Zdalna sprzedaż mieszkania krok po kroku

Dla sprzedającego, Porady 03.12.2024 46 11 min

Sprzedaż mieszkania to poważny i skomplikowany proces, który z tego powodu często jest bardzo stresujący. Wiąże się między innymi z koniecznością dopełnienia wielu formalności, umawiania się na spotkania z potencjalnymi nabywcami oraz z negocjacją ceny. Sprawa wydaje się komplikować jeszcze bardziej, gdy sprzedający z różnych powodów nie jest w stanie osobiście zająć się tymi wszystkimi rzeczami. Na szczęście zdalna sprzedaż mieszkania jest jak najbardziej możliwa i wbrew pozorom jest stosunkowo prosta. W artykule wyjaśniamy, jak krok po kroku przeprowadzić taki proces – sprawdź już teraz!

Interesuje Cię zdalna sprzedaż mieszkania? Będziesz potrzebować pełnomocnika!

W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których sprzedaż nieruchomości prowadzi pełnomocnik, czyli pośrednik. Zwykle spowodowane jest to brakiem możliwości osobistego stawienia się właściciela mieszkania w jego lokalizacji, bo np. przebywa on poza granicami Polski. Jednocześnie coraz większą popularnością cieszą się usługi firm specjalizujących się w pośrednictwie na rynku nieruchomości.

Wybór tego rozwiązania wiąże się bowiem zarówno z wygodą, jak i bezpieczeństwem – fachowcy kompleksowo dopilnują, aby transakcja przebiegła zgodnie z przepisami prawa i na warunkach korzystnych dla sprzedawcy.

Zdalna sprzedaż mieszkania a pełnomocnictwo
Zdalna sprzedaż mieszkania a pełnomocnictwo

Jednak niezależnie od tego, z jakiego powodu chcesz zdalnie przeprowadzić cały proces sprzedaży mieszkania, a więc bez konieczności przyjeżdżania na miejsce m.in. w celu podpisania umowy, musisz ustanowić pełnomocnika. Jest to więc pierwszy krok i w celu jego zrealizowania należy wybrać się do notariusza.

Dowiedz się więcej: Dobry pośrednik nieruchomości – jakie powinien posiadać cechy, aby skutecznie pomóc w sprzedaży mieszkania?

Jak ustanowić pełnomocnika odpowiedzialnego za sprzedaż mieszkania i kto może nim być?

W każdym przypadku sprzedaż mieszkania musi zakończyć się sporządzeniem umowy w formie aktu notarialnego. Z tego również powodu osobę odpowiedzialną za realizację związanych z tym formalności w imieniu właściciela nieruchomości należy ustanowić w obecności notariusza. Bez tego nie będzie ona mogła reprezentować swojego mocodawcy w zakresie podejmowania w jego imieniu czynności prawnych.

Aby ustanowić pełnomocnictwo notarialne dla wybranej osoby, należy sporządzić dokument, w którym muszą znaleźć się m.in. takie informacje, jak:

  • dane osobowe pełnomocnika oraz jego mocodawcy, którym jest właściciel nieruchomości,
  • miejsce oraz data sporządzenia dokumentu,
  • rodzaj pełnomocnictwa,
  • podstawowe dane związane ze sprzedawanym mieszkaniem (lokalizacja oraz numer księgi wieczystej),
  • minimalna kwota, za jaką lokal mieszkalny może zostać sprzedany przez pełnomocnika oraz sposób późniejszego przekazania pieniędzy.

Pełnomocnictwo będziesz musiał osobiście podpisać, jednak możesz je sporządzić w obecności notariusza w dowolnym miejscu na świecie. Jeśli więc np. chcesz sprzedać mieszkanie w Polsce będąc za granicą, wystarczy, że wybierzesz się do lokalnej, najbliższej miejsca Twojego pobytu kancelarii notarialnej.

W takim przypadku dokument zostanie poświadczony tzw. klauzulą apostille – dzięki niej będzie można go używać w innych krajach. Wcześniej musi zostać przetłumaczony na język danego państwa, dlatego niezbędne jest skorzystanie z usług tłumacza przysięgłego.

Pełnomocnictwo notarialne przy sprzedaży mieszkania – jakie są jego rodzaje?

Do tej pory skupialiśmy się na pełnomocnictwie notarialnym, które zapewnia wskazanej osobie możliwość podejmowania czynności prawnych w imieniu mocodawcy. Oznacza to, że może ona nawet sprzedać nieruchomość – własnoręcznie podpisać związaną z tym umowę.

