, to w wielu sytuacjach niezbędna okazuje się pomoc specjalisty, który sporządzi dla Ciebie profesjonalny operat szacunkowy nieruchomości. W takich przypadkach warto skorzystać z naszej pomocy – sporządzona przez certyfikowanego rzeczoznawcę wycena nieruchomości pozwoli Ci nie tylko ustalić, ale także uzasadnić realną wartość lokalu lub gruntu, na potrzeby transakcji rynkowej, postępowania sądowego czy odszkodowawczego. Już dziś skontaktuj się z nami i zyskaj wsparcie ekspertów, którzy w profesjonalny i rzetelny sposób wykonają dla Ciebie operat szacunkowy, uwzględniając wszystkie istotne uwarunkowania Twojej nieruchomości.

FAQ – Najczęściej Zadawane Pytania

Najczęstsze pytania przy operacie szacunkowym
Najczęstsze pytania przy operacie szacunkowym

1. Kto wycenia nieruchomości?

Do wyceny nieruchomości uprawniony jest rzeczoznawca majątkowy, który posiada odpowiednie kwalifikacje i jest wpisany do centralnego rejestru rzeczoznawców majątkowych.

2. Jakie kroki należy podjąć w sprawie wyceny nieruchomości?

W sprawie wyceny nieruchomości należy skontaktować się z rzeczoznawcą majątkowym, który przeprowadzi niezbędne analizy i sporządzi operat szacunkowy, będący oficjalnym dokumentem określenia wartości rynkowej nieruchomości. Sporządzanie operatu szacunkowego wymaga dokładnej analizy wielu czynników związanych z nieruchomością oraz znajomości aktualnych trendów w gospodarce nieruchomościami.

3. W jakich sytuacjach konieczne jest sporządzenie operatu szacunkowego?

Sporządzenie operatu szacunkowego jest wymagane m.in. przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, podczas podziału majątku, w przypadku zmian uwarunkowań prawnych czy do celów związanych z gospodarką nieruchomościami. Gospodarka nieruchomościami obejmuje szeroki zakres działań, w których rzetelna wycena nieruchomości przez profesjonalistę jest nieodzowna.

4. Jakie elementy zawiera operat szacunkowy?

Operat szacunkowy zawiera szczegółowy opis nieruchomości, analizę rynku, metodę wyceny nieruchomości zastosowaną przez rzeczoznawcę oraz wartość nieruchomości.

5. Gdzie mogę znaleźć rzeczoznawcę majątkowego?

Rzeczoznawców majątkowych można znaleźć poprzez centralny rejestr rzeczoznawców majątkowych lub zlecić usługi rzeczoznawcy majątkowego przez zaufane biura nieruchomości i firmy wycen nieruchomości, np. w Pricer. Usługi rzeczoznawcy majątkowego są niezbędne nie tylko przy transakcjach kupna-sprzedaży, ale także w procesie inwestycyjnym i zarządzaniu nieruchomościami.

6. Ile kosztuje wycena nieruchomości?

Koszt wyceny nieruchomości zależy od wielu czynników, takich jak typ i lokalizacja nieruchomości, jej rozmiar oraz zakres pracy rzeczoznawcy. To, ile kosztuje wycena nieruchomości, najlepiej jest ustalić indywidualnie z rzeczoznawcą.

7. Jakie dokumenty są potrzebne do wyceny nieruchomości?

Do wyceny konieczne mogą być takie dokumenty, jak akt notarialny nieruchomości, wypis z księgi wieczystej nieruchomości, decyzje o warunkach zabudowy, mapy czy plany zagospodarowania przestrzennego.

8. Dlaczego warto zlecić wycenę nieruchomości rzeczoznawcy?

Zlecając wycenę nieruchomości rzeczoznawcy, zyskujesz profesjonalną i obiektywną ocenę wartości nieruchomości, co jest kluczowe przy wielu transakcjach rynkowych, kredytowych czy prawnych.

9. Jakie są warunki i regulacje prawne dotyczące sporządzania operatu szacunkowego nieruchomości przez rzeczoznawców majątkowych?

Proces sporządzania operatu szacunkowego nieruchomości przez rzeczoznawców majątkowych musi odbywać się zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów oraz zgodnie z Powszechnymi Krajowymi Zasadami Wyceny (PKZW), które zostały opracowane przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych. Te regulacje zapewniają jednolite standardy zawodowe i gwarantują, że wycena zostanie przeprowadzona profesjonalnie i rzetelnie.

Czytaj więcej

5/5 - (ilość głosów: 1)

Polecane wpisy