Czy widok z okna na park zwiększa wartość rynkową mieszkania?


Śpiewające o poranku ptaki, promienie słońca padające na szpaler drzew i zielona, niezmącona urbanistyczną myślą górka, która przypomina nam zabawy z czasów dzieciństwa – jak dużo jest w stanie zapłacić potencjalny nabywca za widok z okna, na który każdego dnia będzie spoglądać zaraz po przebudzeniu? Czy tak subiektywne odczucia w ogóle mogą mieć wpływ na wartość rynkową nieruchomości? Okazuje się, że na jej wartość może mieć wpływ wiele czynników, o których sprzedający mógłby nawet nie pomyśleć w pierwszej chwili.

Które cechy otoczenia podwyższą cenę mieszkania na sprzedaż?

Głównymi elementami, które decydują o wycenie nieruchomości, jest metraż oraz lokalizacja. Takich cech jest jednak wiele więcej, a mogą mieć wpływ na podwyższenie wartości rynkowej mieszkania nawet o kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych.

Subiektywne czynniki wpływające na wartość mieszkania, o których często zapominamy, to:

  • widok z okna i ich wystawa,
  • ekspozycja względem stron świata,
  • modna lokalizacja,
  • jakość społeczności,
  • dostęp do dobrej jakości usług i komunikacji,
  • tereny rekreacyjne.

To co dla nas jest ważne, dla innych może być zupełnie bez znaczenia. Jedni docenią zieleń za oknem, dla drugich będzie ważniejsza szybka komunikacja z centrum miasta. Dlatego ważne jest, aby ze swoją ofertą dotrzeć do osób, które docenią unikatowe cechy naszego mieszkania.

Jak zatem sprawdzić, które cechy mieszkania na sprzedaż faktycznie mogą podnieść jego cenę? Można to zweryfikować, korzystając z bezpłatnego raportu PriceR, w którym oprócz realnej wyceny swojej nieruchomości, poznamy kluczowe dane podwyższające lub obniżające wartość naszego lokalu. Dodatkowo PriceR jako Ekspert Rynku Lokalnego, zinterpretuje te czynniki pod kątem realnego podwyższenia wartości nieruchomości.

Widok z okna

Pojęcie sielskiego widoku z okna w Warszawie to rzadkość – w szczególności na osiedlach budowanych w ciągu ostatnich dwóch dekad. Można odnieść wrażenie, że z każdym rokiem odległości pomiędzy nowo stawianymi blokami coraz bardziej się zmniejszają.

To sprawia, że potencjalni nabywcy często zwracają uwagę na widok z okna: czy nie będą przedmiotem obserwacji sąsiada, czy zobaczą coś więcej niż ściana sąsiedniego budynku. Wbrew pozorom widok, na który codziennie spoglądamy przez wiele godzin, ma bardzo duże znaczenie dla naszego zdrowia psychicznego. Wielu z nas jest w stanie zapłacić nieco więcej, aby móc karmić swoje oczy naturalnym, zielonym widokiem.

Jak wyliczyć cenę mieszkania - czy ładny widok za oknem zwiększa wartość rynkową nieruchomości?
Jak wyliczyć cenę mieszkania – czy ładny widok za oknem zwiększa wartość rynkową nieruchomości?

Nie bez znaczenia pozostaje także wielkość okien. Nawet najpiękniejszy widok, ale obserwowany z maleńkiego okna, nie będzie na tyle komfortowy, aby za niego zapłacić więcej. Przez duże przeszklenia wpadnie również dużo więcej naturalnego światła, które rozjaśni nieruchomość.

Ekspozycja na północ czy na południe?

Najbardziej pożądanym usytuowaniem mieszkania jest ekspozycja południowo-zachodnia. Przy takim rozmieszczeniu wpada najwięcej naturalnego światła – przynajmniej w teorii.

W praktyce okazuje się, że jest wielu zwolenników porannego wstawania przy wschodzącym słońcu. Z drugiej strony gro osób instaluje rolety, aby w czasie największej ekspozycji słonecznej, ich mieszkanie nadmiernie się nie nagrzewało.

Rozmieszczenie względem stron świata może zatem podnieść wartość rynkową naszego mieszkania, ale pod warunkiem dotarcia do odpowiedniej grupy osób, które je docenia.

“Kupię mieszkanie” w modnym miejscu

W Warszawie niezmiennie modna jest Saska Kępa – klimatyczne uliczki, mnogość knajp oraz dobra lokalizacja cały czas znajdują swoich amatorów. Ostatnie lata przyniosły wzrost popytu na mieszkania w okolicach ul. Księcia Janusza – tam do niedawna kończyła swoją podróż druga linia metra.

Modna dzielnica zwykle oznacza wyższe ceny – zarówno dostępnych usług, ale przede wszystkim także nieruchomości. Niewątpliwie, popularność okolicy wpłynie na wartość rynkową mieszkania – wiele osiedli próbuje wykreować modę na mieszkania w tym obszarze, ale faktycznie tylko nieliczne mogą pochwalić się rzeczywistym wpływem na cenę sprzedawanej nieruchomości.

Wyceniając mieszkanie warto spojrzeć szerzej – przede wszystkim pod kątem demograficznym, inwestycyjnym oraz komunikacyjnym:

  • Czy dane miejsce faktycznie jest dobrze skomunikowane?
  • Czy moda na tę okolicę jest chwilowa, czy trwa już dłuższy czas?
  • Czy wokół powstaną szkoły, niezbędne sklepy i punkty rekreacji, które sprawią, że przyszły nabywca w dłuższej perspektywie będzie czuł się tam dobrze?
  • Czy wskazana lokalizacja pociąga za sobą realny wzrost wartości mieszkania?

