Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży lub kupna. W prostych krokach


Sprzedajesz mieszkanie i chcesz je odpowiednio wycenić? A może szukasz wymarzonego M i zastanawiasz się, czy cena z oferty sprzedaży odpowiada wartości nieruchomości? Stan techniczny i rozkład mieszkania z pewnością wyznaczają nasze zainteresowanie daną nieruchomością, ale ostatecznie to cena zadecyduje o sprzedaży lub kupnie. Z tego artykułu dowiesz się, jak krok po kroku oszacować wartość mieszkania.

Wycena nieruchomości: co wpływa na wartość mieszkania?

Jak wycenić nieruchomość? Wyceniając mieszkanie, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych elementów. Większość osób szukając swojego M, w pierwszej kolejności zabiega o odpowiednią lokalizację. W końcu od tego, gdzie będziemy mieszkać, zależy nasz dojazd do pracy, szkoły, możliwość rekreacji czy robienia zakupów i korzystania z innych usług. Z reguły nieruchomości zlokalizowane w centrum miasta i w otoczeniu terenów zielonych mają większą wartość. Nawet widok z okna na park zwiększa wartość rynkową mieszkania!

Świadomość obiektywnych czynników wpływających na wartość mieszkania jest oczywiście kluczowa. Chodzi o takie cechy, jak na przykład: pochodzenie nieruchomości (z tzw. pierwszej ręki – nowe, od dewelopera lub drugiej ręki – już użytkowane, od właściciela), stan techniczny (wiek budynku, metraż, rozkład pomieszczeń, systemy ogrzewania i wentylacji itp.) czy stan prawny (nieruchomość z zadłużeniem hipotecznym drastycznie traci na wartości!).

Nie należy jednak zapominać o subiektywnych czynnikach, które potrafią podbić wartość mieszkania o kilkadziesiąt, a czasem kilkaset, tysięcy złotych! Są to wspomniany już widok z okna, dostęp do terenów rekreacyjnych, prestiżowa lokalizacja czy zespoły rozmwaitych przekonań o tym, czy dana okolica i jej społeczność są „spokojne”, „bezpieczne” itp.

Jak wycenić mieszkanie?
Jak wycenić mieszkanie?

Jak wycenić mieszkanie?

Jak obliczyć wartość rynkową nieruchomości i kto przede wszystkim wycenia mieszkania? Oczywiście rzeczoznawca majątkowy. Rzeczoznawca posługuje się opisanymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów metodami wyceny nieruchomości i sporządza specjalny dokument w formie pisemnej – operat szacunkowy. Operat szacunkowy to wycena nieruchomości w formie dokumentu urzędowego. Ile kosztuje wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę? Rzeczoznawca majątkowy osobiście odwiedza lokal, ale jego usługi mogą kosztować kilkaset złotych – średni koszt wyceny mieszkania to ok. 850 zł.

Z racji swojego urzędowego charakteru wycena mieszkania przez rzeczoznawcę majątkowego jest obowiązkowa, gdy np. procedujemy się o kredyt hipoteczny, jesteśmy w trakcie procesu podziału majątku czy ubiegamy się o odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości. Można więc dokonać oficjalnej w świetle prawa wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, ale jest to dość drogie rozwiązanie, które wymaga także uzbrojenia się w cierpliwość. Standardowy czas na przygotowanie operatu szacunkowego to ok. 10 dni, ale złożone wyceny mogą zajęć nawet kilka miesięcy!

Co, gdy naszym celem jest jedynie przygotowanie oferty mieszkania na sprzedaż lub zorientowanie się, czy cena, którą gotowi jesteśmy zapłacić za nieruchomość, jest adekwatna? Wycena nieruchomości jest wówczas o wiele prostsza niż może Ci się wydawać! Dodatkowo, możesz ją otrzymać w… niecałą minutę. Czytaj dalej!

Czy można samodzielnie wycenić nieruchomość?

W takiej sytuacji nie można sobie pozwolić na drogie wyceny. Z pomocą przychodzi wycena mieszkań. PriceR przygotowało dla Ciebie wycenę nieruchomości ze sztuczną inteligencją, za pomocą której w kilka sekund otrzymasz wycenę mieszkania w oparciu o realne ceny sprzedaży z okolicy. Przygotowywana jest ona zarówno dla osób, które chcą kupić, jak i sprzedać mieszkanie.

Ile kosztuje wycena nieruchomości?

