Dobry pośrednik nieruchomości – jakie powinien posiadać cechy, aby skutecznie pomóc w sprzedaży mieszkania?

Dla kupującego, Dla sprzedającego, Porady 18.11.2022 1654 8 min

Wybór biura nieruchomości to bardzo ważny krok przy zakupie lub sprzedaży mieszkania. Chociaż agenci korzystają w swojej pracy z wielu narzędzi to jedno jest pewne – warto stawiać na lokalnych ekspertów, którzy o danym rynku wiedzą najwięcej, ale także wykorzystują nowoczesne metody wyceny i system wsparcia w procesie poszukiwania nowych nabywców.

Wybór pośrednika – na co zwrócić uwagę

Przy wyborze dobrego pośrednika nieruchomości, należy zwrócić uwagę:

  • czy posiada odpowiednią wiedzę na temat lokalnych uwarunkowań;
  • czy jest w stanie opracować indywidualną strategię ceny sprzedaży i wskazać z czego wynika;
  • czy posiada umiejętności i narzędzia, aby zbudować odpowiedniej jakości ogłoszenie i uzyskać szeroki zasięg publikacji;
  • czy jest w stanie podpowiedzieć rozwiązania na początku i w trakcie eksponowania ogłoszenia;
  • czy stosuje przejrzyste zasady działania i czy reprezentuje interesy sprzedającego.

Dobry pośrednik nieruchomości – zakres wiedzy rynkowej

Najlepsi eksperci każdej dziedziny cechują się ponadprzeciętną wiedzą w temacie, w którym się specjalizują. Tak samo Ekspert Rynku Nieruchomości powinien posiadać ogromną wiedzę na temat lokalnego rynku, jego indywidualnych cech, preferencji mieszkańców i elementów, które mogą mieć największy wpływ na wartość nieruchomości czy nawet prawdopodobieństwo dokonania transakcji.

Takie informacje pozwalają z większą precyzją dotrzeć do potencjalnych nabywców, zainteresowanych zakupem nieruchomości.

Dobry agent powinien wiedzieć, jakie transakcje były zawarte w danej okolicy i jest w stanie zaproponować strategię cenową, opartą o lokalne uwarunkowania.

Umiejętność opracowania strategii cenowej

Jedną z pierwszych czynności, jaką należy wykonać planując sprzedaż mieszkania, jest jego realna wycena. Wielu agentów nieruchomości stara się zawyżać kwotę sprzedaży, ponieważ ich wynagrodzenie zależy od kwoty transakcji. W taki sposób na rynku tworzy się złudne wrażenie podnoszenia cen.

Dobry pośrednik nieruchomości sprawdzi realne transakcje w okolicy w celu oszacowania ceny rynkowej, a jeszcze lepszy – zaoferuje dostęp do kompleksowego raportu zawierającego wycenę nieruchomości, a także informacje z otoczenia, które pomogą wydobyć cechy charakterystyczne lokalu. I to za darmo! Z takiej usługi możesz skorzystać w PriceR, odpowiadając na szereg pytań dotyczących swojego mieszkania – online, bez wychodzenia z domu i bezpłatnie.

Co więcej – wycena w PriceR nie bazuje na cenach ofertowych. Estymacje tworzone są na podstawie faktycznych kwot transakcyjnych w danym obszarze i w aktualnym czasie, co pozwala klientowi na zmierzenie się z realną ceną rynkową. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych rozczarowań, nerwów i zawiedzionych nadziei, a także zyskać świadomość wartości przedmiotu sprzedaży.

Warto zaznaczyć, że jako Ekspert Lokalnego Rynku, PriceR bierze pod uwagę okoliczne uwarunkowania lokalowe, ale także lokalne preferencje potencjalnych nabywców, za które są w stanie zapłacić więcej.

Dobry pośrednik nieruchomości - jakie powinien posiadać cechy, aby skutecznie pomóc w sprzedaży mieszkania?
Dobry pośrednik nieruchomości – jakie powinien posiadać cechy, aby skutecznie pomóc w sprzedaży mieszkania?

Dobry pośrednik nieruchomości opracuje także indywidualną strategię cenową sprzedaży nieruchomości, uwzględniając preferencje właściciela co do oczekiwanego czasu sprzedaży lokalu. Co ważne, opracowanie strategii cenowej pozwoli zmaksymalizować zyski, a także zachować kontrolę nad rozwojem ogłoszenia i zniwelować ryzyko podjęcia decyzji o sprzedaży pod wpływem emocji.

Rzetelna i oparta na właściwych danych wycena nieruchomości już na wstępie pozwala nabywcy na skupienie się na właściwych lokalach oraz rezygnację z nierealnych celów, które byłyby jedynie stratą czasu dla obu stron transakcji.

Doradca i wsparcie dla Klienta: ogłoszenie, zasięg, selekcja nabywców

Dobry agent nieruchomości powinien w dużej mierze zwracać uwagę na oszczędność czasu swojego Klienta – właśnie dlatego Klient oddaje poszukiwania nabywcy w ręce pośrednika, aby jego zaangażowanie było jak najmniejsze.

Tę zależność możemy rozpatrywać pod trzema kątami:

  • krótszy czas opracowania, dodawania i publikowania oferty na portalach ogłoszeniowych;
  • budowanie największego zasięgu ogłoszenia;
  • optymalizacja kontaktów z osobami zainteresowanymi nieruchomością.