Przed przystąpieniem do wystawienia oferty na sprzedaż warto poddać wszystko głębokiej analizie lub pozwolić ją wykonać algorytmowi, który bierze te wszystkie okoliczności pod uwagę. Na pricer.pl realną cenę nieruchomości poznasz online – wypełniając odpowiednie informacje na temat danego mieszkania, bez konieczności samodzielnego analizowania czy dana modna okolica faktycznie wpłynie na wartość rynkową nieruchomości.

Jakość społeczności to także czynnik, który wpływa na wartość nieruchomości

Potencjalni nabywcy często zwracają uwagę także na jakość społeczności, która dominuje w danej okolicy. Nie jest tajemnicą, że poszczególne dzielnice wykazują swoje indywidualne cechy, które w subiektywny sposób określają charakter osiedli. Poprzez dostępność usług i udogodnienia definiują demografię, przynależność do odpowiednich grup społecznych czy nawet status majątkowy.

Na podstawie tych czynników, które również mają wpływ na wartość nieruchomości, rodzina z dziećmi na pewno nie wybierze mieszkania w okolicy, gdzie tętni nocne życie. Skłonni są jednak do zapłaty wyższej kwoty, jeśli w okolicy mieszka wiele młodych rodzin, ponieważ mają niemalże pewność, że powstające usługi będą projektowane z myślą o większości lokalnego społeczeństwa. Z drugiej strony, singiel z chęcią dopłaci za mieszkanie w dzielnicy, gdzie wiele osób prowadzi aktywny, rozrywkowy tryb życia.

Nie zapominajmy również o obszarach, gdzie mieszkańcy ewidentnie wykazują niższy status majątkowy – w przeważającej większości są to osiedla mieszkań spółdzielczych, które są relatywnie tańsze i niekiedy przydzielone jeszcze w ubiegłym stuleciu, a także tych odziedziczonych po przodkach.

Ważnym czynnikiem jest również wskaźnik przestępczości – im wyższy, tym mniej chętnych na zakup nieruchomości.

Dobra komunikacja i tereny zielone mogą podwyższyć wartość nieruchomości

Odległość od centrum miasta nie jest wyznacznikiem wartości mieszkania. Znacznie większy wpływ na cenę ma jakość komunikacji i dostępnych na miejscu usług.

Jeśli do centrum dojedziemy w kilkanaście minut szybkim transportem, np. metrem czy tramwajem, to niewątpliwie taka nieruchomość zyskuje w oczach kupujących.

Wydłużony czas dojazdu do centrum może za to zrekompensować dostępność wysokiej jakości usług na miejscu lub w niewielkiej odległości. Rodzaj usług będzie zależny oczywiście od indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Placówki medyczne zadowolą młode małżeństwa z dziećmi i starsze osoby. Bliskość rozrywek, klubów nocnych czy restauracji  – zachwyci osoby bez większych zobowiązań. Tereny zielone przypadną do gustu młodym rodzicom, którzy z chęcią odpoczną na spacerze, pośród zieleni słuchając śpiewu ptaków.

Jak wyliczyć cenę mieszkania - czy ładny widok za oknem zwiększa wartość rynkową nieruchomości?
Jak wyliczyć cenę mieszkania – czy ładny widok za oknem zwiększa wartość rynkową nieruchomości?

Tereny rekreacyjne, ścieżki rowerowe, place zabaw spodobają się nieco starszym dzieciom i ich rodzicom, a także sympatykom czworonożnych członków rodziny.

Za te udogodnienia z pewnością będą w stanie zapłacić więcej!

Jak wybrać, które czynniki wpływają na wartość konkretnego mieszkania?

Emocjonalne podejście obecnego właściciela może nie iść w parze ze wzrostem wartości mieszkania. Widok z okna czy modna lokalizacja są subiektywnymi czynnikami. Natomiast chłodne spojrzenie na realną cenę i kierowanie się racjonalnymi argumentami pomoże dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej i osiągnąć wyższą korzyść ze sprzedaży mieszkania.

Pośród natłoku docierających do nas informacji oraz emocji, należy wyłonić tylko te, które faktycznie mają znaczenie. Oszczędzi to czas, pozwoli zweryfikować plany i umożliwi podjęcie rozsądnej decyzji co do ustalenia wartości mieszkania przeznaczonego do sprzedaży.

W rzetelnej kalkulacji z pomocą przyjdzie platforma PriceR, która pod uwagę bierze fakty, ceny transakcyjne, uwarunkowania lokalne i indywidualne cechy mieszkania, co umożliwia realną wycenę wartości nieruchomości.

Eksperci Rynku Lokalnego PriceR cechują się doświadczeniem, znajomością rynku oraz kompletną wiedzą na temat wszystkich regionów miasta. Ponadto są w stanie zaproponować odpowiednią strategię cenową sprzedaży nieruchomości, biorąc pod uwagę zarówno twarde argumenty negocjacyjne, jak i subiektywne czynniki. Posiadają odpowiednie umiejętności, aby oszacować, które “miękkie” cechy faktycznie wpłyną na wartość rynkową nieruchomości.

Oceń nasz wpis!

Polecane wpisy