Ceny transakcyjne nieruchomości – czyli jak sprawdzić, za ile Twój sąsiad sprzedał mieszkanie?

Dla sprzedającego, Nowości, Porady 23.05.2024 3636 8 min

Jeśli chcemy sprzedać swoją nieruchomość, zastanawiamy się, ile jest warte i jaką cenę możemy uzyskać z jej sprzedaży. Czasami wystarczy porozmawiać z sąsiadem, który niedawno sam sprzedał podobne lokum. Jednak tego typu rozmowa może być niekomfortowa dla obu stron.

O wiele rzeczy można zapytać wprost, ale o pieniądzach często nie potrafimy rozmawiać swobodnie. Szczególnie jeśli znamy kogoś głównie z widzenia i najczęściej rozmawiamy jedynie o pogodzie. Jak w takim razie sprawdzić, za ile sąsiad sprzedał mieszkanie, gdy nie możemy (lub nie chcemy) zapytać o to wprost? Należy sprawdzić ceny transakcyjne nieruchomości w najbliższej okolicy.

Ceny transakcyjne nieruchomości – co to jest?

Jeżeli chcemy poznać cenę sprzedaży nieruchomości sąsiada, możemy spróbować odnaleźć jego ogłoszenie. Należy w takim wypadku w wyszukiwarkę wpisać ulicę, na której znajduje się mieszkanie oraz metraż, a następnie przeglądać wystawione oferty – także te archiwalne, aż natrafimy na interesujące nas ogłoszenie.

Jednak w tej sytuacji poznamy jedynie cenę ofertową nieruchomości, która może różnić się od faktycznie uzyskanej kwoty nawet o kilkanaście procent.

Tak naprawdę powinna nas interesować cena transakcyjna nieruchomości, czyli faktycznie wypłacona kwota, objęta umową sprzedaży, która podlega rejestracji w oficjalnych bazach transakcyjnych.

Różnice pomiędzy ceną transakcyjną i ofertową bywają znaczne. W Warszawie, lekko licząc, to może być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych różnicy.

Ceny transakcyjne nieruchomości - czyli jak sprawdzić za ile Twój sąsiad sprzedał mieszkanie?
Ceny transakcyjne nieruchomości – czyli jak sprawdzić za ile Twój sąsiad sprzedał mieszkanie?

Skąd wziąć ceny transakcyjne nieruchomości? Pomoże Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości

Najbardziej interesujące nas informacje, czyli ceny transakcyjne nieruchomości, znajdziemy m.in. w publicznej bazie danych, czyli Rejestrze Cen i Wartości Nieruchomości. Ceny zawarte w Rejestrze pochodzą z aktów notarialnych oraz operatów szacunkowych przygotowywanych przez rzeczoznawców majątkowych.

Aby poznać cenę sprzedaży lub kupna mieszkania sąsiada, należy złożyć odpowiedni wniosek w odpowiedniej jednostce samorządowej i zaznaczyć obszar, jaki nas interesuje – można to zrobić osobiście lub przez internet.

Korzystanie z RCiWN wiąże się jednak z kilkoma poważnymi minusami:

  • Uzyskanie informacji podlega opłacie,
  • Czas oczekiwania na uzyskanie informacji jest znacznie wydłużony,
  • Dane zawarte w nim są nieprzetworzone.

To surowe dane, których prawidłowa interpretacja jest kluczowa do wyciągnięcia odpowiednich wniosków co do wartości podobnych nieruchomości.

Zastanawia Cię, kto wycenia nieruchomości? Czytaj nasz najnowszy artykuł, w którym dowiesz się szczegółów na temat tego, jak sporządzana jest profesjonalna wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego: Kto wycenia nieruchomości? Wszystko o pracy rzeczoznawcy!

Dostęp do bazy cen transakcyjnych i automatyczna wycena mieszkania

Jak zatem sprawdzić ceny transakcyjne nieruchomości, aby otrzymać kompletną informację na ten temat? Szybszą metodą sprawdzenia wartości mieszkania jest sięgnięcie po aplikacje lub serwisy korzystające z ogólnopolskich baz cen.

Przewagą wspomnianych baz jest nowoczesna technologia wspierana przez sztuczną inteligencję, co daje możliwość niemal pełnej automatyzacji. Ale podstawową wartością jest liczba zgromadzonych danych – większa baza to więcej danych dla algorytmów, a to z kolei przekłada się na dokładniejsze wyceny.

Największa w Polsce baza cen zawiera informacje o prawie 7 mln nieruchomości, co stanowi aż 96% transakcji na rynku. Z takiej bazy korzysta Pricer, aby informacje udostępniane klientom i klientkom były jak najbardziej realne i poparte danymi z wielu podobnych transakcji.

Ceny transakcyjne nieruchomości - czyli jak sprawdzić, za ile Twój sąsiad sprzedał mieszkanie?
Ceny transakcyjne nieruchomości – czyli jak sprawdzić, za ile Twój sąsiad sprzedał mieszkanie?

