Jak sprawdzić wartość mieszkania?

Porady, Wartość nieruchomości 13.11.2024 273 11 min

Wraz z upływającym czasem wartość nieruchomości nieustannie się zmienia. W wielu przypadkach systematycznie rośnie, jednak niekiedy z powodu wystąpienia różnych czynników może ona także ulec obniżeniu. Z tego powodu, jeśli chciałbyś sprzedać mieszkanie, zanim wystawisz związane z nim ogłoszenie, powinieneś zająć się jego wyceną. Im precyzyjniej to zrobisz, tym łatwiej będzie Ci przygotować ofertę atrakcyjną dla potencjalnych klientów. Jednocześnie Twoja pozycja będzie mocniejsza na etapie negocjowania ceny z kupującym. W artykule podpowiadamy, jak sprawdzić wartość mieszkania lub domu we własnym zakresie, bez korzystania z usług rzeczoznawcy majątkowego. Specjaliści od nieruchomości wyjaśniają w nim także, od czego ona zależy oraz dlaczego czasem może być niższa od wartości rynkowej – zapraszamy do lektury!

Wycena nieruchomości – kiedy może się przydać?

Przygotowywanie się do wspomnianej transakcji sprzedaży to niejedyny moment, w którym ustala się wartość nieruchomości. Jest to także potrzebne w przypadku wykonywania czynności prawnych związanych np. z przekazaniem lokalu mieszkalnego innej osobie w formie darowizny.

Jak sprawdzić wartość mieszkania?
Jak sprawdzić wartość mieszkania?

Również planując kupno mieszkania, warto wcześniej dowiedzieć się, ile orientacyjnie jest ono warte. Dzięki temu kupujący jest w stanie ocenić, czy interesująca go oferta sprzedaży faktycznie jest atrakcyjna – dodatkowo zyskuje on swego rodzaju „atut” w procesie negocjowania ceny.

Planując wzięcie kredytu hipotecznego, trzeba wcześniej wycenić nieruchomość

W niektórych przypadkach przed zakupem mieszkania trzeba obowiązkowo obliczyć wartość rynkową nieruchomości. Dotyczy to m.in. osób planujących zaciągnąć na ten cel kredyt hipoteczny. Jest to jednocześnie przypadek, w którym wykonanie tego zadania należy zostawić w rękach rzeczoznawcy majątkowego. Przygotowuje on tzw. operat szacunkowy, który jest jedynym dokumentem akceptowanym przez bank.

Kwestia tego, jaki jest koszt wyceny nieruchomości, uzależniony jest od wielu czynników, z których najważniejsze to:

  • stan prawny lokalu,
  • lokalizacja,
  • typ nieruchomości,
  • stan techniczny lokalu.

Czym jest rynkowa wartość nieruchomości?

Odpowiedź na to pytanie należy zacząć od wyjaśnienia, że pojęcie to zostało zdefiniowane w przepisach – w Ustawie o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 roku (art. 151 ust. 1). Zgodnie z występującą tam definicją jest to kwota, jaką teoretycznie można uzyskać za dany lokal w przypadku transakcji sprzedaży zawieranej na standardowych warunkach. Co bardzo istotne, rynkowa wartość nieruchomości dotyczy tylko i wyłącznie określonego momentu – dnia, w którym została ona oszacowana. Wynika to z dużej zmienności rynku oraz idących za tym wahań cen.

Rynkowa wartość mieszkania
Rynkowa wartość mieszkania

Jeśli jednak chcesz sprzedać mieszkanie z rynku wtórnego, musisz liczyć się z tym, że ostateczna kwota, jaką uzyskasz od nabywcy, może być mniejsza. Przeciętnie cena transakcji jest w takim przypadku niższa o około 10% w stosunku do jego, jaka jest aktualnie wartość rynkowa nieruchomości.

Samodzielnie obliczenie wartości lokalu – sprawdź, od czego zacząć!

Czas przejść do praktycznych wskazówek związanych z przygotowaniami do sprzedaży lokalu mieszkalnego. Specjaliści z branży sugerują, żeby na początek dobrze rozeznać się na rynku nieruchomości, skupiając się na tym lokalnym. Jeśli planujesz taką transakcję z dużym wyprzedzeniem, wykorzystaj ten czas, aby zapoznać się z trendami cenowymi. W tym celu regularnie przeglądaj na portalach ogłoszeniowych oferty mieszkań z okolicy o zbliżonych parametrach do Twojego.

Jak sprawdzić wartość mieszkania?
Jak sprawdzić wartość mieszkania?

