Mieszkanie na sprzedaż w kamienicy

Dla sprzedającego, Porady 20.09.2024 159 10 min

Coraz więcej miast realizuje projekty związane z rewitalizacją kamienic, które dzięki nim odzyskują dawny blask i wyglądają jak nowe. Do tego wiele z nich z roku na rok powiększa przeznaczone na ten cel budżety. Działania te sprawiają, że lokale mieszkalne w takich budynkach wyraźnie zaczynają wracać do łask. Zainteresowanie nimi rośnie, dlatego jeśli masz mieszkanie na sprzedaż w kamienicy, teraz może być na to idealny moment. Jakie są ceny tych nieruchomości, od czego zależy ich wysokość oraz na co musisz się przygotować, będąc sprzedawcą lokalu w takim budynku? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na te pytania oraz podpowiadamy, jak szybko oraz precyzyjnie wyceniać mieszkania w kamienicach – zapraszamy do lektury!

Kto najczęściej kupuje mieszkania w kamienicy?

Obecnie mieszkania w kamienicach są szczególnie chętne kupowane przez osoby, które dysponują większą gotówką i poszukują w miarę bezpiecznego sposobu na jej ulokowanie. Zazwyczaj więc nabywa się je z myślą o późniejszym znalezieniu najemców. Dlaczego nieruchomości te cieszą się dużą popularnością pośród inwestorów i inwestorek? Nakłada się na to kilka czynników, z których pierwszy już wymieniliśmy – realizowane na coraz szerszą skalę projekty rewitalizacji tych budynków.

Mieszkanie na sprzedaż w kamienicy - odnowiony lokal
Mieszkanie na sprzedaż w kamienicy – odnowiony lokal

Mieszkania w kamienicy po kompleksowym odnowieniu są idealne na wynajem, gdyż wyglądają jak nowe i gwarantują wysoki komfort życia. Należy przy tym podkreślić, że w takim stanie są one wolne od ewentualnych „problematycznych” lokatorów z racji wzrostu czynszów, co przekłada się na znacznie przyjaźniejsze sąsiedztwo.

Kamienica często znajduje się w świetnej lokalizacji!

To drugi ważny powód rosnącego zainteresowania tymi nieruchomościami pośród inwestorów. W wielu przypadkach znajdują się w samym sercu miasta lub nieco dalej od centrum, ale na obszarach powszechnie uznawanych za prestiżowe. Przykładem tego jest Warszawa, gdzie dostępne są mieszkania na sprzedaż w kamienicach na terenie m.in. takich dzielnic, jak:

  • Śródmieście,
  • Praga Północ,
  • Mokotów,
  • Bielany,
  • Wola.

Pomimo tego ceny metra kwadratowego w tych budynkach zwykle są znacznie poniżej średniej dla danej miejscowości, co stanowi kolejną zachętę dla inwestorów, aby kupić mieszkanie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania. Gotowa lista pytań!

Mieszkanie w kamienicy staje się modne

Ważnym podkreślenia jest również fakt, że mieszkania w kamienicy coraz częściej kupują lub wynajmują nawet ludzie zamożni. To efekt rozwijającej się mody na retro styl nieruchomości, czego doskonałym przykładem są bardzo popularne dziś lofty – znajdują się w dawnych budynkach przemysłowych, odświeżonych i zaadaptowanych do celów mieszkalnych.

Modne mieszkanie w kamienicy
Modne mieszkanie w kamienicy

Posiadanie własnego M w kamienicy może być nawet prestiżowe. Wiele tego typu budynków jest bowiem zabytkowych, co sprawia, że po rewitalizacji znacząco zyskują one na wartości rynkowej. Z tego powodu bardzo dużą popularnością cieszą się mieszkania na sprzedaż w tych nieruchomościach, które są objęte planem renowacji w najbliższym czasie. Stanowią atrakcyjną inwestycję, gdyż po zakończeniu prac rewitalizacyjnych cena metra kwadratowego znacząco wzrośnie.

Dlaczego mieszkania w kamienicy często są relatywnie niedrogie?