Dobry agent powinien doradzić, jakie informacje powinny znaleźć się w ogłoszeniu, aby wzbudzić zainteresowanie i „uderzyć” w sferę emocjonalną nabywcy.

Umiejętność budowania największego zasięgu ogłoszenia nie jest powszechną cechą każdego Agenta. Odpowiednie przygotowanie treści i jego wyeksponowanie na popularnych portalach ogłoszeniowych, w social mediach czy grupach lokalnych pozwoli dotrzeć do odpowiedniej grupy nabywców.

Dobry pośrednik nieruchomości - jakie powinien posiadać cechy, aby skutecznie pomóc w sprzedaży mieszkania?
Dobry pośrednik nieruchomości – jakie powinien posiadać cechy, aby skutecznie pomóc w sprzedaży mieszkania?

Dobry pośrednik powinien również informować, ile osób widziało ogłoszenie i reagować na jego skuteczność. Agent ma być doradcą i wprost proponować modyfikacje, które mogą uatrakcyjnić ofertę – lepsza jakość zdjęć, inne ujęcia czy doświetlenie. Nie powinien unikać wrażliwych tematów, np. żeby posprzątać mieszkanie, zabrać rzeczy osobiste, czy nawet zaproponować odświeżenie ścian. Ekspert wie, które cechy mieszkania mogą odstraszać zainteresowanych, a które niewielkim nakładem finansowym można ulepszyć.

Trzeci przypadek jest nieco bardziej skomplikowany – oczywiście wszystkie zainteresowane osoby będą chciały obejrzeć oferowany lokal na żywo, ale w PriceR ten obszar działań w dużej części również został zautomatyzowany poprzez weryfikację osób zaproszonych na prezentację mieszkania.

Dobry agent powinien oceniać wiarygodność zainteresowanej osoby, aby do sprzedającego trafiały jedynie osoby, które faktycznie wyrażają chęć jego nabycia. Już na początkowym etapie umożliwia to uniknięcie nieefektownych spotkań i skupienie się na osobach, z którymi można doprowadzić do finalizacji transakcji. Uwaga! Nawet osoby zakwalifikowane do segmentu o dużym potencjale, mogą się ostatecznie rozmyślić. Dlatego nie ma co liczyć, że sprzedamy mieszkanie już na pierwszym spotkaniu – niemniej optymalizacja osób zainteresowanych może to znacznie przyspieszyć.

Uczciwość i reprezentowanie jednej strony

To najbardziej kontrowersyjna cecha dobrego pośrednika nieruchomości. Rynek przyzwyczaił nas, że agenci balansują między sprzedającymi a nabywcami, aby zaspokoić potrzeby każdej ze stron. Jednak taki arbitraż nie dba o interesy każdej ze stron transakcji, tylko ma za zadanie doprowadzić do najszybszego kompromisu, niekoniecznie opłacalnego dla właściciela nieruchomości.

Dobry pośrednik powinien jednoznacznie reprezentować jedną stronę transakcji i jako priorytet stawiać jej interesy. Tylko wtedy jest pewność, że wynegocjowane warunki sprzedaży są najlepsze do uzyskania przez właściciela lokalu.

Ważną kwestią pozostaje również transparentność działań pośrednika. Im więcej informacji przekazuje swojemu Klientowi, tym bardziej jego działania będą zgodne z interesami sprzedającego. Unikajmy agentów, którzy tworzą złudne oferty “spod lady” zamiast szeroko publikować ofertę – to daje przestrzeń na wiele nadużyć i decydowania przez agenta komu pokazać ofertę a komu nie, nie wiedząc jaki jest klucz doboru nabywcy. Im szerszy zasięg oferty, tym większe prawdopodobieństwo dotarcia do nabywcy, który jest skłonny zapłacić najwięcej.

Jeśli pośrednik unika odpowiedzi na pytania dotyczące ogłoszenia – ile osób widziało, ile jest zapytań, itp. – należy uważniej przyjrzeć się jego działaniom. Dobry agent jest w stanie wytłumaczyć wszystkie procesy, jakie zachodzą przy sprzedaży mieszkania.

Należy również omijać oferty gwarantujące sprzedaż mieszkania w 7 dni – nigdy nie jest to oferta korzystna dla sprzedającego. W większości polega ona na zaniżeniu wartości, aby stworzyć niepowtarzalną okazję zakupu nieruchomości. Często zakupu dokonują sami agenci, którzy następnie przygotowują nieruchomość do sprzedaży po dużo wyższej cenie.

PriceR –  nowoczesny Ekspert Rynku Lokalnego

Platforma PriceR to nie tradycyjna agencja nieruchomości – realizuje transakcje w sposób transparentny, zautomatyzowany, a przy okazji oszczędzając czas i pieniądze właściciela mieszkania. Co więcej – to Ekspert Rynku Lokalnego, który doskonale identyfikuje indywidualne cechy poszczególnych lokalizacji.

PriceR segmentuje klientów poprzez nadanie im scoringu. Algorytm działa automatycznie i na podstawie zachowań osoby przeglądającej ogłoszenia i wstępnej rozmowy przypisuje mu cechy, które są w stanie określić, czy jest on realnie zainteresowany kupnem nieruchomości.

Co najważniejsze – platforma Pricer z powodzeniem zastępuje wiele czynności wykonywanych do tej pory przez agenta nieruchomości w stacjonarnym biurze i przenosi je do świata online.

Oceń nasz wpis!

Polecane wpisy