Sprzedaż mieszkania z darowizny a podatek. O czym warto pamiętać?

Dla sprzedającego, Porady 15.08.2023 3830 5 min

Darowizna mieszkania cieszy – szczególnie jeśli mamy już swoje M, a sprzedaż nieruchomości z darowizny oznacza zasilenie naszego portfela dodatkową, niemałą kwotą! Jeśli decydujemy się na sprzedaż mieszkania z darowizny, należy zadbać o formalności. W niektórych przypadkach mogą one wiązać się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. O tym, kiedy trzeba płacić podatek dochodowy od darowizny, a kiedy jest się z niego zwolnionym, dowiesz się w tym artykule.

Darowizna mieszkania a akt notarialny

Zacznijmy od podstawowych kwestii związanych z samą darowizną nieruchomości. Jak zapewne wiesz, rodzajów darowizn jest wiele – mogą dotyczyć nie tylko nieruchomości (mieszkań, działek, domów itp.), ale także ruchomości (samochodów, sprzętów elektronicznych itp.) oraz pieniędzy.

To jednak, o czym nie powinniśmy zapominać – darowizna mieszkania zawsze wymaga formy aktu notarialnego. W tej sytuacji należy uwzględnić opłatę notarialną od darowizny, której wysokość zależeć będzie od wartości mieszkania. Maksymalne stawki taksy notarialnej regulowane są przez rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości. Wysokość stawek notarialnych znajdziesz w naszym artykule: Jakie są koszty sprzedaży mieszkania?

Zwolnienie z zapłaty podatku dochodowego

Podatku dochodowego od darowizny można uniknąć! Co więcej, nie są to wcale rzadkie przypadki. Wszystko zależy od tego, do jakiej grupy podatkowej należymy. Grupy podatkowe różnią się w zależności od stopnia pokrewieństwa/powinowactwa pomiędzy darczyńcą a osobą obdarowaną. Jakie wyróżnia się grupy podatkowe?

Zgodnie z art. 14 Ustawy o podatku od spadków i darowizn do grup podatkowych zalicza się:

 • do grupy I – małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
 • do grupy II – zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
 • do grupy III – innych nabywców.

Uwaga! Zwolniona z podatku jest tzw. grupa 0. Należą do niej członkowie najbliższej rodziny z grupy 1, czyli małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha.

Sprzedaż mieszkania z darowizny
Sprzedaż mieszkania z darowizny

O czym koniecznie trzeba pamiętać? Darowizny w zerowej grupie podatkowej są zwolnione z podatku pod warunkiem zgłoszenia i udokumentowania jej (w formie aktu notarialnego) w Urzędzie Skarbowym. Należy to zrobić w ciągu maksymalnie pół roku! Ponadto, aby być zwolnionym z podatku dochodowego, nie można sprzedać darowanej nieruchomości przed upływem 5 lat od daty otrzymania darowizny. Chyba że… czytaj dalej!

Kwoty wolne od podatku dochodowego

Możesz znaleźć się w innej grupie (oprócz grupy 0 może to być grupa I, II lub III), ale nadać być zwolnionym/ą z podatku dochodowego! Istnieje bowiem coś takiego, jak kwota wolna od podatku. W październiku 2022 roku zostały ustalone nowe, wyższe kwoty wolne od podatku. W praktyce oznacza to, że możemy uzyskać wyższą darowiznę bez konieczności zapłaty podatku dochodowego. Aktualnie wynoszą one:

 • dla I grupy podatkowej do 10 434 zł od jednego darczyńcy (do 20 868 zł od wielu darczyńców łącznie),
 • dla II grupy podatkowej do 7 878 zł,
 • dla III grupy podatkowej do 5 308 zł.

Konieczność zapłaty podatku dochodowego: ile wynosi?

Z pewnością podatek dochodowy czeka Cię, jeśli darowizna jest wyższa od opisanej wyżej wolnej kwoty. Jego wysokość zależy od grupy podatkowej, do której należysz. Informacje o najnowszych skalach podatkowych znajdują się na portalu gov.

Dla I grupy podatek wynosi:

 • 3% od kwoty nadwyżki ponad 0 zł do 11 128 zł,
 • 333 zł 90 gr i 5 % od kwoty nadwyżki ponad 11 128 zł do 22 256 zł,
 • 890 zł 30 gr i 7% od nadwyżki ponad 22 256 zł.

Dla grupy II podatek wynosi:

 • 7 % od kwoty nadwyżki ponad 0 zł do 11 128 zł,
 • 779 zł i 9 % od kwoty nadwyżki ponad 11 128 zł do 22 256 zł,
 • 1 780 zł 60 gr i 12% od kwoty nadwyżki ponad 22 256 zł.

Dla grupy III podatek wynosi:

 • 12 % od kwoty nadwyżki ponad 0 zł do 11 128 zł,
 • 1 335 zł 40 gr i 16 % od kwoty nadwyżki ponad 11 128 zł do 22 256 zł,
 • 3 115 zł 90 gr i 20% od kwoty nadwyżki ponad 22 256 zł.
Sprzedaż mieszkania z darowizny
Sprzedaż mieszkania z darowizny

Własne cele mieszkaniowe a podatek: nie czekaj 5 lat!

Wspominaliśmy o ogólnej zasadzie, w myśl której nieruchomości z darowizny nie można sprzedać przed upływem 5 lat od daty jej otrzymania. W sprzedaży mieszkania z darowizny istnieje jednak wyjątek od tej reguły, dzięki któremu możemy zdecydowanie szybciej skorzystać z ulgi mieszkaniowej!

Nie musimy czekać 5 lat, jeśli środki ze sprzedaży nieruchomości z darowizny zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Własne cele mieszkaniowe to nie tylko zakup nowej nieruchomości! Może to być także np. spłata kredytu hipotecznego czy remont własnego lokalu mieszkalnego.

Planujesz sprzedaż mieszkania?

W obecnej sytuacji rynkowej szybka sprzedaż mieszkania jest osiągalna dzięki solidnemu przygotowaniu oferty. Podkreślenie wyjątkowych cech danej nieruchomości oraz głęboka wiedza o okolicy minimalizują ryzyko transakcji. Chcesz szybko trafić na wiarygodnego klienta lub klientkę? Z pomocą przychodzi Ekspert Rynku Lokalnego!

Ekspert Rynku Lokalnego zapewnia dokładną wycenę nieruchomości i istotne informacje o okolicy, które nierzadko umykają w wielu ofertach. Precyzyjnie przygotowane ogłoszenie i jego szeroka ekspozycja na popularnych portalach znacząco zwiększają zainteresowanie. Podkreślając atuty Twojej nieruchomości, przykuwasz uwagę, osiągając szybką i pomyślną sprzedaż na korzystnych warunkach. Chcesz się przekonać? Skontaktuj się z nami lub już teraz wyceń za darmo swoje mieszkanie!

Oceń nasz wpis!

Polecane wpisy