W przypadku budynków, które przeszły proces rewitalizacji, znajdujące się w nich lokale mieszkalne często osiągają dość wysokie ceny. Jednak na chwilę obecną do sprzedaży zdecydowanie najczęściej trafiają mieszkania w kamienicy przed renowacją. Znajdujące się w nich pokoje nierzadko są w złym stanie technicznym i wymagają kompleksowe remontu, co stanowi główny powód tego, że nieruchomości te są oferowane relatywnie tanio.

Jednak należy pamiętać o tym, że na cenę takich lokali mieszkalnych wpływa także wiele innych aspektów, z których najważniejsze to:

  • liczba pokoi oraz ich łączny metraż,
  • piętro, na którym znajduje się lokal – zazwyczaj najniżej wyceniany jest parter oraz mieszkania położone na ostatnim poziomie budynku,
  • ogólny stan techniczny całej kamienicy,
  • lokalizacja – budynki położone w prestiżowych częściach miasta, jak np. wspomniane wcześniej dzielnice Wola, Mokotów, Praga Północ czy Śródmieście w Warszawie, zazwyczaj mają droższe mieszkania,
  • stan prawny lokalu mieszkalnego do sprzedania,
  • przyszłe plany związane z budynkiem – można liczyć na podpisanie atrakcyjnej umowy sprzedaży mieszkania za znacznie wyższą cenę tylko dlatego, że kamienica ma być rewitalizowana, nawet jeśli stan techniczny samego mieszkania pozostawia wiele do życzenia.
Sprzedaż mieszkania w kamienicy
Sprzedaż mieszkania w kamienicy

Kupujący mieszkania w kamienicy często oczekują informacji o stanie technicznym budynku

W przypadku tych nieruchomości nierzadko one same, podobnie jak znajdujące się w nich mieszkania, wymagają kapitalnego remontu. Z tego powodu sprzedając lokal mieszkalny w starej kamienicy, która nie przeszła renowacji, musisz być gotowy na konieczność udokumentowania stanu technicznego całego budynku. Osoby odpowiadające na ogłoszenie, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, mogą wymagać pisemnej informacji dotyczącej tego, kiedy był wykonywany ostatni remont i jaki budżet jest przeznaczony na tego typu prace. O wystawienie tego dokumentu należy zawnioskować do zarządcy nieruchomości, w której znajduje się mieszkanie.

Kluczowe może się także okazać sporządzenie odpowiedniego protokołu zdawczo-odbiorczego. Aby dowiedzieć się więcej, czytaj, czym jest protokół zdawczo-odbiorczy.

Wady mieszkania w kamienicy – co może zniechęcać do zakupu lokalu mieszkalnego?

Z pewnością lokalizacja takiego mieszkania w centrum dużego miasta, jak np. Warszawa, Poznań czy Łódź, może bardzo ułatwić jego sprzedaż. Nawet przy takim atucie pojawiają się przypadki, w których zbycie lokalu mieszkalnego okazuje się być trudnym zadaniem. Wadą mieszkania w kamienicy może być bowiem wielkość wspólnoty mieszkaniowej, do której przynależy.

Jeśli nie jest liczna – składa się z mniej niż 7 osób – dla potencjalnego kupca będzie to bardzo niekorzystne. W takim przypadku wszelkie decyzje podejmowane przez wspólnotę muszą być zaakceptowane przez wszystkich jej członków. To z kolei rodzi duże ryzyko, że wdrożenie np. poważniejszych planów remontowych budynku może okazać się trudne.

Liczniejsze wspólnoty mieszkaniowe są pod tym kątem znacznie bardziej perspektywiczne. Gdy składają się z więcej niż 7 osób, do podjęcia decyzji wystarczy jedynie uzyskanie większości w głosowaniu.

Sprzedaż mieszkania w kamienicy wpisanej do rejestru zabytków także może być trudniejsza

Z pozoru wydawać się może, że mieszkanie w kamienicy zabytkowej powinno być atrakcyjne dla potencjalnych nabywców i związane z nim ogłoszenie o sprzedaży będzie cieszyć się dużą popularnością. Jednak w praktyce dla wielu osób taki stan rzeczy może okazać się poważną wadą.

Jeśli pieczę nad budynkiem sprawuje konserwator zabytków, szybkie przeprowadzenie w nim nawet drobnych prac remontowych często okazuje się niemożliwe. Z tego samego powodu problemem może być nawet to, aby odświeżyć mieszkanie i np. zmienić w nim rozkład pomieszczeń – wiązać się to będzie z koniecznością uzyskiwania różnych pozwoleń.

