Kupno mieszkania formalności

Dla kupującego, Porady 24.05.2024 140 10 min

Dla wielu osób kupno mieszkania jest inwestycją życia, która zwykle wiąże się z wydaniem wszystkich oszczędności i zaciągnięciem kredytu nawet na 20-30 lat. Warto więc zadbać o własne bezpieczeństwo, dopełniając wszystkich formalności, jakie wiążą się z taką transakcją. Chcesz wiedzieć, o czym należy pamiętać, jakie dokumenty skompletować i co masz obowiązek zrobić już po uzyskaniu własności do nieruchomości? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania – skorzystaj z cennych wskazówek, aby kompleksowo przygotować się do zakupu mieszkania!

Jakie dokumenty powinieneś otrzymać od sprzedawcy jeszcze przed zakupem mieszkania?

Gdy znajdziesz mieszkanie swoich marzeń, przejdziesz do etapu ustalania z właścicielem ostatecznych warunków jego sprzedaży. Najwięcej uwagi z pewnością poświęcisz na negocjowanie ceny. Pamiętaj, że w razie potrzeby możesz zamówić wycenę nieruchomości u rzeczoznawcy, jeśli sprzedający tego nie zrobił. Często można także dogadać się np. w kwestii odstąpienia części lub nawet całego wyposażenia znajdującego się w lokalu. Jeśli jest w dobrym stanie, a do tego wystrój mieszkania spełnia Twoje oczekiwania, pozostawienie go bez zmian pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Dokumenty od sprzedawcy przy zakupie mieszkania
Dokumenty od sprzedawcy przy zakupie mieszkania

Kiedy ustalisz już wszystkie szczegóły transakcji przed przejściem do jej finalizacji, a więc spisania umowy u notariusza, zadbaj o kilka formalności. Zanim do tego dojdzie, sprzedawca powinien przedstawić Ci następujące dokumenty:

 • numer księgi wieczystej lub najlepiej od razu wypis z niej – dowiesz się, jaki jest stan prawny nieruchomości,
 • potwierdzenie posiadania tytułu własności do sprzedawanego mieszkania,
 • zaświadczenie o braku osób zameldowanych w lokalu mieszkalnym,
 • zaświadczenie o braku zaległości w opłatach podatku od nieruchomości i za czynsz (jeśli jest to mieszkanie spółdzielcze) oraz wszystkie podłączone media.

Czego potrzebuje notariusz do spisania umowy sprzedaży mieszkania?

W celu prawnego zatwierdzenia transakcji należy wybrać się do notariusza. W przypadku umowy sprzedaży mieszkania musi mieć ona formę aktu notarialnego. Do jej sporządzenia będą potrzebne wszystkie wymienione wyżej dokumenty oraz świadectwo charakterystyki energetycznej.

Czyli co dokładnie? Świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem określającym szeroko pojęte zapotrzebowanie na energię, jakie ma dany budynek lub jego część (lokal mieszkalny lub komercyjny). Chodzi o energię niezbędną do wentylacji, chłodzenia, ogrzewania czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dla budynków niemieszkalnych określa się również zasób energii potrzebnej do oświetlenia. Co ważne, wymóg posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej jest podyktowany regulacjami unijnymi. Wszelkie szczegóły w prawie polskim określa ustawa z 29.08.2014.

Pamiętaj, że oprócz wskazanych wyżej dokumentów oraz świadectwa charakterystyki energetycznej musisz być gotowy na ewentualną konieczność załatwienia dodatkowych formalności. Ich zakres uzależniony jest od konkretnego przypadku, dlatego warto wcześniej zasięgnąć rady u notariusza w tej kwestii, aby zawczasu odpowiednio się przygotować.

Jakie koszty ponosi kupujący mieszkanie w trakcie transakcji? Dowiedz się szczegółów – Jakie są koszty sprzedaży mieszkania? Kto płaci podatek, co z notariuszem? Wyjaśniamy.

Kupno mieszkania i przekazanie kluczy – czy wiąże się z dodatkowymi formalnościami?

Zaraz po spisaniu aktu notarialnego jest to najważniejszy etap zakupu nieruchomości. Rzadko kiedy klucze do niej są przekazywane nowemu właścicielowi jeszcze u notariusza. Zazwyczaj strony umowy sprzedaży umawiają się na przeprowadzenie tej czynności w późniejszym terminie i gdy do niej dojdzie, warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy.