Zdalna sprzedaż mieszkania a rodzaje pełnomocnictw
Zdalna sprzedaż mieszkania a rodzaje pełnomocnictw

Oprócz tego można ustanowić tzw. pełnomocnictwo ogólne, które wiąże się z minimum formalności – brak konieczności sporządzania dokumentu u notariusza. Jednak w tym przypadku pełnomocnik pozbawiony jest praw do podejmowania decyzji w imieniu mocodawcy. Można więc skorzystać z jego pomocy jedynie w zakresie np.:

  • odbioru dokumentów (np. z Urzędu Skarbowego),
  • zajmowania się kwestiami związanymi z prezentacją mieszkania,
  • udzielania potencjalnym nabywcom podstawowych informacji dotyczących sprzedawanej nieruchomości.

Kto może być pełnomocnikiem w procesie sprzedaży mieszkania?

Zgodnie z przepisami pełnomocnikiem może zostać każda osoba mająca chociaż ograniczone zdolności do podejmowania czynności prawnych. Oznacza to, że nawet nie musi być ona pełnoletnia – minimalny wiek to ukończone 13 lat. Może to być zarówno członek najbliższej rodziny, jak i osoba całkowicie obca (np. zawodowy pośrednik). Powyższe ma zastosowanie niezależnie od tego, czy chodzi o pełnomocnictwo ogólne czy notarialne.

Jednak dla własnego bezpieczeństwa na pełnomocnika powinno wyznaczyć się osobę zaufaną. Jeśli chcesz, aby za sprzedaż mieszkania odpowiadała firma świadcząca usługi pośrednictwa, przed podpisaniem z nią umowy, koniecznie zapoznaj się z jej kompetencjami, doświadczeniem oraz opiniami.

Proces sprzedaży mieszkania zdalnie – przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty

Już na etapie ustanawiania pełnomocnika powinieneś wiele uwagi poświęcić także kwestiom związanym z zebraniem dokumentów niezbędnych do tego, aby przeprowadzić sprzedaż mieszkania. Przyspieszy to cały proces, gdyż w ten sposób ograniczysz ryzyko pojawienia się komplikacji na etapie finalizacji transakcji. Aby dowiedzieć się, jakie dokumenty uzyskać w danym przypadku, najlepiej skontaktuj się z notariuszem, który wyjaśni Ci wszystkie formalności.

Dokumenty przy sprzedaży mieszkania
Dokumenty przy sprzedaży mieszkania

Sporządzenie aktu notarialnego zawsze wiąże się z koniecznością przedstawienia:

  • odpisu z informacji zawartych w księdze wieczystej,
  • zaświadczenia o braku zaległości w podatku od nieruchomości oraz opłatach związanych z eksploatacją nieruchomości,
  • poświadczenia informującego o tym, że teren, na którym znajduje się mieszkanie, nie jest objęty procesami rewitalizacji,
  • zaświadczenia o braku współlokatorów,
  • potwierdzeń, że mieszkanie nie jest w żadne sposób obciążone przez osoby trzecie – np. mających prawo do spadku lub pierwokupu.

Dodatkowe dokumenty potrzebne w związku ze sprzedażą nieruchomości

Zależnie od sytuacji lista dokumentów może być dłuższa. Np. sprzedaż mieszkania spółdzielczego wiąże się z obowiązkiem uzyskania zaświadczenia od spółdzielni o braku zaległości w pobieranych przez nią opłatach.

Jeśli natomiast nieruchomość jest obciążona kredytem hipotecznym, konieczna jest zgoda banku na to, aby potencjalny nabywca przejął to zobowiązanie. Analogicznie odpowiedni dokument jest wymagany w sytuacji, gdy obecny właściciel lokalu mieszkalnego postanowi spłacić kredyt w całości, gdy sprzedaż mieszkania zostanie sfinalizowana – bank także musi wyrazić na to zgodę.

Zdalna sprzedaż mieszkania – jakie jeszcze kolejne kroki należy podjąć?

Gdy wyznaczysz już pełnomocnika i uda Ci się uzyskać dokumenty niezbędne do finalizacji transakcji, powinieneś zrobić jeszcze jedną rzecz – dokładnie sprawdzić wartość mieszkania. Jest to bardzo ważne, gdyż znacząco ułatwi Ci sprzedaż nieruchomości.

Będziesz w stanie zaproponować cenę atrakcyjną dla potencjalnych nabywców, co zwiększy zainteresowanie ogłoszeniem. Jednocześnie możesz ustalić ją na poziomie na tyle wysokim, aby zapewnić sobie szerokie pole do negocjacji przy ograniczonym ryzyku zniechęcenia do zakupu.

Sprzedaż mieszkania a dodatkowe dokumenty
Sprzedaż mieszkania a dodatkowe dokumenty

Zadanie to możesz zlecić rzeczoznawcy majątkowemu, jednak wiąże się to z dużym wydatkiem oraz często dość długim czasem oczekiwania. Istnieje jednak rozwiązanie alternatywne gwarantujące równie wysoką precyzję szacunku wartości nieruchomości – darmowa wycena nieruchomości online, którą samodzielnie wykonasz za pośrednictwem naszej strony internetowej!

