Gdzie znajdę ceny transakcyjne nieruchomości? Skąd je wziąć? Sprawdź naszą listę!

Dla kupującego, Porady 01.08.2023 7158

Przed nabyciem nieruchomości warto dokładnie zbadać ceny, aby lepiej przygotować się do negocjacji. Cena transakcyjna nieruchomości to kwota, za którą mieszkanie lub dom zostały kupione lub sprzedane. Ponadto kwota ta została potwierdzona przez notariusza. Wiedza o cenie transakcyjnej jest przydatna, gdy planujesz zakup swojego mieszkania. Chcemy w końcu, aby cena, którą płacimy za mieszkanie lub dom, była uczciwa. W ofertach możemy często natrafić na celowe zawyżanie cen po to, by sprzedający mogli następnie negocjować z zainteresowanymi. Jak nie dać się zwieść cenom w ofercie? Jak znaleźć informacje o cenach transakcyjnych nieruchomości? Przeczytaj nasz artykuł.

Skąd wziąć ceny transakcyjne nieruchomości?

Ceny transakcyjne nieruchomości są zazwyczaj udostępniane publicznie i mogą być uzyskane z różnych źródeł, takich jak biura nieruchomości, portale internetowe zajmujące się sprzedażą nieruchomości lub urzędy miasta/gminy.

Można również skontaktować się z notariuszem, który potwierdzał transakcję nieruchomości, aby uzyskać informacje na temat ceny transakcyjnej. W Polsce ceny transakcyjne nieruchomości publikowane są w ogólnodostępnych rejestrach, co ułatwia dostęp do tego typu informacji. W każdym przypadku warto sprawdzić kilka różnych źródeł i porównać ceny, aby uzyskać dokładniejszy obraz rynku nieruchomości.

Oprócz notarialnych cen nieruchomości łatwym i szybkim sposobem na uzyskanie informacji o cenach transakcyjnych nieruchomości jest skorzystanie z wycen nieruchomości online. Czytaj dalej!

Ceny transakcyjne nieruchomości
Ceny transakcyjne nieruchomości

Wycena wartości nieruchomości od PriceR

Jeśli szukasz kompleksowej i wiarygodnej wiedzy na temat rynku nieruchomości, to warto odwiedzić stronę pricer.pl. Dzięki naszemu nowoczesnemu podejściu możesz w jednym miejscu uzyskać całą gamę informacji o cenie danej nieruchomości oraz o cenach nieruchomości w okolicy. Nasz silnik sztucznej inteligencji przeszukuje miliony informacji, aby dostarczyć Ci najbardziej aktualne i dokładne dane dotyczące rynku nieruchomości.

Najlepsze jest to, że nasz raport jest nie tylko szczegółowy, ale również bardzo łatwy w użyciu. Wypełnij kilka pól (podstawowe dane o mieszkaniu – adres, metraż, liczba pokoi itp.), aby uzyskać dostęp do analizy otoczenia, ceny transakcyjnej nieruchomości i rozkładu cen w okolicy. Nasz raport zawiera także wartościowe informacje dotyczące bezpieczeństwa okolicy, lokalnej infrastruktury, kosztów mediów, czasu dojazdu do ważnych miejsc, a nawet preferencji wyborczych sąsiadów i sąsiadek!

Nasza baza cen nieruchomości zawiera informacje z ponad 5,5 milionów aktów notarialnych, dzięki czemu możesz mieć pewność, że uzyskane przez nas informacje są nie tylko aktualne, ale również w pełni wiarygodne. Nie czekaj dłużej i skorzystaj z naszego narzędzia, aby otrzymać kompleksowy i precyzyjny raport na temat rynku nieruchomości w wybranej okolicy.

Pewnie spytasz: tyle informacji w jednym raporcie, więc ciekawe ile on kosztuje? Wycena nieruchomości w PriceR jest całkowicie darmowa!

Autorskie wyceny rzeczoznawców majątkowych

Jeśli chcesz uzyskać oficjalną wycenę swojej nieruchomości, możesz skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego. Do dokładnego określenia wartości nieruchomości rzeczoznawca wykorzystuje specjalny dokument zwany operatem szacunkowym. Dokument ten jest ważny z prawnego punktu widzenia i jest wymagany w sytuacjach, gdy bank żąda przedstawienia wyceny nieruchomości podczas starania się o kredyt hipoteczny, lub gdy sąd żąda wyceny w ramach podziału majątku lub spadku.

Autorskie wyceny rzeczoznawców majątkowych gromadzone są w Rejestrze Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN). Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości to kolejne źródło, z którego dowiemy się o cenach transakcyjnych!

Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości

Aby dowiedzieć się o cenach transakcyjnych nieruchomości z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN), należy skorzystać z usługi e-RCiWN. Usługa ta pozwala na wyszukiwanie informacji o nieruchomościach znajdujących się na terenie całej Polski, w tym ich cenach transakcyjnych.

