Usługi pośrednictwa przy sprzedaży nieruchomości cieszą się dużą popularnością. Przeprowadzenie takiej transakcji jest dużym wyzwaniem dla sprzedającego, gdyż wymaga poświęcenia sporej ilości czasu oraz posiadania umiejętności negocjacyjnych. Do tego jest to zazwyczaj skomplikowany proces z punktu widzenia prawnego – wiąże się on z koniecznością załatwienia wielu formalności oraz uregulowania należnych podatków. Skorzystanie z usług pośrednika pozwala uwolnić się od tych problemów, gdyż specjalista przejmie na siebie odpowiedzialność za załatwienie wszystkich spraw w imieniu sprzedawcy. Oczywiście jest to jego praca, dlatego za jej wykonanie należy mu się wynagrodzenie, którym w tym przypadku jest prowizja od sprzedaży. W artykule wyjaśniamy, ile bierze biuro nieruchomości za sprzedaż mieszkania – sprawdź, z jakimi kosztami wiąże się skorzystanie z jego pomocy!
Prowizja biura nieruchomości – co kryje się pod tym pojęciem?
Decydując się na skorzystanie z usług biura nieruchomości przy sprzedaży domu lub mieszkania, trzeba mieć świadomość, że będzie się to wiązać z dodatkowym kosztem – jest nim prowizja dla pośrednika. Zazwyczaj stanowi ona określony procent ceny transakcyjnej, a więc kwoty, za jaką doszło do zbycia np. lokalu mieszkalnego. Jednak spotkać można się także z innymi propozycjami płatności.
Jedną z nich jest stała miesięczna opłata pobierana przez niektóre biura nieruchomości. Choć taka forma rozliczenia może wydawać się korzystna, tak często stanowi ona pułapkę. Biuro dostaje bowiem pieniądze nawet wtedy, gdy nie robi praktycznie nic – np. czeka na kontakt potencjalnych nabywców. Niestety zmniejsza to szansę na szybką sprzedaż nieruchomości, gdyż nie leży to w interesie pośrednika. Otrzymuje on wynagrodzenie co miesiąc niezależnie od efektów pracy.
Opcją alternatywną jest opłata abonamentowa za skorzystanie z usług biura nieruchomości. Jednak to godne polecenia rozwiązanie tylko w przypadku, gdy w umowie zapisane są konkretne działania, jakie pośrednik ma wykonać w ramach tej kwoty.
Prowizja pośrednika nieruchomości – z czego wynika?
W głównej mierze prowizja pośrednika nieruchomości pobierana jest z tytułu wykonywanych przez niego usług. Doradza klientowi lub klientce, podpowiadając co zrobić, aby zwiększyć szansę na korzystną oraz szybką sprzedaż mieszkania. Do tego przejmuje on na siebie obowiązki związane z przygotowywaniem ogłoszeń oraz kontaktowaniem się z potencjalnymi nabywcami.
Jednak prowizja pośrednika nieruchomości obejmuje znacznie więcej realizowanych przez niego usług. Zalicza się do nich m.in.:
- negocjowanie ceny z kupującym i wypracowywanie najlepszych warunków sprzedaży dla obu stron transakcji,
- pomoc w załatwianiu wszelkich formalności związanych ze sprzedażą,
- zajmowanie się obowiązkami z zakresu prezentacji nieruchomości,
- doradztwo kredytowe, podatkowe, związane z uzyskiwaniem pozwoleń budowlanych itp.,
- home staging – dobry agent nieruchomości przygotuje dom lub mieszkanie do sprzedaży w celu zwiększenia jego atrakcyjności.
Prowizja pośrednika obejmuje także ponoszone przez niego koszty. Odpowiada on bowiem za publikowanie ogłoszeń na portalach internetowych, za co pobierane są opłaty. Płaci także za działania związane z promocją nieruchomości – np. uruchamianie kampanii reklamowych oraz prowadzenie działań marketingowych w social mediach.
Biuro nieruchomości – ile bierze za sprzedaż mieszkania, domu lub działki?