Klucze do nowo zakupionego mieszkania
Klucze do nowo zakupionego mieszkania

W dokumencie tym wypisuje się wszystkie kluczowe parametry techniczne mieszkania. Należy zamieścić w nim informacje m.in. o stanie ogólnym i technicznym, ewentualnych wadach (warto udokumentować je zdjęciami), dacie przekazania kluczy czy rzeczach znajdujących się na wyposażeniu. Protokół zdawczo-odbiorczy zabezpiecza obie strony umowy sprzedaży na wypadek ewentualnych roszczeń związanych np. z usterkami w mieszkaniu.

Czy wiesz, że stan techniczny mieszkania może mieć ogromny wpływ na jego wartość rynkową? Dowiedz się, co wpływa na wartość rynkową nieruchomości.

Kupno mieszkania – jakich formalności należy dopełnić?

Będąc nowym właścicielem mieszkania, powinieneś jak najszybciej załatwić kilka kluczowych spraw urzędowych, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w przyszłości. 

Formalności po zakupie mieszkania
Formalności po zakupie mieszkania

Od momentu podpisania umowy sprzedaży u notariusza, masz 14 dni na:

 • zapłacenie podatku PCC od czynności cywilno-prawnych (wynosi 2% wartości nieruchomości) – z obowiązku zwolnione są osoby, które po raz pierwszy w życiu kupiły mieszkanie, przy czym podatek ten odnosi się wyłącznie do nieruchomości zakupionych na rynku wtórnym, na rynku pierwotnym obowiązuje VAT,
 • założenie księgi wieczystej, jeśli do tej pory jej nie było,
 • złożenie deklaracji podatkowej w lokalnym urzędzie – jest wymagany do wyliczania podatku od nieruchomości, który w przyszłości będziesz zobowiązany opłacać.

Do tego, jeśli lokal znajduje się w spółdzielni bądź wspólnocie mieszkaniowej, masz obowiązek zgłosić w niej zmianę właściciela. Na koniec skontaktuj się z dostawcami wszystkich mediów podłączonych do mieszkania, aby przepisać umowy oraz liczniki na siebie.

Planujesz kupno mieszkania? Poznaj sprawdzone oferty od Pricer!

Zakup mieszkania a oferty od Pricer
Zakup mieszkania a oferty od Pricer

Załatwienie wszystkich powyższych formalności zapewni Ci spokój i pozwoli ograniczyć do minimum ryzyko związane z zakupem mieszkania z rynku wtórnego. Jednak aby mieć pełną gwarancję bezpieczeństwa, powinieneś wybierać spośród sprawdzonych ofert sprzedaży. Znajdziesz je na stronie naszej firmy Pricer i już teraz zachęcamy Cię do zapoznania się z nimi!

Rzetelna wycena nieruchomości, atrakcyjne lokalizacje lokali mieszkalnych, które są w doskonałym stanie technicznym oraz wsparcie w załatwieniu wszystkich formalności związanych z zakupem – to jedne z wielu korzyści, jakie uzyskasz, podejmując współpracę z nami. Zapraszamy do kontaktu, podczas którego udzielimy Ci szczegółowych informacji na temat każdego mieszkania wystawionego na sprzedaż!

Dlaczego nasze wyceny nieruchomości są tak wiarygodne?

Ponieważ na finalny kształt wyceny nieruchomości ma wpływ zbiór czynników, które razem dają efekt synergii – czyli wspólnie oddziałują one skuteczniej niż suma tychże czynników funkcjonujących niezależnie. O jakich dokładnie elementach mowa? Co przemawia za tym, że w Pricer wyceniamy nieruchomości niezwykle precyzyjnie?

