Jak szukać mieszkania na sprzedaż?

Dla kupującego, Porady 14.06.2024 233 9 min

Niezależnie od tego, czy chcesz znaleźć komfortowe „M” dla siebie, poszukujesz lokalu do ulokowania swoich oszczędności, czy chcesz zacząć zarabiać na wynajmie, zakup mieszkania to inwestycja, do której należy podejść z odpowiednią rozwagą. Jak szukać mieszkania na sprzedaż? Jak wśród tysięcy ofert wybrać tę, która najlepiej odpowie na Twoje oczekiwania? Dowiedz się, jak znaleźć mieszkanie do kupna i na co zwracać uwagę przy zakupie nieruchomości.

Kiedy szukać mieszkania do kupna?

Planując zmianę mieszkania na większe, lub chcąc kupić swój pierwszy lokal, warto zastanowić się, w którym momencie szukać nieruchomości na sprzedaż. Przykładowo, osoby studiujące poszukiwania muszą rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem, tak, by przed rozpoczęciem roku akademickiego zdążyć z załatwieniem wszystkich formalności. W podobnej sytuacji znajdują się rodziny z małymi dziećmi, które często tak planują przeprowadzkę, by od 1 września maluchy mogły już rozpocząć naukę w nowej szkole. Wszystko to sprawia, że w większości przypadków poszukiwania wymarzonego lokalu trzeba zacząć z co najmniej kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Mieszkanie na sprzedaż
Mieszkanie na sprzedaż

Na co zwracać uwagę przy szukaniu mieszkania?

Istnieje również szereg czynników, które przyszły właściciel nieruchomości powinien wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania. Ważna jest nie tylko to, jak wycenić nieruchomość za 1 m2, ale także wiele innych aspektów, począwszy od lokalizacji, poprzez standard wyposażenia, dostęp do części wspólnych, aż po bezpieczeństwo i rozwój okolicznej infrastruktury. Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania? Planując kupno mieszkania dla siebie, bądź na wynajem, warto więc odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań.

 • Czy interesuje Cię kawalerka, czy kilkupokojowe mieszkanie dla rodziny z dziećmi?
 • Na którym piętrze ma być położony lokal?
 • Czy szukasz mieszkania od dewelopera, czy z rynku wtórnego?
 • Czy w okolicy znajdują się udogodnienia takie, jak sklepy, szkoły, placówki medyczne, przystanki itp.?
 • Czy obok budynku przebiega ruchliwa droga lub funkcjonuje uciążliwy zakład przemysłowy?
 • Jaki standard wykończenia Cię interesuje?
 • Czy lokal ma balkon lub taras?
 • Czy okolica cieszy się dobrą opinią, jest bezpieczna?

  To zaledwie niektóre z wielu pytań, na które warto sobie odpowiedzieć, szukając mieszkania na własne potrzeby mieszkaniowe lub na wynajem – wszystko po to, by poszukiwanie wymarzonego lokalu przebiegało jak najsprawniej.

  Kupno mieszkania: rynek pierwotny czy wtórny?

  Decyzja o tym, czy szukać mieszkania z rynku pierwotnego, czy z „drugiej ręki”, może mieć wpływ nie tylko na cenę transakcyjną nieruchomości, ale także na komfort życia. Pamiętaj, że zakup lokalu od dewelopera daje gwarancję posiadania nowego mieszkania, którego jesteś pierwszym właścicielem lub pierwszą właścicielką. Uzyskujesz w ten sposób dostęp do nowoczesnych technologii i energooszczędnych rozwiązań, które zwykle nie są dostępne w przypadku starego budownictwa.

  Zakup mieszkania - rynek pierwotny czy wtórny?
  Zakup mieszkania – rynek pierwotny czy wtórny?

  Z drugiej strony mieszkania z rynku pierwotnego z reguły są nieco droższe niż te używane i często zlokalizowane są nie w centrum a na obrzeżach miast. Rynek wtórny może być dobrą opcją, jeśli szukasz prawdziwej „perełki” – w starszym budownictwie łatwiej o znalezienie mieszkania o nieszablonowym rozkładzie czy aranżacji. Pamiętaj jednak, że choć ceny za używane lokale bywają niższe, to często takie nieruchomości wymagają dodatkowych wydatków na remont.

  Gdzie szukać mieszkań na sprzedaż?

  Inwestorki i inwestorzy chcący nabyć mieszkanie, mają obecnie szeroką paletę możliwości, jeśli chodzi o szukanie nieruchomości na sprzedaż. Do miejsc, które warto odwiedzać w poszukiwaniu ciekawych ofert, należy w szczególności zaliczyć:

  • portale ogłoszeniowe oraz aplikacje mobilne,
  • profile oraz grupy o tematyce mieszkaniowej w mediach społecznościowych,
  • strony internetowe deweloperów realizujących inwestycje w danej okolicy,
  • biura pośrednictwa oferujące dostęp do ofert, wyceny nieruchomości oraz wsparcie doradców,
  • targi budowlane dające możliwość bezpośredniego spotkania i rozmowy z deweloperami.

  Chcąc nabyć mieszkanie do kupna, warto również zbudować własną sieć kontaktów. W proces poszukiwań zaangażować można zarówno najbliższą rodzinę, jak i znajomych czy współpracowników, którzy mogą mieć wiedzę na temat ofert sprzedaży nieruchomości w okolicy. Nie musisz jednak robić wszystkiego sam(a) czy przy wsparciu bliskich – mamy na to rozwiązanie. Czytaj dalej!

