Ceny transakcyjne nieruchomości – czyli jak sprawdzić, za ile Twój sąsiad sprzedał mieszkanie?

Dla sprzedającego, Nowości, Porady 17.11.2022 952 5 min

Jeśli chcemy sprzedać swoją nieruchomość, zastanawiamy się, ile jest warte i jaką cenę możemy uzyskać z jej sprzedaży. Czasami wystarczy porozmawiać z sąsiadem, który niedawno sam sprzedał podobne lokum. Jednak tego typu rozmowa może być niekomfortowa dla obu stron.

O wiele rzeczy można zapytać wprost, ale o pieniądzach często nie potrafimy rozmawiać swobodnie. Szczególnie jeśli znamy kogoś głównie z widzenia i najczęściej rozmawiamy jedynie o pogodzie. Jak w takim razie sprawdzić, za ile sąsiad sprzedał mieszkanie, gdy nie możemy (lub nie chcemy) zapytać o to wprost? Należy sprawdzić ceny transakcyjne nieruchomości w najbliższej okolicy.

Ceny transakcyjne nieruchomości – co to jest?

Jeżeli chcemy poznać cenę sprzedaży nieruchomości sąsiada, możemy spróbować odnaleźć jego ogłoszenie. Należy w takim wypadku w wyszukiwarkę wpisać ulicę, na której znajduje się mieszkanie oraz metraż, a następnie przeglądać wystawione oferty – także te archiwalne, aż natrafimy na interesujące nas ogłoszenie.

Jednak w tej sytuacji poznamy jedynie cenę ofertową nieruchomości, która może różnić się od faktycznie uzyskanej kwoty nawet o kilkanaście procent.

Tak naprawdę powinna nas interesować cena transakcyjna nieruchomości, czyli faktycznie wypłacona kwota, objęta umową kupna-sprzedaży, która podlega rejestracji w oficjalnych bazach transakcyjnych.

Różnice pomiędzy ceną transakcyjną i ofertową bywają znaczne. W Warszawie, lekko licząc, to może być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych różnicy.

Skąd wziąć ceny transakcyjne nieruchomości? Pomoże Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości

Najbardziej interesujące nas informacje, czyli ceny transakcyjne nieruchomości, znajdziemy m.in. w publicznej bazie danych, czyli Rejestrze Cen i Wartości Nieruchomości. Ceny zawarte w Rejestrze pochodzą z aktów notarialnych oraz operatów szacunkowych przygotowywanych przez rzeczoznawców majątkowych.

Aby poznać cenę sprzedaży lub kupna mieszkania sąsiada, należy złożyć odpowiedni wniosek w odpowiedniej jednostce samorządowej i zaznaczyć obszar, jaki nas interesuje – można to zrobić osobiście lub przez internet.

Korzystanie z RCiWN wiąże się jednak z kilkoma poważnymi minusami:

  • Uzyskanie informacji podlega opłacie,
  • Czas oczekiwania na uzyskanie informacji jest znacznie wydłużony,
  • Dane zawarte w nim są nieprzetworzone.

To surowe dane, których prawidłowa interpretacja jest kluczowa do wyciągnięcia odpowiednich wniosków co do wartości podobnych nieruchomości.

Dostęp do bazy cen transakcyjnych i automatyczna wycena mieszkania

Jak zatem sprawdzić ceny transakcyjne nieruchomości, aby otrzymać kompletną informację na ten temat? Szybszą metodą sprawdzenia wartości mieszkania jest sięgnięcie po aplikacje lub serwisy korzystające z ogólnopolskich baz cen.

Przewagą wspomnianych baz jest nowoczesna technologia wspierana przez sztuczną inteligencję, co daje możliwość niemal pełnej automatyzacji. Ale podstawową wartością jest liczba zgromadzonych danych – większa baza to więcej danych dla algorytmów, a to z kolei przekłada się na dokładniejsze wyceny.

Największa w Polsce baza cen zawiera informacje o ponad 6 mln nieruchomości, co stanowi aż 96% transakcji na rynku. Z takiej bazy korzysta PriceR, aby informacje udostępniane Klientom były jak najbardziej realne i poparte danymi z wielu podobnych transakcji.

Ceny transakcyjne nieruchomości - czyli jak sprawdzić, za ile Twój sąsiad sprzedał mieszkanie?
Ceny transakcyjne nieruchomości – czyli jak sprawdzić, za ile Twój sąsiad sprzedał mieszkanie?

Skorzystaj z pomocy Ekspertów Rynku Lokalnego

PriceR korzysta ze źródeł publicznych, w tym również z RCiWN oraz komercyjnych baz cen, przez co aktualizacja danych następuje dużo szybciej. Co ważne – raport z wyceną i dodatkowymi informacjami o najbliższym otoczeniu możemy otrzymać nawet w godzinę – bezpłatnie i bez wychodzenia z domu.

Nie tylko lokalizacja czy metraż wpływa na cenę rynkową nieruchomości. Także inne, bardziej subiektywne czynniki, mogą mieć wpływ na realną cenę, możliwą do uzyskania. Więcej o czynnikach wpływających na sprzedaż mieszkania przeczytasz tutaj.

Korzystają z usług Ekspertów PriceR, masz pewność, że uzyskana wycena obejmuje nie tylko oczywiste dane, ale także cechy pożądane przez potencjalnych nabywców, które mogą podnieść cenę rynkową.

Korzystając z usług ekspertów PriceR, nie tylko możemy sprawdzić ceny transakcyjne nieruchomości. Uzyskamy wiele informacji i wskazówek, które pomogą w przygotowaniu naszej nieruchomości do sprzedaży.

Co ważne, Eksperci PriceR zaproponują indywidualną strategię cenową sprzedaży nieruchomości, biorąc pod uwagę oczekiwania właściciela, np. co do czasu przeprowadzenia transakcji. Na bieżąco informuje o postępach i uzyskiwanym zasięgu ogłoszenia. W razie potrzeby jest w stanie zareagować i zaproponować zmiany. Platforma Pricer.pl, dzięki której można szybko wycenić nieruchomość online, pomoże także w sprzedaży mieszkania, publikując ogłoszenia, docierając do rzeczywiście zainteresowanych kupujących lub sprzedających. Więcej o usługach PriceR, przeczytasz tutaj.