Poprzez takie obserwacje możesz ustalić dynamikę zmian cen i na tej podstawie obliczyć przyszłą wartość danej nieruchomości. Pamiętaj jednak, że będzie to jedynie szacunkowa kwota. Ceny podawane w ogłoszeniach zwykle są bowiem wyższe od tych uzyskiwanych na etapie finalizacji transakcji – zawyża się je w celu pozostawienia sobie pola do negocjacji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, na ile realnie pieniędzy możesz liczyć przy sprzedaży mieszkania, nie musisz korzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego. Z pomocą przychodzi bowiem darmowa wycena nieruchomości online. To proste w obsłudze i jednocześnie zaawansowane technologicznie narzędzie, z pomocą którego w zaledwie kilka minut poznasz orientacyjną rynkową wartość wskazanego lokalu mieszkalnego.

Wycena nieruchomości online – jak to działa?

Dostępne w internecie, całkowicie bezpłatne, narzędzia (tzw. kalkulatory) pozwalają na samodzielne obliczenie wartości lokalu mieszkalnego bez konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy oraz poświęcania dużej ilości czasu. Od strony użytkownika jest to prosty formularz, w którym należy podać podstawowe informacje związane z wycenianą nieruchomością. Po ich wprowadzeniu zaimplementowany algorytm szacuje wartość danego mieszkania, biorąc pod uwagę różne czynniki oraz korzystając z wiarygodnych raportów na temat cen transakcyjnych.

Jakie informacje trzeba podać w kalkulatorze online, aby poznać wartość nieruchomości?

W formularzu należy wprowadzić podstawowe parametry danej nieruchomości, rozpoczynając od jej lokalizacji – miasto, ulica oraz numer budynku. Jest to zdecydowanie najważniejsze, gdyż algorytm uwzględniając informacje adresowe, weryfikuje bazę cen transakcyjnych z całego pobliskiego obszaru. Swoją analizę opiera na podobnych nieruchomościach do wskazanej, dlatego oprócz powyższych danych w kalkulatorze należy podać również:

  • powierzchnię lokalu mieszkalnego oraz liczbę dostępnych w nim pomieszczeń,
  • piętro, na którym znajduje się mieszkanie i ogólną liczbę kondygnacji w budynku,
  • typ rynku nieruchomości – pierwotny lub wtórny,
  • rodzaj budynku (np. blok lub kamienica) oraz rok jego budowy,
  • standard wykończenia lokalu mieszkalnego.

Aby automatycznie wygenerowana wycena nieruchomości była możliwie najbliższa prawdy, warto podać jak najwięcej związanych z nią informacji dodatkowych. Kluczowe są różnego rodzaju udogodnienia, takie jak np. komórka lokatorska, miejsce parkingowe w garażu czy balkon, które zwiększają wartość lokalu.

Prawidłowe oszacowanie wartości nieruchomości czasem wymaga większego zaangażowania

W zdecydowanej większości przypadków samodzielna wycena mieszkania przy użyciu kalkulatora online w zupełności wystarcza do tego, aby przygotować ogłoszenie dotyczące jego sprzedaży. Czasem jednak wartość rynkowa nieruchomości może być znacznie niższa od tej wygenerowanej przez algorytm. Jednym z ważniejszych, mogących mieć na to wpływ czynników, jest stan prawny.

Przykładem są obciążenia hipoteczne. Zakup mieszkania, które stanowi zabezpieczenie dla kredytu w banku, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, co może przyczyniać się do obniżenia jego wartości.

Innym przykładem jest nieruchomość z ustanowioną służebnością na określony czas bądź dożywotnią. W tym przypadku nowy właściciel musi pogodzić się z tym, że w lokalu ma prawo zamieszkiwać inna osoba. Prowadzenie gospodarstwa domowego może być uciążliwe, przez co taki stan prawny również powoduje obniżenie wartości lokalu – w tym konkretnym przypadku często bardzo duże.

Oczywiście nie tylko stan prawny może przyczyniać się do spadku wartości nieruchomości poniżej szacunkowej ceny rynkowej. Innym przykładowym czynnikiem jest lokalny plan zagospodarowania przestrzennego – np. gdy w okolicy budynku w niedalekiej przyszłości ma powstać ruchliwa droga bądź fabryka.

Jakie czynniki zwiększają wartość nieruchomości?