Obecnie w zdecydowanej większości przypadków z tytułu świadczenia usług pośrednika pobierana jest prowizja od sprzedaży nieruchomości. W takim przypadku jej wysokość zależy więc od ceny, za którą doszło do zbycia mieszkania, domu lub działki. Przeciętnie jest to od 2 do 5%. Biorąc pod uwagę najwyższą wartość z tych widełek, jeśli transakcja będzie opiewać np. na kwotę 350 tysięcy złotych, wynagrodzenie dla biura nieruchomości wyniesienie 17500 zł.
Od czego zależy wysokość prowizji pośrednika?
Bardzo duży wpływ na wysokość prowizji ma doświadczenie oraz renoma agencji specjalizującej się w obrocie nieruchomościami. Znane i ogólnie cenione w branży biura zwykle życzą sobie więcej za swoje usługi w porównaniu do konkurencji.
Pomimo tego należy unikać wyboru pośrednika wyłącznie na podstawie proponowanej przez niego stawki. To, że jest relatywnie wysoka, wcale nie musisz oznaczać, że specjalista ten będzie w stanie bardzo szybko oraz korzystnie sprzedać mieszkanie. Przed podpisaniem umowy z nim warto dokładnie prześwietlić jego doświadczenie oraz zapoznać się z opiniami od innych klientów oraz klientek.
Jeśli jesteś ciekaw, jakie cechy powinien posiadać dobry pośrednik nieruchomości, informacje na ten temat znajdziesz na naszym blogu – zapraszamy do lektury!
Na to, jak wysoka prowizja zostanie pobrana przez pośrednika, ma wpływ także kilka innych aspektów. Najważniejsze z nich to:
- sytuacja prawna nieruchomości – niekiedy utrudnia ona sprzedaż, czego przykładem jest ustanowienie służebności osobistej na mieszkaniu,
- położenie lokalu mieszkalnego, domu lub działki – zazwyczaj w mniejszych miastach prowizja pośrednika jest niższa niż w dużych aglomeracjach z racji relatywnie niewielkiego popytu na rynku, który zmniejsza szansę na szybkie znalezienie nabywcy,
- wartość nieruchomości – im droższa, tym trudniej jest ją sprzedać.
Można negocjować wysokość prowizji biura nieruchomości!
Pamiętaj, że proponowana prowizja agencji nieruchomości zdecydowanie nie musi być ustalona na sztywno. Większość pośredników jest elastyczna w tym zakresie, co oznacza, że można negocjować pobierane przez nich stawki.
Agencje są skłonne ją obniżyć szczególnie w sytuacji, gdy mają przeprowadzić sprzedaż działki, domu lub mieszkania, mając umowę na wyłączność. Zapewnia im to gwarantowany zysk. Właściciel nieruchomości zobowiązuje się, że nie będzie korzystać z usług innego biura oraz szukać kupców na własną rękę.
Jak znaleźć dobrego pośrednika w obrocie nieruchomościami?
Chcąc skorzystać z usług dobrego biura nieruchomości, warto prześledzić oferty wielu tego typu firm i porównać je ze sobą. Należy zwracać uwagę nie tylko na to, ile wynosi prowizja pośrednika. Do istotnych kwestii należy zaliczyć także:
- doświadczenie agencji,
- zakres świadczonych usług,
- opinie o danym biurze, które najlepiej zweryfikować w przynajmniej kilku różnych źródłach.
Bardzo ważne jest także to, aby przed podpisaniem umowy na usługi agencji nieruchomości bardzo dokładnie zapoznać się z jej zapisami. Wszelkie niezrozumiałe kwestie należy wyjaśnić, w tym w razie potrzeby skontaktować się z prawnikiem.
Pamiętaj, że w umowie obowiązkowo muszą znaleźć się następujące informacje:
- ile bierze pośrednik nieruchomości oraz jak obliczana jest wysokość prowizji,
- zakres usług świadczonych przez agencję,
- czas, na jaki zawarta zostaje umowa.
Skorzystanie z pomocy pośrednika przy sprzedaży nieruchomości – zalety i wady
Skorzystanie z usług agencji nieruchomości przy sprzedaży mieszkania, domu lub działki niesie za sobą kilka korzyści dla sprzedającego.
