Jak przepisać właściciela mieszkania w spółdzielni i wspólnocie?

Dla kupującego, Dla sprzedającego, Porady 10.06.2024 152 8 min

Większości osób kupno mieszkania kojarzy się przede wszystkim ze spisaniem umowy sprzedaży mieszkania pomiędzy kupującym i sprzedającym oraz wizytą u notariusza w celu zabezpieczenia interesów obu stron tej transakcji. Jednak jeśli nieruchomość należy do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, dopełnienie powyższych formalności będzie niewystarczające. Konieczne jest jeszcze załatwienie kwestii związanych ze zmianą właściciela mieszkania, a więc przepisanie praw do domu bądź lokalu mieszkalnego na rzecz nowego nabywcy. Jak przepisać właściciela mieszkania w spółdzielni i wspólnocie i czy proces ten będzie się różnił zależnie od tego, która z powyższych jednostek zarządza mieszkaniem?

Spółdzielnia a wspólnota mieszkaniowa – jakie są różnice?

Zaczniemy od rozróżnienia tych organizacji, gdyż z doświadczenia wiemy, że wiele osób mylnie używa ich nazw zamiennie. Już z formalnego punktu widzenia znacząco różnią się one od siebie. Spółdzielnia mieszkaniowa to podmiot gospodarczy z osobowością prawną, której nie posiada wspólnota.

Spółdzielnia może być założona przez określoną, minimalną liczbę osób, a zakres jej praw oraz obowiązków regulują przepisy prawa. Z założenia spółdzielnia mieszkaniowa jest właścicielem wszystkich należących do niej nieruchomości i działa w celu zaspokajania podstawowych potrzeb mieszkańców i mieszkanek.

Jak przepisać właściciela mieszkania w spółdzielni i wspólnocie - różnice
Jak przepisać właściciela mieszkania w spółdzielni i wspólnocie – różnice

Z kolei wspólnota mieszkaniowa najczęściej powstaje z własnej inicjatywy właścicieli mieszkań znajdujących się w jednym budynku wielorodzinnym. Oprócz wspomnianej formy prawnej tym, co najbardziej wyróżnia ją na tle spółdzielni, jest brak praw własności do poszczególnych nieruchomości. Jej celem jest zarządzanie częściami wspólnymi obiektu, a więc m.in. terenem zewnętrznym czy klatką schodową.

Proces przepisania właściciela mieszkania w spółdzielni

Kupując mieszkanie lokatorskie bądź mieszkanie spółdzielcze własnościowe, musisz przepisać własność mieszkania z poprzedniego właściciela mieszkania na siebie. Dotychczasowy właściciel nie ma obowiązku informowania spółdzielni o fakcie przeprowadzenia takiej transakcji, jednak kupujący zdecydowanie powinien to zrobić.

Jak przepisać właściciela mieszkania w spółdzielni i wspólnocie - proces
Jak przepisać właściciela mieszkania w spółdzielni i wspólnocie – proces

Pomimo tego, że zarząd spółdzielni otrzyma kopię aktu notarialnego (prześle ją notariusz), to wybranie się do jego siedziby pozwoli dopełnić kilka istotnych formalności. W tym celu wystarczy zabrać ze sobą podstawowe dokumenty potwierdzające zakup nieruchomości oraz dowód osobisty.

Spółdzielnia mieszkaniowa: dlaczego zgłoszenie nowego właściciela jest ważne?

Zgłoszenie nowego właściciela mieszkania w spółdzielni jest ważne, gdyż przy okazji załatwiania tej kwestii:

  1. Poznasz ogólne zasady panujące na terenie zarządzanym przez organizację.
  2. Uzyskasz szczegółowe informacje na temat wysokości czynszu oraz dowiesz się, kiedy i w jaki sposób należy go opłacać.
  3. Zadeklarujesz liczbę lokatorów mieszkania – na tej podstawie zostanie naliczona opłata za śmieci oraz ewentualnie media, jeśli ma ona formę zaliczki.
  4. Zostaniesz poinformowany o prawie własności i jego konsekwencjach – podczas przepisania własności mieszkania stajesz się pełnoprawnym właścicielem mieszkania. Prawo własności zobowiązuje cię do dbania o jego stan techniczny. 

Jak przepisać właściciela mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej

Kupując nieruchomość należącą do wspólnoty mieszkaniowej, również powinieneś przepisać właściciela mieszkania. Zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie otrzyma bowiem informacji od notariusza, że doszło do takiej transakcji. Proces ten wygląda identycznie, jak w przypadku spółdzielni mieszkaniowej – wystarczy zabrać ze sobą akt notarialny oraz dowód osobisty.

Po przeprowadzeniu tej formalności automatycznie staniesz się członkiem wspólnoty mieszkaniowej. W efekcie będziesz zobowiązany m.in. do uiszczania opłat za usługi wybrane przez ten podmiot – np. wywóz śmieci, koszenie trawników czy konserwacja bram wjazdowych.

Koszty przepisania właściciela mieszkania

Koszty podczas przepisywania właściciela mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej i wspólnocie mieszkaniowej mogą się różnić. W spółdzielniach często pobierane są dodatkowe opłaty związane z członkostwem oraz zarządzaniem nieruchomościami.