Ogromne zróżnicowanie rynku sprawia, że wartość nieruchomości zależy od wielu czynników, często wręcz unikalnych. Biorąc jednak pod uwagę te, które mogą znacząco zwiększać cenę metra kwadratowego mieszkania, najważniejsze z nich to:

  • atrakcyjna lokalizacja – np. lokal mieszkalny położony w ścisłym centrum miasta będzie znacznie droższy od takiego samego, ale znajdującego się na peryferiach,
  • obecność w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków komunikacji publicznej, sklepów, placówek medycznych, szkół, przedszkoli, placów zabaw, parków itp.,
  • doskonały stan techniczny budynku, w którym znajduje się lokal mieszkalny,
  • korzystny rozkład pomieszczeń – duże i bardzo przestronne pokoje, które do tego są dobrze nasłonecznione,
  • ulokowanie na wyższych kondygnacjach – wbrew pozorom mieszkania na wyższych piętrach zazwyczaj są droższe od tych położonych niżej, gdyż gwarantują więcej prywatności i mniej hałasów z zewnątrz.

Samodzielna wycena nieruchomości online – dlaczego warto ją zrobić?

Samodzielnie przygotowana wycena nieruchomości z wykorzystaniem internetowego kalkulatora jest przede wszystkim darmowa. Dzięki temu unikniesz konieczności ponoszenia kosztów związanych z usługami rzeczoznawcy majątkowego. Zaoszczędzisz również czas – raport z narzędzia dostaniesz w zaledwie parę minut, kiedy na operat szacunkowy czeka się przeciętnie od 2 do 5 dni.

Samodzielne wycenienie nieruchomości
Samodzielne wycenienie nieruchomości

Istotną zaletą tego rozwiązania jest również to, że może z niego skorzystać każdy. Aby obliczyć wartość rynkową nieruchomości na własną rękę, potrzeba nie tylko sporo czasu, ale także specjalistycznej wiedzy. W trakcie tego procesu należy bowiem uwzględniać mnóstwo czynników, co znacząco go komplikuje i czyni wyjątkowo czasochłonnym. W przypadku kalkulatora do wyceny nieruchomości wszystkie te zmienne analizuje odpowiednio zaprogramowany algorytm.

Już dziś wyceń swoją nieruchomość – skorzystaj z darmowego kalkulatora na stronie Pricer.pl!

Chcesz mieć pewność wygenerowania tym narzędziem wiarygodnych raportów dotyczących wartości rynkowej Twojego mieszkania? Skorzystaj z autorskiego kalkulatora dostępnego na stronie internetowej firmy Pricer. Jest całkowicie bezpłatny i działa w oparciu o innowacyjny algorytm sztucznej inteligencji, który wyceniając wskazany lokal mieszkalny, bierze pod uwagę wiele kluczowych czynników. Dodatkowo korzysta z największej w Polsce bazy cen sprzedaży z rynku nieruchomości – obecnie obejmuje ona już ponad 7 milionów transakcji! Z pomocą tego narzędzia szybko i precyzyjnie obliczysz wartość rynkową mieszkania.

Jednocześnie możesz także skontaktować się z naszym specjalistą, który doradzi Ci, jak szybko oraz korzystnie sprzedać lokal mieszkalny – zachęcamy do kontaktu!

FAQ

Ile kosztuje wycena nieruchomości mieszkalnej przez rzeczoznawcę?

Cena usługi uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju budynku. Wycena nieruchomości w bloku bądź apartamentowcu zwykle jest najtańsza – koszt przeciętnie waha się w granicach od około 700 do 1300 zł. Gdy mieszkanie znajduje się w kamienicy, cena może przekroczyć 1800 zł. Z kolei właściciele domów jednorodzinnych średnio zapłacą od 1000 do nawet prawie 2000 zł.

Co ważne, cena usługi może wzrosnąć przez skomplikowany stan prawny nieruchomości lub inne czynniki utrudniające oszacowanie jej wartości.

Darmowa wycena nieruchomości online na stronie Pricer.pl – jakie informacje zawiera?

W wygenerowanym raporcie przedstawiona jest przede wszystkim szacunkowa wartość nieruchomości wraz z ceną za metr kwadratowy. Oprócz tego znajdują się tam informacje przydatne osobom planującym zakup przy wsparciu się kredytem hipotecznym – dostępna jest symulacja umożliwiająca szacunkowe określenie wysokości miesięcznej raty. Dodatkowo raport pokazuje przybliżone koszty utrzymania wskazanej nieruchomości oraz prognozowane zyski z jej najmu.

Czym są ceny transakcyjne z rynku nieruchomości?

Obliczając rynkową wartość nieruchomości, musisz mieć świadomość tego, że w przypadku sprzedaży rzadko kiedy udaje się uzyskać taką kwotę. Zwykle jest ona niższa i właśnie tym są ceny transakcyjne. Pokazują one, za ile realnie sprzedawane są lokale mieszkalne o konkretnych parametrach – jakie kwoty zostały potwierdzone w akcie notarialnym.

Czytaj więcej

Oceń nasz wpis!

Polecane wpisy