Jak wycenić mieszkanie w kamienicy?

W przypadku tych lokali mieszkalnych wpływ na cenę mają nie tylko aspekty techniczne związane bezpośrednio z nimi. Należy oczywiście wziąć pod uwagę m.in. takie kwestie, jak liczba pokoi, rozkład pomieszczeń, powierzchnia, piętro oraz stan, w jakim znajduje się samo mieszkanie. Istotny wpływ będzie miała również jego lokalizacja. Jak zostało wspomniane powyżej, ceny nieruchomości w centrum dużego miasta lub jego prestiżowej dzielnicy zwykle są najwyższe.

Wycena mieszkania w kamienicy
Wycena mieszkania w kamienicy

Pamiętaj, że w tym przypadku istotne są również kwestie związane z budynkiem, w którym lokal mieszkalny się znajduje, a więc np.:

  • ogólny stan techniczny,
  • status prawny (w tym, czy znajduje się on w rejestrze zabytków),
  • przyszłe plany związane z rewitalizacją obiektu.

Jak już wspominaliśmy, ważna może być nawet wielkość wspólnoty mieszkaniowej. Wszystko to sprawia, że określenie wartości takiego lokalu jest niezwykle skomplikowane. W takim razie jak wyceniać mieszkania w kamienicach? Zadania tego z pewnością podejmie się solidne biuro nieruchomości mające doświadczenie w tej branży. Za te usługi trzeba jednak zapłacić, dlatego polecamy rozwiązanie alternatywne – skorzystanie z darmowej wyceny nieruchomości online. Dzięki niej szybko i bez narażania się na koszty poznasz wartość swojego lokalu mieszkalnego! Korzystając z kalkulatora wyceny nieruchomości na naszej stronie, po zaledwie kilku minutach otrzymasz raport na swój adres e-mail.

Wystawiasz mieszkanie na sprzedaż w kamienicy? O tym musisz pamiętać!

Przeprowadzenie każdej transakcji na rynku nieruchomości wymaga dopilnowania wielu formalności. Z tego powodu zdecydowanie polecamy skorzystanie z pomocy prawnej przy sprzedaży mieszkania. Prawniczka lub prawnik pomoże w kompletacji dokumentów, zweryfikuje umowę podpisywaną z kupującym i dopilnuje, aby wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

Z kolei gdy mieszkanie zostanie już sprzedane, podczas przekazywania go nabywcy pamiętaj, aby spisać z nim wspomniany protokół zdawczo-odbiorczy, który muszą podpisać obie strony transakcji. Jest to szczególnie istotne w przypadku lokali mieszkalnych wymagających kompleksowego remontu. W dokumencie trzeba opisać wszystkie pokoje oraz pozostałe pomieszczenia pod kątem znajdujących się w nich usterek. Dodatkowo dla każdej z nich warto przygotować dokumentację techniczną.

Pricer pomoże Ci szybko i korzystnie sprzedać mieszkanie!

Nawet jeśli posiadasz lokal mieszkalny, którego standard wykończenia nie jest na wysokim poziomie, z racji rosnącej popularności kamienic masz dziś dużą szansę na to, aby sprzedać go za bardzo rozsądne pieniądze. Z przyjemności pomożemy Ci w tym procesie!

W pierwszym kroku skorzystaj z formularza wyceny dostępnego na stronie, aby dowiedzieć się, ile warte jest Twoje mieszkanie. Musisz wprowadzić do niego jedynie podstawowe dane, takie jak m.in. lokalizacja, piętro, liczba pokoi oraz powierzchnia. Na podstawie wszystkich podanych parametrów oraz danych transakcyjnych z rynku nieruchomości narzędzie wykorzystujące skrypt sztucznej inteligencji precyzyjnie określi wartość lokalu. Jeśli zdecydujesz się na sprzedaż, Pricer pomoże Ci przygotować ogłoszenie, odpowiednio je wypromuje i zadba o to, aby transakcja była korzystna, bezpieczna oraz przebiegła sprawnie – zapraszamy do kontaktu!

Czytaj więcej:

5/5 - (ilość głosów: 4)

Polecane wpisy