Darmowa wycena nieruchomości online


Przygotowując się do sprzedaży mieszkania, domu czy działki, zacznij od poznania orientacyjnej wartości nieruchomości. Ułatwi to przygotowanie oferty i jednocześnie będzie pomocne na etapie ewentualnej negocjacji ceny z potencjalnym nabywcą. Zadanie to zazwyczaj zleca się rzeczoznawcy majątkowemu, co wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów, jednak dziś funkcjonują już alternatywne rozwiązania! Darmowa wycena nieruchomości online – czym jest i na czym polega automatyczny model wyceny? Dowiedz się z tego artykułu!

Czym jest automatyczna wycena nieruchomości?

Automatyczna wycena nieruchomości
Automatyczna wycena nieruchomości

Rozwój nowoczesnych technologii wpływa na wiele aspektów naszego życia, a jednym z nich jest znaczące ułatwienie dostępu do informacji. Sieci komputerowe dają wgląd do ogromnych baz danych, które wykorzystuje się obecnie do różnych celów. Jednym z nich jest ustalenie wartości rynkowej nieruchomości poprzez wycenę online.

Za jej przygotowanie odpowiada specjalne oprogramowanie, które oparte jest na algorytmach uczenia maszynowego (AVM). Analizując różne dane z rynku nieruchomości, w tym ze źródeł publicznych, samodzielnie oszacowują one wartość np. konkretnego mieszkania czy wskazanej działki.

W jakim celu powstało narzędzie do automatycznego określania wartości nieruchomości?

Prace nad AVM, czyli automatycznym modelem wyceny nieruchomości, prowadzono już pod koniec ubiegłego stulecia. Ich celem było i jest stworzenie narzędzia godnego zaufania dla rzeczoznawców majątkowych. Jednak dopiero w XXI wieku przyniosły one w pełni satysfakcjonujące efekty. Obecnie oprogramowanie to jest w stanie bardzo precyzyjnie oszacować ceny nieruchomości, biorąc pod uwagę wiele kluczowych czynników mających wpływ na wycenę.

Czytaj więcej o pracy rzeczoznawcy: Kto wycenia nieruchomości?

Wycena mieszkania online – do czego jest wykorzystywana?

Początkowo AVM powszechnie wykorzystywały banki, współpracując z podmiotami, które dostarczają automatycznych wycen nieruchomości. Możliwość szybkiego przeanalizowania rynku nieruchomości przyspiesza bowiem proces analizy wniosków związanych z kredytami hipotecznymi.

Wykorzystanie wyceny nieruchomości online
Wykorzystanie wyceny nieruchomości online

Obecnie automatyczna i całkowicie darmowa wycena ma znacznie szersze zastosowanie. Dostęp do niej jest powszechny, dzięki czemu każdy szybko i bez ponoszenia kosztów może rozeznać się na rynku – by np. sprzedać mieszkanie. Jednocześnie jest to cenne narzędzie dla analityków zajmujących się przewidywaniem zmian na rynku nieruchomości.

Automatyczna wycena nieruchomości online – jak to działa?

Ustalona przez AVM wartość mieszkania obliczana jest na podstawie informacji pozyskanych z wielu różnych źródeł. Określając orientacyjne ceny nieruchomości, algorytm bierze pod uwagę m.in. takie związane z nią dane, jak:

 • parametry techniczne (np. piętro, na którym położony jest lokal, jego powierzchnia, liczba pokoi czy ogólny standard wykończenia),
 • lokalizacja mieszkania,
 • informacje o transakcjach sprzedaży nieruchomości na wskazanym obszarze,
 • charakterystyka lokalnej demografii.
Jak działa automatyczne wycena z Pricer?
Jak działa automatyczne wycena z Pricer?

Oprócz tego do ustalenia wartości brane są pod uwagę dane z baz zawierających ceny transakcyjne nieruchomości. Przykładowo narzędzie online dostępne na stronie Pricer pobiera informacje z zasobów obejmujących blisko 7 milionów nieruchomości zlokalizowanych na terenie Polski. Trafia do niej aż 96% transakcji zawieranych na rynku, co sprawia, że nasz AVM wykazuje się ponadprzeciętną wiarygodnością.

Wartość nieruchomości oszacowana przez algorytm a rzeczoznawcę – jakie są różnice?

Pierwszą i oczywistą różnicą jest koszt wyceny nieruchomości. Wycena mieszkania online, bądź innej nieruchomości, jest darmowa, natomiast rzeczoznawca pobiera wynagrodzenie za swoją pracę. Ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę? Przykładowo przygotowanie operatu szacunkowego dotyczącego domu jednorodzinnego waha się obecnie w granicach od około 1500 zł do nawet blisko 3000 zł.

Operat szacunkowy a wycena online - różnice
Operat szacunkowy a wycena online – różnice

Kolejną ważną różnicą jest czas oczekiwania. Przygotowanie szacunkowej wartości nieruchomości online zajmuje krótką chwilę (dokument generowany jest praktycznie od razu po wypełnieniu formularza na stronie). Rzeczoznawca potrzebuje na to przeciętnie kilku dni, a w przypadku wyjątkowo skomplikowanych spraw nawet wiele tygodni.

Trzecią różnicą jest cel wykorzystania. Przede wszystkim AVM nadaje się do wykorzystania na własne potrzeby, a wycena nieruchomości dokonywana przez rzeczoznawcę majątkowego (w formie operatu szacunkowego) ma walor dokumentu urzędowego. Czytaj dalej!

Do czego można wykorzystać przygotowany online dokument określający wartość nieruchomości?