Skorzystaj z pomocy Ekspertów Rynku Lokalnego

Pricer korzysta ze źródeł publicznych, w tym również z RCiWN oraz komercyjnych baz cen, przez co aktualizacja danych następuje dużo szybciej. Co ważne – raport z wyceną i dodatkowymi informacjami o najbliższym otoczeniu możemy otrzymać w około minutę – bezpłatnie i bez wychodzenia z domu.

Nie tylko lokalizacja czy metraż wpływa na cenę rynkową nieruchomości. Także inne, bardziej subiektywne czynniki, mogą mieć wpływ na realną cenę, możliwą do uzyskania. Więcej o czynnikach wpływających na sprzedaż mieszkania przeczytasz tutaj: Czy widok z okna na park zwiększa wartość rynkową mieszkania?

Korzystają z usług Ekspertów Pricer, masz pewność, że uzyskana wycena obejmuje nie tylko oczywiste dane, ale także cechy pożądane przez potencjalnych nabywców, które mogą podnieść cenę rynkową.

Ale to nie wszystko – przy wsparciu Ekspertów nie tylko możemy sprawdzić ceny transakcyjne nieruchomości. Uzyskamy wiele informacji i wskazówek, które pomogą w przygotowaniu naszej nieruchomości do sprzedaży. Przede wszystkim to dostęp do wyceny nieruchomości może stać się kartą przetargową w negocjacjach i pomóc Ci sprzedać mieszkanie na korzystnych dla Ciebie warunkach. Przedstawiając profesjonalną wycenę potencjalnym klientom i klientkom, Ty i Twoja cena zyskują wiarygodność!

Co ważne, Eksperci Pricer zaproponują indywidualną strategię cenową sprzedaży nieruchomości, biorąc pod uwagę oczekiwania właściciela, np. co do czasu przeprowadzenia transakcji. Na bieżąco informują o postępach i uzyskiwanym zasięgu ogłoszenia. W razie potrzeby są w stanie zareagować i zaproponować zmiany. Platforma Pricer.pl, dzięki której można szybko wycenić nieruchomość online, pomoże także w szybkiej sprzedaży mieszkania, publikując ogłoszenia, docierając do rzeczywiście zainteresowanych kupujących lub sprzedających. Więcej o usługach Pricer przeczytasz poniżej.

Ceny transakcyjne nieruchomości - czyli jak sprawdzić za ile Twój sąsiad sprzedał mieszkanie?
Ceny transakcyjne nieruchomości – czyli jak sprawdzić za ile Twój sąsiad sprzedał mieszkanie?

Jak sprzedać mieszkanie? Poznaj wsparcie od Pricer!

Sprzedaż mieszkania bywa stresująca, zwłaszcza gdy brakuje Ci czasu lub doświadczasz pewnych trudności, np. sprzedaż mieszkania ze spadku, sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym czy sprzedaż mieszkania po rozwodzie

Ale spokojnie, Pricer może Ci pomóc! Nasi eksperci zajmą się wszystkim – od formalności, przez stworzenie atrakcyjnej oferty, po jej promocję w internecie. Przejdźmy do konkretów – dlaczego warto skorzystać z Pricer?

Rzetelna wycena nieruchomości – Zastanawiasz się, ile jest warte Twoje mieszkanie? U nas możesz skorzystać z darmowej wyceny online. Nasz zaawansowany model AVM dostarczy Ci szczegółowy raport w ciągu kilku sekund, na Twój adres e-mail!

Wsparcie prawne – transakcje nieruchomości mogą być skomplikowane, ale na pokładzie są z nami prawniczki i prawnicy, którzy oferują pomoc, np. w ocenie zdolności kredytowej czy w znalezieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Dzięki temu unikniesz ryzyka i niepotrzebnych problemów.

Świadectwo energetyczne – przed sprzedażą musisz upewnić się, że Twoje mieszkanie spełnia normy energetyczne. Zajmujemy się przygotowaniem odpowiedniego certyfikatu, aby wszystko było zgodne z przepisami, bo od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo charakterystyki energetycznej to już wymagany dokument!

Efektywna promocja Twojej nieruchomości – chcesz, aby Twoje ogłoszenie dotarło do jak największej liczby zainteresowanych? Przygotowaliśmy różnego rodzaju pakiety (od 0 zł do 270 zł), dzięki którym Twoja oferta zyskuje zasięg na serwisach nieruchomościowych. 

Skontaktuj się z nami i przekonaj sam(a), jak łatwo i wygodnie możesz sprzedać swoje mieszkanie. Możesz też umówić się na spotkanie z jednym z naszych Ekspertów Rynku Lokalnego – bez wychodzenia z domu!

Ceny transakcyjne nieruchomości - czyli jak sprawdzić za ile Twój sąsiad sprzedał mieszkanie?
Ceny transakcyjne nieruchomości – czyli jak sprawdzić za ile Twój sąsiad sprzedał mieszkanie?

Czytaj więcej

5/5 - (ilość głosów: 2)

Polecane wpisy