 1. Korzystamy z zaawansowanych modeli wyceny. AVM to narzędzie matematyczne pozwalające na celną analizę wielu parametrów danej nieruchomości.
 2. Bazujemy na realnych, sprawdzonych danych, pochodzących z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości, prowadzonych na poziomie starostw powiatowych.
 3. Bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki mające wpływ na wartość nieruchomości, między innymi:
  1. rodzaj rynku (pierwotny/wtórny),
  2. przeznaczenie lokalu (mieszkalny/komercyjny),
  3. lokalizacja i funkcjonująca wokół infrastruktura,
  4. stan techniczny nieruchomości i konieczność ewentualnych remontów,
  5. stan prawny (obciążenia hipoteczne),
  6. wszelkie inne czynniki o charakterze subiektywnym.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej, nasi eksperci służą pomocą – umów się na spotkanie.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

1. Jakie formalności po zakupie mieszkania należy dopełnić?

Po zakupie mieszkania konieczne jest dopełnienie kilku formalności, takich jak zapłacenie podatku PCC od czynności cywilnoprawnych, założenie księgi wieczystej (jeśli do tej pory nie istniała), złożenie deklaracji podatkowej w właściwym urzędzie skarbowym oraz zgłoszenie zmiany właściciela w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej i przepisanie umów na media.

2. Czy istnieją jakieś formalności związane z odbiorem mieszkania?

Tak, przy odbiorze mieszkania warto sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy, który zawiera kluczowe informacje o stanie technicznym mieszkania, ewentualnych wadach oraz wyposażeniu. Protokół ten zabezpiecza obie strony umowy przed ewentualnymi roszczeniami.

3. Co powinienem wiedzieć o zmianie właściciela mieszkania?

Zmiana właściciela mieszkania wymaga zgłoszenia w spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnocie mieszkaniowej, aby uniknąć problemów związanych z opłatami czynszowymi oraz innymi obowiązkami związanymi z posiadaniem nieruchomości.

4. Jakie aspekty związane z kredytem hipotecznym warto rozważyć przy zakupie mieszkania?

Decydując się na kredyt hipoteczny, ważne jest, aby ocenić swoją zdolność kredytową oraz zapoznać się z warunkami oferty bankowej, w tym z wymaganiami dotyczącymi ubezpieczenia mieszkania.

5. Jakie są różnice między rynkiem wtórnym a rynkiem pierwotnym?

Rynek wtórny dotyczy mieszkań z drugiej ręki, które mogą wymagać dodatkowych formalności, takich jak zmiana właściciela. Rynek pierwotny obejmuje nieruchomości prosto od dewelopera, gdzie transakcja często wiąże się z umową deweloperską i aktami ustanowienia własności lokalu. Pochodzenie mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego ma istotny wpływ na wartość rynkową nieruchomości.

6. Co to jest akt notarialny i kiedy jest wymagany?

Akt notarialny to dokument  sporządzany przez notariusza, który jest niezbędny przy transakcjach sprzedaży nieruchomości. Potwierdza on prawną ważność umowy i jest wymagany m.in. przy podpisaniu umowy deweloperskiej. Stanowi też dodatkowe zabezpieczenie przy zawieraniu umowy przedwstępnej. Czym jest umowa przedwstępna? Tłumaczymy w artykule: Co to jest umowa przyrzeczona? Jaki koszt i co dalej?

7. Jakie obowiązki wiążą się z ustanowieniem hipoteki?

Ustanowienie hipoteki jest procesem związanym z zabezpieczeniem kredytu hipotecznego na nieruchomości. Wymaga to zawarcia odpowiedniej umowy o kredyt hipoteczny i jej wpisu do księgi wieczystej.

8. Czy inwestycja wymaga zapłacenia podatku przy zakupie mieszkania?

Tak, przy zakupie mieszkania wymagane jest zapłacenie podatku PCC, który wynosi 2% wartości nieruchomości, chyba że kupujący nabywa nieruchomość po raz pierwszy co wiąże się ze zwolnieniem z tego obowiązku.

9. Co należy wiedzieć o podpisaniu umowy sprzedaży mieszkania?

Przy podpisaniu umowy sprzedaży mieszkania ważne jest dokładne sprawdzenie wszystkich dokumentów, w tym aktu notarialnego oraz zaświadczeń dotyczących stanu prawnego i technicznego nieruchomości.

10. Jakie kroki należy podjąć, aby odebrać mieszkanie w określonym terminie?

Aby odebrać mieszkanie w określonym terminie, należy upewnić się, że wszystkie formalności zostały prawidłowo dopełnione – zapłacony został podatek, przepisano umowy na media oraz zgłoszono zmianę właściciela.

Czytaj więcej

5/5 - (ilość głosów: 2)

Polecane wpisy