Warto jednak pamiętać, że korzystanie z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości wymaga opłacenia odpowiedniej kwoty za dostęp do danych. Koszt uzyskania informacji z RCiWN zależy od liczby wyszukiwań oraz zakresu informacji potrzebnych do uzyskania. Przede wszystkim jednak jest uzależniony od obowiązujących stawek. Dostęp do bazy otrzymamy dopiero po wypełnieniu odpowiedniego wniosku. Można go złożyć w wersji papierowej lub za pomocą profilu zaufanego.

Ceny transakcyjne mieszkań GUS

Główny Urząd Statystyczny (GUS) zbiera i udostępnia informacje na temat cen transakcyjnych mieszkań w Polsce. Na podstawie tych danych tworzone są statystyki dotyczące średnich cen za metr kwadratowy mieszkań w różnych miastach i regionach kraju.

Aby uzyskać dostęp do tych informacji, należy wejść na stronę internetową GUS, a następnie w zasobach Głównego Urzędu Statystycznego wyszukać interesującą nas kategorię danych, tj. „Transakcje kupna sprzedaży nieruchomości”. Jak czytamy na stronie, w dokumencie o obrocie nieruchomościami znajdziemy informacje o: „rynku nieruchomości w zakresie liczby i wartości dokonanych transakcji kupna/sprzedaży oraz powierzchni sprzedanych nieruchomości lokalowych i nieruchomości gruntowych: zabudowanych i niezabudowanych. Dane dotyczące średnich cen transakcyjnych nieruchomości”. Dane dotyczą: kraju, województwa z wyodrębnieniem obszarów miejskich i wiejskich, a także miast na prawach powiatu, formy obrotu i rodzaju rynku.

Warto zauważyć, że informacje zbierane są z określonego okresu czasowego, więc nie są to aktualne ceny. Ostatnie dane pochodzą z 2021 r.

Ceny transakcyjne nieruchomości
Ceny transakcyjne nieruchomości

O czym warto pamiętać, szukając cen transakcyjnych nieruchomości?

Szukając cen transakcyjnych, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

Dane o cenach transakcyjnych są informacjami publicznymi i w większości przypadków są dostępne bezpłatnie (np. GUS) lub za niewielką opłatą (np. RCiWN).

Warto zwrócić uwagę na dokładność danych – informacje z ofert sprzedaży lub oferty wynajmu nie zawsze odzwierciedlają faktyczne ceny transakcyjne, dlatego warto korzystać z baz danych zawierających informacje o transakcjach, które zostały faktycznie zawarte!

Dane o cenach transakcyjnych powinny być analizowane w kontekście konkretnych okoliczności i cech nieruchomości, takich jak lokalizacja, stan techniczny czy czas, w którym transakcja została zawarta.

W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy majątkowego lub innego specjalisty od spraw rynku nieruchomości.

Łatwym i szybkim sposobem na dotarcie do cen transakcyjnych nieruchomości jest skorzystanie z automatycznych wycen online. Zanim jednak zdecydujesz się na jedną z nich – sprawdź, z jakich źródeł danych korzysta, a więc czy możesz liczyć na otrzymanie wiarygodnych informacji!

Dlaczego warto skorzystać z raportu PriceR?

Jeśli szukasz rzetelnych i dokładnych informacji na temat cen transakcyjnych nieruchomości, to skorzystanie z wyceny mieszkań PriceR może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Dlaczego? Oto kilka powodów.

Dokładne i wiarygodne wyniki. PriceR korzysta z zaawansowanych algorytmów opartych na rzeczywistych danych transakcyjnych, co pozwala na dokładne odwzorowanie rynku nieruchomości i dostarczenie rzetelnych wyników.

Szybkość i wygoda. Korzystanie z wyceny mieszkań PriceR jest szybkie i proste. Wystarczy wprowadzić podstawowe informacje o nieruchomości, a w ciągu kilku minut otrzymasz raport wyceny mieszkania, wraz z cenami transakcyjnymi w danym mieście i okolicy.

Bezpłatne narzędzie. PriceR oferuje bezpłatne narzędzie do wyceny mieszkań, co oznacza, że możesz skorzystać z niego bez ponoszenia żadnych kosztów i zobowiązań.

Profesjonalne podejście. PriceR zapewnia profesjonalne podejście do wyceny nieruchomości dzięki użyciu najnowszych technologii.

Doświadczenie i wiedza. PriceR współpracuje z najlepszymi ośrodkami naukowymi w Polsce, co pozwala na korzystanie z najnowszych rozwiązań i sprawdzonych praktyk w dziedzinie wyceny nieruchomości.

Jeśli szukasz skutecznego i profesjonalnego sposobu na wycenę nieruchomości i znalezienie cen transakcyjnych mieszkań na terenie Warszawy, Wrocławia, Poznania lub Olsztyna, to PriceR jest idealnym wyborem. Skorzystanie z naszej automatycznej wyceny jest szybkie, łatwe i bezpłatne, a wyniki są dokładne i wiarygodne. Warto wypróbować PriceR i przekonać się o jego skuteczności samemu! Jeśli potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z nami.

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak szybko sprzedać mieszkanie? Czytaj nasz kolejny artykuł: „Jak szybko sprzedać mieszkanie? Musisz zadbać o te 5 elementów!

Oceń nasz wpis!

Polecane wpisy