Czy szybka sprzedaż mieszkania zdalnie jest możliwa?

To, ile czasu zajmie poszukiwanie osoby, która ostatecznie zdecyduje się na zakup nieruchomości, zależy od wielu czynników. Na część z nich nie masz wpływu, gdyż dotyczą one trendów panującym na lokalnym rynku wtórnym mieszkań. Jednak poprzez odpowiednie działania, możesz znacząco zwiększyć swoje szanse na szybką finalizację transakcji oraz uzyskanie bardzo korzystnej ceny.

Przede wszystkim zadbaj o to, aby ogłoszenie dotyczące sprzedaży mieszkania było atrakcyjne. Powinno zawierać informacje kluczowe dla potencjalnego nabywcy. Ważne jest również zamieszczenie w nim wysokiej jakości zdjęć, które możliwie najdokładniej przedstawiają wszystkie aspekty nieruchomości. Zaprezentuj mieszkanie z możliwie najlepszej strony, jednak równocześnie poinformuj o wszystkich negatywnych aspektach – np. o usterkach.

Jeśli lokal wymaga odświeżenia, zastanów się, czy warto zainwestować w zrobienie tego na własną rękę jeszcze przed sprzedażą. Często drobny remont wiąże się z relatywnie niewielkim kosztem, a może on przełożyć się na znaczy wzrost wartości nieruchomości. Dowiedz się więcej: Remont mieszkania przed sprzedażą, czyli jak zwiększyć wartość nieruchomości.

Pomyśl także nad skorzystaniem z usługi home stagingu, w ramach której specjaliści zajmą się profesjonalną aranżacją wnętrz z myślą o zwiększeniu ich atrakcyjności dla potencjalnych nabywców.

Zdecydowałeś się na zdalną sprzedaż mieszkania? Podejmij współpracę z doświadczonym pośrednikiem!

Jeśli chcesz szybko, bezpiecznie oraz korzystnie sprzedać nieruchomość zdalnie, zamiast tracić czas na poszukiwania zaufanego pośrednika w rodzinie czy pośród znajomych, zgłoś się do specjalistów! W Pricer świadczymy profesjonalne usługi pośrednictwa – zapraszamy do kontaktu i podjęcia współpracy! Doskonale znamy rynek nieruchomości, dlatego kompleksowo pomożemy Ci w każdym aspekcie związanym z procesem zbycia lokalu mieszkalnego. Wykonamy atrakcyjne zdjęcia oraz przygotujemy ogłoszenie, zapewnimy wsparcie w załatwianiu formalności i zajmiemy się kontaktem z potencjalnymi nabywcami.

Zdalna sprzedaż mieszkania - do kogo się zgłosić?
Zdalna sprzedaż mieszkania – do kogo się zgłosić?

Zachęcamy także do skorzystania z naszego narzędzia do wyceny nieruchomości – kalkulator, którą wygenerujesz samodzielnie. Wykorzystuje ono zaawansowany technologicznie, autorski algorytm AI. Na podstawie analizy lokalnego rynku oraz danych z bazy cen transakcyjnych zawierającej ponad 7 milionów wpisów, jest on w stanie z wysoką dokładnością oszacować wartość nieruchomości.

FAQ – odpowiedzi na często zadawane pytania związane ze zdalną sprzedażą mieszkania

1. Jaka jest ważność dokumentu pełnomocnictwa ogólnego i notarialnego?

Standardowo oba te pełnomocnictwa są udzielane na czas nieokreślony, a więc mają formę bezterminową. Jednak mocodawca może określić konkretny, dowolnie wybrany termin, w którym pełnomocnik traci prawo do reprezentowania go w zakresie czynności wskazanych w dokumencie.

2. Czy przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości jest niezbędna?

Jest ona nieobowiązkowa i, co bardzo istotne, można ją sporządzić samodzielnie bez wizyty u notariusza. Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości służy do nakreślenia ogólnych warunków, na jakich transakcja ma się odbyć. Może ona stanowić także formę zabezpieczenia dla osoby, która zdecyduje się na zakup i w związku z tym wpłaci pewną sumę pieniędzy w formie zaliczki lub zadatku.

3. Czy planując sprzedaż mieszkania zdalnie, warto zgłosić się do skupu nieruchomości?

Z ofert takich firm korzystają przede wszystkim osoby, którym zależy na bardzo szybkim zbyciu nieruchomości i otrzymaniu gotówki. Jest to godne polecenia również w przypadku, gdy mieszkanie jest problematyczne – np. znajduje się w nim lokator z ustanowioną dla niego służebnością. Korzystając z oferty skupu trzeba liczyć się ze sprzedażą za cenę znacznie poniżej wartości rynkowej.

Czytaj więcej

5/5 - (ilość głosów: 4)

Polecane wpisy