Wycena przygotowana przez algorytmy może być wykorzystana zarówno do ogólnego rozeznania się na rynku, jak i wsparcia w procesie sprzedaży nieruchomości. Ułatwi określenie optymalnej ceny np. mieszkania i przy odrobinie umiejętności negocjacyjnych pozwoli na korzystną transakcję… Jedynie w przypadku spraw sądowych wymagany jest operat szacunkowy przygotowany przez rzeczoznawcę.

Zastanawiasz się, jak skutecznie negocjować cenę? Poznaj nasze wskazówki: Jak negocjować cenę mieszkania od dewelopera?

Wycena nieruchomości online – jakie informacje zawiera?

AVM to niezwykle cenne narzędzie dla wszystkich osób specjalizujących się w gospodarce nieruchomościami (np. w zakresie ich wynajmu) oraz planujących sprzedaż. Korzystając z narzędzia dostępnego na stronie internetowej naszej firmy, uzyskasz wszystkie informacje potrzebne do dokładnego rozeznania się na rynku. Co ważne, są one dokładne i przedstawione w przejrzystej formie.

W wygenerowanym automatycznie dokumencie podana jest wartość nieruchomości, a do tego znajdują się w nim m.in. takie informacje, jak:

 • orientacyjny koszt opłat eksploatacyjnych,
 • rozkład cen transakcyjnych na lokalnym rynku,
 • szacowany przychód z tytułu najmu,
 • położenie nieruchomości z punktu widzenia skomunikowania jej z ważnymi obszarami – orientacyjny czas dotarcia różnymi środkami komunikacji do kluczowych miejsc w regionie.

Koszt opłat eksploatacyjnych w wycenie nieruchomości online

Jest to bardzo ważna informacja z punktu widzenia osób planujących zakup np. mieszkania, która w efekcie ułatwia negocjacje cen w transakcjach sprzedaży mieszkania. W wycenie online zawarte są szacunkowe koszty związane m.in. z miesięcznym rachunkiem za energię elektryczną oraz internet.

Do czego może przydać się rozkład cen transakcyjnych na rynku lokalnym?

To kolejna istotna informacja dla osób planujących sprzedaż nieruchomości. Średnia cena metra kwadratowego na danym rynku ułatwia ustalenie optymalnej ceny nieruchomości, co może znacznie przyspieszyć znalezienie nabywcy. Przydatną informacją jest też powierzchnia sprzedawanych nieruchomości w ujęciu procentowym dla transakcji zawieranych na danym obszarze.

Dane związane z najmem w wycenie nieruchomości online

Wiele osób traktuje dziś zakup lokali mieszkalnych jako inwestycję i bezpieczny sposób na lokowanie oszczędności. Są one przeznaczane na wynajem i korzystając z wyceny nieruchomości online, można orientacyjnie określić związane z nim zyski.

Wynajem a dane z wyceny nieruchomości online
Wynajem a dane z wyceny nieruchomości online

Algorytmy AVM obliczają średnią cenę zarówno za najem krótko-, jak i długoterminowy – biorąc pod uwagę szczegółowe dane z rynku lokalnego. Na tej podstawie obliczają przybliżony przychód w ujęciu miesięcznym oraz rocznym wraz z procentowym określeniem jego stosunku do wartości mieszkania.

Chcesz poznać wartość wybranej nieruchomości? Zleć darmową wycenę online na Pricer!

Jak widzisz, taki dokument jest niezwykle wartościowy dla wszystkich osób związanych z rynkiem nieruchomości – sprzedających, kupujących oraz zainteresowanych najmem. Jeśli szybko potrzebna Ci jest precyzyjna wycena nieruchomości, skorzystaj z narzędzia AVM dostępnego na naszej stronie.

Po wypełnieniu formularza wygenerowany zostanie dokument, w którym znajdziesz wszystkie informacje opisane w tym artykule. Jeśli natomiast potrzebujesz operatu szacunkowego, skontaktuj się z nami – współpracujemy także z licencjonowanymi rzeczoznawcami majątkowymi!

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Wycenić mieszkanie samodzielnie czy zlecić to rzeczoznawcy?

Wszystko zależy od tego, do czego potrzebna jest Ci wycena nieruchomości. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na naszym blogu, z którego dowiesz się, jak wycenić mieszkanie zależnie od sytuacji!

2. Jak przyspieszyć sprzedaż mieszkania?

Z pewnością pomoże Ci w tym wycena nieruchomości online, którą otrzymasz za darmo, wypełniając formularz dostępny na naszej stronie. Dzięki niej łatwiej będzie Ci ustalić cenę zgodną z trendami na lokalnym rynku i tym samym atrakcyjną dla potencjalnych nabywców. Jednocześnie pamiętaj, aby skrupulatnie przygotować mieszkanie do sprzedaży. Usuń z niego wszystkie zbędne elementy wyposażenia, a w razie potrzeby zajmij się odświeżeniem lokalu. Remont mieszkania przed sprzedażą może znacząco podnieść cenę!

3. Co wpływa na wartość rynkową mieszkania?

Istnieje wiele czynników mających bezpośredni wpływ na wartość nieruchomości. Kluczowym jest średnia cena metra kwadratowego w okolicy za lokal o podobnych parametrach. Do tego ważne są m.in. takie aspekty jak:

 • lokalizacja,
 • stan techniczny oraz prawny,
 • unikalne zalety – np. piękny widok z okien, przestronna łazienka czy bliskość punktów ważnych dla przyszłego nabywcy (np. przedszkole, sklep i przystanki komunikacji publicznej).

Czytaj więcej

5/5 - (ilość głosów: 5)

Polecane wpisy