  Zakup mieszkania a sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości

  Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości
  Weryfikacja stanu prawnego nieruchomości

  Planując kupno mieszkania, ale także domu, czy gruntu pod budowę, należy dokładnie sprawdzić ich stan formalny. Dotyczy to w szczególności nieruchomości z rynku wtórnego, które mogą być obciążone różnymi wadami prawnymi, takimi jak kredyt hipoteczny, służebność, współwłasność, dożywocie czy zachowek. Absolutne minimum to sprawdzenie księgi wieczystej, hipoteki lokalu, a także zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

  Jak znaleźć ciekawą okazję na rynku mieszkaniowym?

  Jak znaleźć mieszkanie warte zakupu?
  Jak znaleźć mieszkanie warte zakupu?

  Warto pamiętać, że rynek nieruchomości w Polsce jest niezwykle zróżnicowany i oferuje szereg ciekawych, często nietuzinkowych ofert. Okazje cenowe trafiają się m.in. w dobie spowolnienia gospodarczego, ale także w przypadku mieszkań do remontu czy lokali przejętych przez banki. 

  Również deweloperzy oferują atrakcyjne promocje, szczególnie gdy w danej inwestycji w sprzedaży pozostają ostatnie mieszkania. Pamiętaj jednak, by w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zapewnić sobie pomoc doświadczonych ekspertów i ekspertek. Z Pricer zyskujesz wsparcie specjalistów, doskonale zorientowanych w lokalnych rynkach nieruchomości.

  Co jednak kluczowe, oferujemy nie tylko wyceny nieruchomości na podstawie danych z prawie 7 milionów transakcji i nowoczesnych narzędzi wykorzystujących automatyczne modele matematyczne. Dysponujemy także rozbudowaną bazą ofert przygotowywanych właśnie w oparciu o nasz innowacyjny system wycen. Każda dostępna nieruchomość zostaje opisana – ze szczególnym uwzględnieniem jej atutów, funkcjonującej wokół infrastruktury (dostęp do transportu publicznego, odległość od lokali usługowych etc.) oraz cennych informacji (przykładowe raty kredytu, koszty mediów, rozkład cen mieszkań w okolicy).

  Za pomocą jednej platformy potencjalny kupujący może sprawnie zweryfikować kilka możliwych opcji. To właśnie istota działania Pricer! Dostarczamy naszym klientom i klientkom rzetelne informacje w krótkim czasie i w bardzo przystępnej formie. 

  FAQ – Najczęściej Zadawane Pytania

  1. Gdzie najlepiej znaleźć oferty sprzedaży mieszkań?

  Niezwykle szybkim i efektywnym sposobem będzie zapoznanie się z ofertami opublikowanymi na naszej stronie internetowej. Mamy szeroką i wciąż aktualizowaną bazę ciekawych nieruchomości. Przeglądanie ofert mieszkań na popularnych portalach ogłoszeniowych wymaga systematyczności i cierpliwości, aby znaleźć propozycję wartą uwagi.

  2. Czy warto korzystać z usług agencji nieruchomości?

  Przede wszystkim należy mieć świadomość, że agencje nieruchomości pobierają relatywnie wysoką opłatę od sukcesu transakcyjnego. Prowizja Pricer jest w zestawieniu z nimi zdecydowanie niższa. Dodatkowo dzięki dostępnym u nas pakietom promocyjnym proces sprzedaży nieruchomości przebiega bardzo sprawnie. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj.

  3. Jak sprawdzić stan prawny mieszkania?

  Stan prawny mieszkania można zweryfikować, sprawdzając księgę wieczystą nieruchomości oraz dokumenty dotyczące ewentualnych hipotek czy służebności. Pomocny może być również notariusz lub doradca z biura nieruchomości.

  4. Czy targi nieruchomości to dobre miejsce do przeglądanie ofert?

  Tak, targi nieruchomości są dobrym miejscem do przeglądania ofert, gdyż pozwalają na bezpośredni kontakt z deweloperami i porównanie wielu projektów w jednym miejscu.

  5. Jakie są zalety zakupu mieszkania w centrum miasta?

  Najlepszy moment na rozpoczęcie negocjacji to faza początkowa procesu zakupowego, przed podpisaniem protokołu zdawczo-odbiorczego, a więc przed przekazaniem lokalu. Kupno mieszkania na wczesnym etapie budowy może zwiększyć Twoje szanse na uzyskanie rabatu lub dodatkowych korzyści. Szukamy mieszkania, pamiętając, że elastyczność i gotowość do negocjacji mogą znacząco wpłynąć na ostateczne warunki transakcji. Sprawdź, jak negocjować cenę mieszkania od dewelopera!

  6. Jakie są strategie podczas negocjacji cenowych z deweloperem?

  Podczas negocjacji cenowych z deweloperem warto znać wartość rynkową podobnych nieruchomości, być przygotowanym na kompromis oraz dysponować informacjami, które mogą przemawiać za obniżeniem ceny, np. długotrwały czas wystawienia nieruchomości na sprzedaż.

  Czytaj więcej

  5/5 - (ilość głosów: 3)

  Polecane wpisy