Do najważniejszych należy zaliczyć:
- bezpieczeństwo transakcji – obowiązkiem pośrednika jest dopełnienie wszelkich związanych z nią formalności,
- kompleksowe wsparcie w procesie sprzedaży – profesjonaliści oszacują wartość nieruchomości oraz zajmą się przygotowaniem i publikacją ogłoszeń, kontaktem z kupcami itp.,
- większą szansę na to, że nieruchomość zostanie zbyta szybko i w korzystnej cenie – pośrednicy mają lepsze umiejętności negocjacyjne,
- oszczędność czasu – nie trzeba go tracić na rozmowy oraz spotkania z potencjalnymi nabywcami, którzy nierzadko umawiają się tylko w celu rozpoznania rynku.
Z punktu widzenia sprzedającego jedyną wadą skorzystania z usług agenta nieruchomości jest konieczność poniesienia dodatkowych kosztów. Jednak należy pamiętać o tym, że prowizja pośrednika jest relatywnie niewielka w stosunku do tego, jak wiele obowiązków wykonuje. Do tego dzięki swoim umiejętnościom sprzedażowym ma on większe szanse na uzyskanie wyższej ceny sprzedaży niż gdyby właściciel domu, mieszkania lub działki sam prowadził negocjacje.
Wyceń nieruchomość na Pricer.pl i sprzedaj ją z pomocą doświadczonego pośrednika!
Jeśli szykujesz się do sprzedaży mieszkania, domu lub działki, na początek musisz poznać wartość nieruchomości. Na stronie Pricer.pl wycenisz ją za darmo i bez wychodzenia z domu – skorzystaj z naszego narzędzia! Zostało oparte o autorski skrypt AI, który precyzyjnie oblicza cenę nie tylko na podstawie parametrów technicznych i lokalizacji, ale także cen transakcyjnych. Dodatkowo możesz skorzystać z naszego wsparcia w przeprowadzeniu transakcji sprzedaży. Jako doświadczony pośrednik nieruchomości dołożymy wszelkich starań, aby przebiegła szybko i korzystne dla Ciebie. Wszystko to przy bardzo niskiej prowizji wynoszącej zaledwie 0,99% – zapraszamy do kontaktu!
FAQ – odpowiedzi na często zadawane pytania
Ile bierze pośrednik nieruchomości za wynajem mieszkania?
W większości takich przypadków prowizja pośrednika nieruchomości stanowi równowartość czynszu pobieranego za jeden miesiąc wynajmu. Jednak zawsze można podjąć próbę negocjacji i ustalić konkretne stawki prowizyjne na niższym poziomie – uzależnione jest to np. od rodzaju mieszkania oraz lokalizacji, w jakiej się znajduje.
Jaka jest maksymalna prowizja pośrednika nieruchomości?
Przepisy prawa w żaden sposób nie regulują tej kwestii. W teorii oznacza to więc, że prowizja pośrednika nieruchomości może wynosić nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Jednak w praktyce takie stawki są nieosiągalne na rynku nieruchomości. Wynika to z bardzo dużej konkurencji w branży. Prowizja pośrednika przeciętnie wynosi od 2 do 5%, a jeśli skorzystasz z naszych usług, zapłacisz zaledwie 0,99%!
Prowizja dla biura nieruchomości pobierana jest od sprzedającego czy kupującego?
To kolejna kwestia, która nie jest normowana przepisami prawa. Jednak co do zasady, w większości przypadków biuro nieruchomości za sprzedaż pobiera wynagrodzenie od osoby, która podpisała z nim umowę. Najczęściej więc jego zapłata jest w gestii sprzedającego. Należy jednak podkreślić, że zdarzają się przypadki, gdzie obie strony transakcji sprzedaży nieruchomości muszą zapłacić prowizję agentowi.
Czy warto korzystać z pomocy pośrednika w procesie sprzedaży nieruchomości?
Skorzystanie z usług agenta nieruchomości jest kwestią indywidualną i wybór tego rozwiązania należy uzależnić od wielu czynników. Z pewnością warto się na nie zdecydować w przypadku sprzedaży lub wynajmu wielu lokali mieszkalnych. Do tego skorzystanie z pomocy pośrednika ułatwi Ci przeprowadzenie zdalnej sprzedaży mieszkania.
Na naszym blogu znajdziesz dokładnie wskazówki dotyczącego tego, kiedy sprzedać mieszkanie samodzielnie, a kiedy skorzystać z pomocy agenta nieruchomości.