By ocenić wartość mieszkania – kalkulatory i wyceny mieszkań online to najszybsze i najtańsze narzędzia. Na portalu PriceR czeka na Ciebie bezpłatna wycena nieruchomości online! Wycena nieruchomości jest całkowicie darmowa, ale my możemy zyskać coś bezcennego – pewność, że cena nieruchomości jest rzetelna, a zakup to rozsądna i przemyślana decyzja.

Jak wycenić mieszkanie w Twoim mieście?

Wyceny od PriceR charakteryzują się pogłębioną znajomością rynku nieruchomości w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Olsztynie. Specjaliści i specjalistki PriceR posiadają wiedzę na temat najwyższych cen mieszkań, najdroższych i najtańszych dzielnic w trzech dużych polskich miastach. Wyceniając swoje mieszkanie z PriceR, zyskujesz pewność otrzymania rzetelnej wyceny nieruchomości, którą zamierzasz sprzedać lub kupić.

Co więcej, korzystając z bezpłatnego raportu PriceR, oprócz realnej wyceny nieruchomości uzyskasz informacje o najważniejszych cechach mieszkania, które wpływają na jego wyższą lub niższą cenę. PriceR jako Ekspert Rynku Lokalnego dokona specjalnej interpretacji tych cech – z perspektywy wartości danego lokalu.

Jak wycenić mieszkanie?
Jak wycenić mieszkanie?

Jak oszacować wartość nieruchomości?

Szukasz wymarzonej nieruchomości online? To dobry pomysł, bo właśnie w internecie znajdziemy największy przekrój ofert mieszkaniowych. Co ciekawe, już po wstępnej selekcji i wybraniu kilku najciekawszych ofert możemy oszacować wartość mieszkania.

Ale jak wycenić nieruchomość samemu? Najwygodniejsza będzie wycena nieruchomości przez internet, gdzie na odpowiedniej stronie wpisujemy wszystkie parametry. Wystarczy wrzucić w wyszukiwarkę hasło „wycena nieruchomości” lub po prostu wejść na stronę pricer.pl, gdzie szybko poznamy prawdziwą wartość mieszkania.

Wyceny mieszkania online: krok po kroku

Po wejściu na stronę główną PriceR, intuicyjnie rozpoczniemy wycenę mieszkania. Na stronie głównej wyświetlony jest formularz, w którym w pierwszej kolejności należy wpisać dokładną lokalizację nieruchomości, czyli adres nieruchomości do wyceny.

Później dodajemy szczegółowe informacje o mieszkaniu – jego powierzchnię, liczbę pokoi, piętro oraz liczbę pięter w budynku, a także zaznaczamy rodzaj rynku (pierwotny lub wtórny). Te dane są niezbędne, by poznać prawdziwą wartość rynkową mieszkania.

Następnie uzupełniamy dodatkowe informacje o nieruchomości. Są to rok zabudowy, typ budynku, standard mieszkania, a także dodatkowe udogodnienia znajdujące się w budynku (np. winda), czy w środku mieszkania (np. osobna, jasna kuchnia), które obiektywnie uznawane są za atuty danej nieruchomości i podwyższają jej wartość.

Na koniec wystarczy kliknąć przycisk „Uzupełnij dane” i podać swoje imię oraz telefon. Po kilku sekundach możemy cieszyć się gotowym w ciągu kilku sekund raportem. Raport będzie dostępny na naszym koncie PriceR. Nie masz jeszcze konta? Nie szkodzi! Jego założenie jest także całkowicie bezpłatne i odbywa się za pośrednictwem e-mail.

Dzięki stronie PriceR niestraszne nam będzie poszukiwanie idealnego mieszkania czy sprzedaż dotychczasowego.

Samodzielna wycena nieruchomości – dobra czy zła praktyka?

Dobrą praktyką jest korzystanie z wycen online do samodzielnego szacowania, jaka jest wartość nieruchomości. Dlaczego? Po pierwsze, nie każdy potrafi zrobić to na własną rękę. To zadanie, które wymaga kompetencji analitycznych i wiedzy na temat tego, co dzieje się obecnie na rynku nieruchomości – np. jakie są ceny transakcyjne nieruchomości oraz trendy mieszkaniowe. Po drugie, osoby, które szukają informacji na temat wyceny nieruchomości i używają dostępnych narzędzi, są świadomymi konsumentami i z pewnością trudniej ich oszukać!

Kupno mieszkania to długoletnia decyzja, dlatego powinno się ją dokładnie przemyśleć. Poznanie rzeczywistej wartości nieruchomości jest pierwszym krokiem do spełnienia marzeń o posiadaniu własnego M lub szybkiej sprzedaży.

5/5 - (ilość głosów: 2)

Polecane wpisy