Jak negocjować cenę mieszkania od dewelopera?

Dla kupującego, Porady 31.05.2024 146 10 min

Zakup mieszkania rynku pierwotnym to niezwykle popularna w Polsce forma transakcji. Jednak niewielu przyszłych właścicieli zdaje sobie sprawę z faktu, że ostateczna cena za mieszkanie może być o kilka, a czasem nawet o kilkanaście, procent niższa od tej umieszczonej w ofercie deweloperskiej. Sprawdź, jak negocjować cenę mieszkania od dewelopera, zobacz, co możesz zyskać i dowiedz się, jakich argumentów użyć, by zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dodatkowych korzyści.

Czy da się negocjować cenę mieszkania od dewelopera?

Oczywiście, że można i warto próbować negocjacji na różnych etapach transakcji, zwłaszcza gdy istnieją przesłanki zwiększające prawdopodobieństwo powodzenia takiej misji. Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu większości z nas, dlatego warto sprawdzić, czy w jej ramach możemy liczyć na dodatkowe korzyści.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że negocjowanie ceny mieszkania z rynku pierwotnego to kwestia niezwykle indywidualna i nie zawsze sukces negocjacyjny będzie oznaczać niższą cenę zakupu. Czasem deweloperzy decydują się w ustalonej kwocie dorzucić coś „ekstra”, np. miejsce parkingowe czy dodatkowe usługi, co również może okazać się wymierną i atrakcyjną korzyścią.

Dlaczego warto negocjować cenę i co można zyskać?

Dlaczego warto negocjować cenę z deweloperem?
Dlaczego warto negocjować cenę z deweloperem?

Biorąc pod uwagę koszty związane z wykończeniem mieszkania, zakupem mebli, elektroniki lub innego, niezbędnego wyposażenia, każde pieniądze zaoszczędzone na kupnie własnego „M” z pewnością okażą się niezwykle przydatne. Wynegocjowaną kwotę możesz również przeznaczyć na np. zapłatę prowizji czy opłacenie podatków. Przed rozpoczęciem rozmów, warto jednak zdawać sobie sprawę, że możesz negocjować nie tylko niższą cenę metra kwadratowego niż ta, którą zakładała pierwotna wycena nieruchomości, ale również wiele innych aspektów. Jakich?

Miejsce parkingowe w cenie mieszkania

Jedną z najczęściej proponowanych korzyści jest wliczenie w cenę mieszkania miejsca parkingowego lub komórki lokatorskiej, czy też udzielenie na nie atrakcyjnego rabatu. Warto dodać, że są to części mieszkania, których standardowo nie wlicza się do ceny transakcyjnej nieruchomości, a koszt ich nabycia potrafi być naprawdę spory.

Miejsce parkingowe w negocjacjach z deweloperem
Miejsce parkingowe w negocjacjach z deweloperem

Korzystniejszy harmonogram płatności

Jeśli kupujesz mieszkanie, które jest w fazie realizacji, płatność z reguły następuje transzami. W drodze negocjacji masz szansę uzyskać przystępne warunki płatności, np. 20/80, a czasem nawet 10/90, gdzie na początku wpłacasz niewielką część całości, a resztę – przed odbiorem mieszkania.

Pakiet wykończeniowy

Choć mieszkania w większości sprzedawane są w standardzie deweloperskim, to warto pamiętać, że prawo w Polsce nie precyzuje, czym on dokładnie jest. To daje nabywcom spore możliwości negocjacyjnych w rozmowach z deweloperami, którzy mogą zaoferować Ci np. wykonanie niektórych prac wykończeniowych bądź przekazać bon na zakup wyposażenia.

Pokrycie kosztów notarialnych przez dewelopera

Przeniesienie własności nieruchomości wymaga zawarcia umowy sprzedaży mieszkania w formie aktu notarialnego. Związane z tym koszty strony ponoszą po połowie, chyba że w drodze negocjacji deweloper zgodzi się pokryć całość lub większą część opłat notarialnych.