Pokrycie kosztów zarządu nieruchomością
Pokrycie kosztów zarządu nieruchomością

Z kolei we wspólnotach opłaty mogą być bardziej zróżnicowane, zależne od ustaleń danej wspólnoty. Ważne jest, aby zapoznać się z regulaminami obu podmiotów i dokładnie przeanalizować wszelkie koszty, zanim podejmiesz decyzję o zakupie mieszkania.

Profesjonalna pomoc przy sprzedaży mieszkania spółdzielczego

Jeśli planujesz sprzedaż mieszkania spółdzielczego, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Sytuacja sprzedaży mieszkania spółdzielczego wymaga dopełnienia wielu formalności, które mogą być skomplikowane dla osób nieznających przepisów prawa własności.

W Pricer oferujemy kompleksowe usługi wsparcia przy sprzedaży mieszkań spółdzielczych. Zajmujemy się wszelkimi formalnościami, wyceną nieruchomości oraz przygotowaniem ogłoszeń sprzedaży mieszkania. Dzięki naszej pomocy, sprzedaż mieszkania będzie szybka i bezproblemowa.

Zmiana właściciela a obowiązki w funduszu remontowym

Przepisanie właściciela mieszkania może mieć również wpływ na fundusz remontowy. Nowy właściciel mieszkania będzie zobowiązany do wpłacania środków na ten fundusz, które są przeznaczone na utrzymanie i remonty części wspólnych nieruchomości. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są zasady funkcjonowania funduszu remontowego w spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnocie mieszkaniowej.

Przepisywanie własności mieszkania w przypadku sprzedaży lokalu

Sprzedaż mieszkania, zarówno w spółdzielniach mieszkaniowych, jak i we wspólnocie, wiąże się z przepisaniem własności mieszkania na nowego nabywcę. Proces ten obejmuje zawarcie umowy sprzedaży mieszkania, która musi być potwierdzona notarialnie. Notariusz sporządza akt notarialny, który stanowi podstawę do zmiany właściciela mieszkania.

W większości przypadków sprzedaż mieszkania w spółdzielni mieszkaniowej nie wymaga zgody zarządu spółdzielni, pod warunkiem, że sprzedawane mieszkanie jest lokalem własnościowym. W przypadku mieszkań lokatorskich procedury mogą się różnić i mogą wymagać dodatkowych formalności. Zawsze warto skonsultować się z prawnikiem lub specjalistą ds. nieruchomości, aby upewnić się, że wszystkie aspekty prawne są prawidłowo zabezpieczone.

Mieszkanie własnościowe – przepisanie nieruchomości po śmierci poprzedniego właściciela

Przepisanie właściciela mieszkania może również dotyczyć sytuacji, w której poprzedni właściciel nieruchomości zmarł. W takim przypadku proces przepisania mieszkania na spadkobierców może być bardziej skomplikowany i wymagać dodatkowych dokumentów, takich jak akt zgonu, postanowienie sądu o nabyciu spadku czy zgoda innych spadkobierców.

Formalności po zakupie mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej

Po zakupie mieszkania we wspólnocie mieszkaniowej nowy właściciel mieszkania powinien zgłosić swoje dane do zarządu wspólnoty. Jest to niezbędne, aby zarząd mógł prowadzić aktualny rejestr właścicieli mieszkań i informować ich o ważnych sprawach związanych z zarządzaniem nieruchomością.

Dokumenty potrzebne do przepisania właściciela mieszkania

Aby przepisać właściciela mieszkania potrzebne będą następujące dokumenty:

  • akt notarialny potwierdzający zakup nieruchomości,
  • dowód osobisty nowego właściciela mieszkania,
  • w przypadku mieszkania ze spadku – dodatkowe dokumenty potwierdzające prawo do spadku.

Chcesz korzystnie i szybko sprzedać mieszkanie?

Jeśli przygotowujesz się do zbycia lokalu mieszkalnego zlokalizowanego na terenie jednego z dużych miast w Polsce (m.in. Warszawa, Katowice, Łódź czy Poznań), skorzystaj z naszego profesjonalnego wsparcia. Niezależnie od tego, czy jest to mieszkanie w spółdzielni, czy we wspólnocie mieszkaniowej, kompleksowo pomożemy Ci w jego sprzedaży. Skontaktuj się z nami i umów na spotkanie z Ekspertem Rynku Lokalnego!

Jak przepisać właściciela mieszkania w spółdzielni i wspólnocie?
Jak przepisać właściciela mieszkania w spółdzielni i wspólnocie?

W Pricer zatrudniamy najlepszych specjalistów z branży, którzy będą odpowiadać m.in. za takie kwestie jak rzetelna wycena nieruchomości, przygotowanie i wystawienie ogłoszeń oraz prowadzenie negocjacji z potencjalnymi kupcami. Współpracując z nami, zyskasz też gwarancję bezpieczeństwa transakcji – zapraszamy do kontaktu!

Czytaj więcej

5/5 - (ilość głosów: 2)

Polecane wpisy