Zmiany lokatorskie w mieszkaniu

Pertraktacje mogą również dotyczyć wprowadzenia zmian w układzie mieszkania – np. przesunięcia ścianek działowych czy zmiany rozmieszczenia drzwi. Niektóre elementy projektu budowlanego da się zmienić przed rozpoczęciem realizacji inwestycji – warto więc zasiąść do stołu negocjacyjnego już na wczesnym etapie budowy, jeśli zależy Ci na konkretnej lokalizacji, jednak sam układ mieszkania nie do końca Ci odpowiada.

Negocjowanie z deweloperem zmian w mieszkaniu
Negocjowanie z deweloperem zmian w mieszkaniu

Jakich argumentów używać w negocjacjach z deweloperem?

Każde negocjacje wymagają solidnego przygotowania oraz odpowiedniej strategii – nie inaczej jest w przypadku rozmów z deweloperami. Warto już na początku zdefiniować swoje cele, określając, czy bardziej zależy nam na niższej cenie za metr kwadratowy, dogodnym systemie płatności czy na dodatkowych korzyściach w ustalonej cenie.

Pierwszym krokiem do wypracowania odpowiedniej taktyki jest sprawdzenie samego dewelopera pod kątem jego pozycji na rynku, wcześniejszych realizacji i sytuacji finansowej. Pamiętaj, że firma, której bardzo zależy na tym, by szybko sprzedać mieszkanie, może być bardziej skłonna do ustępstw.

Również otoczenie mieszkania może stać się podstawą do negocjacji – przykładowo, jeśli za oknem biegnie ruchliwa ulica, w okolicy jest lotnisko lub nieopodal powstaje uciążliwy zakład przemysłowy, warto wykorzystać te czynniki, negocjując niższą cenę nieruchomości. Jeśli kupujesz mieszkanie w stanie deweloperskim, dokładnie sprawdź je pod kątem ewentualnych niedoróbek lub ubytków, które również mogą stać się Twoim orężem w negocjacjach. Co jeszcze wpływa na wartość mieszkania? Czytaj nasz kolejny artykuł: Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży lub kupna.

Na koniec polecamy zainteresować się wykonaniem operatu szacunkowego przez doświadczonego rzeczoznawcę majątkowego. Taki dokument będzie wymagany, jeśli zakup nieruchomości planuje się sfinansować przez kredyt hipoteczny. To wymóg formalny stawiany przyszłym kredytobiorcom przez banki. Oczywiście nasi eksperci chętnie pomogą w zamówieniu operatu szacunkowegoskontaktuj się z nami!

Rzetelna wycena nieruchomości od Pricer, dokonywana online, również może niezwykle pomóc w zbiciu ceny zakupu Twojego wymarzonego mieszkania. Wiarygodne dane są wystarczającą podstawą do pogłębionych rozmów z deweloperem. Jeśli nie jest od Ciebie wymagany operat szacunkowy, nasza automatyczna wycena będzie najlepszym rozwiązaniem.

FAQ – Najczęściej Zadawane Pytania

1. Czy możliwe jest zbicie ceny mieszkania od dewelopera?

Tak, negocjacje cenowe są możliwe i mogą prowadzić do obniżenia ceny mieszkania. Czasami w ramach negocjacji standard wykończenia mieszkania może stać się przedmiotem negocjacji, co umożliwia dostosowanie oferty do indywidualnych potrzeb.

2. Jakie korzyści mogę uzyskać z negocjacji ceny mieszkania?

Poza możliwością obniżenia ceny mieszkania negocjacje mogą dotyczyć również standardu wykończenia mieszkania, dodatkowych elementów takich, jak miejsca parkingowe czy komórki lokatorskie, a także udzielania rabatów na inne usługi.

3. Czy każdy deweloper jest otwarty na negocjacje cenowe?

Chęć do negocjacji może być różna i zależy od tego, na jakiego dewelopera trafimy. Deweloperzy z dobrą płynnością finansową i mniejszą presją na sprzedaż mogą być mniej skłonni do negocjacji.

4. Jak przygotować się do procesu negocjacji?

Przygotowanie do procesu negocjacji wymaga zrozumienia rynku, porównania cen ofertowych mieszkań i oceny, jakie korzyści dodatkowe mogą być najbardziej wartościowe. Uzyskanie rabatu jest często możliwe, gdy deweloperowi zależy na szybkiej sprzedaży mieszkań z danej inwestycji.

5. Co zrobić, jeśli negocjacje nie przynoszą spodziewanych rezultatów?

Jeżeli negocjacje nie prowadzą do zadowalającej ceny, warto rozważyć inne opcje na rynku lub zastanowić się nad elastycznością własnych wymagań, np. rozważyć zakup mieszkania o niższym standardzie wykończenia lub w innej lokalizacji.

6. Kiedy najlepiej rozpocząć negocjacje z deweloperem?

Najlepszy moment na rozpoczęcie negocjacji to faza początkowa procesu zakupowego, przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania. Kupno mieszkania na wczesnym etapie budowy może zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie rabatu lub dodatkowych korzyści.

7. Czy kredyt hipoteczny ma wpływ na możliwość negocjacji cen?

Tak, zdolność kredytowa i warunki kredytu hipotecznego mogą wpłynąć na proces negocjacyjny. Lepsze warunki finansowania mogą zwiększyć Twoją przewagę negocjacyjną.

8. Jakie są koszty notarialne związane z zakupem mieszkania?

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania
Koszty notarialne przy zakupie mieszkania

Koszty notarialne mogą być znacznym elementem dodatkowym kosztu zakupu mieszkania. Negocjowanie, aby część tych kosztów została pokryta przez dewelopera, jest ważną strategią, zwłaszcza gdy podpisujemy umowę deweloperską. Dowiedz się więcej na temat kosztów sprzedaży i kupna mieszkania: Jakie są koszty sprzedaży mieszkania? Kto płaci podatek, co z notariuszem? Wyjaśniamy.

9. Czy deweloper może odmówić wykończenia mieszkania w preferowanym standardzie?

Deweloper może nie zgodzić się na wszystkie żądania dotyczące wykończenia mieszkania, jednak w ramach negocjacji często możliwe jest uzyskanie kompromisu satysfakcjonującego obie strony.

10. Jakie elementy mogą wpłynąć na cenę ostateczną mieszkania?

Na cenę ostateczną mogą wpływać takie czynniki, jak lokalizacja nieruchomości, jej rozmiar, standard wykończenia, dodatkowe udogodnienia oferowane przez dewelopera oraz wynik negocjacji cenowych. Co jeszcze wpływa na cenę mieszkania? Czy widok z okna na park zwiększa wartość rynkową mieszkania?

11. Jak wpływa aktualna sytuacja na rynku na ceny mieszkań?

Ceny transakcyjne nieruchomości mogą się różnić w zależności od wielu czynników, w tym od aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości. Warto być na bieżąco z trendami rynkowymi, ponieważ w niektórych okresach deweloper może być bardziej skłonny do negocjacji cen, zwłaszcza jeśli chce szybko sprzedać pozostałe mieszkania w inwestycji.

Wykorzystaj możliwości, jakie daje nasza wycena nieruchomości online!

Negocjowanie ceny mieszkania może być dla przyszłych nabywców sporym wyzwaniem. Nie każdy zna branżę równie dobrze, co deweloperzy. Ponadto widząc rosnące ceny nieruchomości, osoby zainteresowane mogą się obawiać utraty upatrzonego już lokum. Ostatecznie nie każdy posiada umiejętności negocjacyjne i przysłowiowe “targowanie się” jest dla niego wysoce niekomfortowe.

Bez względu jednak na te powody, warto posiadać rzetelne dane w zakresie wyceny nieruchomości. Mogą one diametralnie zmienić pozycję negocjacyjną potencjalnego kupca i dodać mu pewności siebie w rozmowach ze sprzedającym. Raporty dostarczane przez nas są gotowe już po ok. minucie od wprowadzenia danych na temat metrażu, lokalizacji itd. Opieramy się na zaawansowanych modelach matematycznych, oficjalnych danych z transakcji przeprowadzonych w pobliżu, a ponadto dostarczamy szereg informacji dodatkowych, przydatnych kupującym. Wyceń swoją nieruchomość za darmo i zyskaj twardy argument w negocjacjach!

Czytaj więcej

5/5 - (ilość głosów: 2)

Polecane wpisy