Bezpieczny Kredyt 2%. Dla kogo? Jakie warunki programu?

Dla kupującego, Nowości, Porady 25.07.2023 862

Czasy drożyzny, rosnących cen nieruchomości i coraz wyższego oprocentowania kredytów są z pewnością trudne dla osób, które pragną się uniezależnić i wyfrunąć do własnego gniazda. Rząd przygotował program wspierający decyzję o zakupie pierwszego mieszkania, budowy domu lub ich wykończenia. Chcesz poznać szczegóły? Czytaj nasz artykuł!

Czym jest program Bezpieczny Kredyt 2%?

W ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% oferowane są korzystne warunki finansowe dla osób wnioskujących o kredyt hipoteczny. Obejmuje on niższe oprocentowanie, wynoszące 2%, co stanowi atrakcyjną stawkę w porównaniu do standardowych stóp procentowych na rynku.

Głównym celem programu Bezpieczny Kredyt 2% jest ułatwienie zakupu mieszkania lub budowy domu poprzez system dopłat. Dopłaty rządowe do kredytu mają za zadanie wspierać dostępność mieszkaniową i umożliwić większej liczbie osób zrealizowanie swoich planów mieszkaniowych.

Na co przeznaczone są dopłaty?

Dopłaty do kredytu dotyczą głównie zakupu mieszkania, budowy domu i ich wykończenia/ukończenia. W zależności od typu gospodarstwa domowego oraz celu kredytu dopłaty mają inną wysokość.

Na zakup mieszkania lub budowę domu limit dopłat wynosi:

 • 500 000 zł dla singli
 • 600 000 zł dla małżeństw lub rodziców z dzieckiem

Na dokończenie budowy domu lub wykończenie mieszkania limit dopłat wynosi:

 • 100 000 zł dla singli
 • 150 000 zł dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem

Warto zaznaczyć, że kredyt może być wykorzystany zarówno na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie ma także ograniczeń co do ceny za metr kwadratowy nieruchomości.

Program bezpieczny kredyt 2%
Program Bezpieczny Kredyt 2%

Kto może skorzystać z programu?

Program jest dostępny dla osób do 45. roku życia, które nigdy wcześniej nie posiadały mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Jeśli jesteś w małżeństwie lub masz co najmniej jedno dziecko, warunek dotyczący wieku i pierwszego mieszkania musi być spełniony przez co najmniej jedną osobę. Jeśli jesteś w związku nieformalnym i wychowujecie dziecko, warunek muszą spełnić dwie osoby!

Bezpieczny Kredyt 2% został przewidziany także dla osób, które mieszkają poza krajem, ale posiadają obywatelstwo polskie lub tworzą gospodarstwo domowe z osobą, która posiada takie obywatelstwo.

Kiedy rusza program Bezpieczny Kredyt 2% i do kiedy trwa?

Program Bezpieczny Kredyt 2% wystartował już 1 lipca 2023 r. Zgodnie z przewidywaniami rządowymi, szacuje się, że ponad 155 tysięcy osób skorzysta z programu Bezpieczny Kredyt 2% do końca 2027 roku.

W samym 2023 roku prognozuje się zawarcie około 10 tysięcy umów, a w kolejnych latach liczba ta ma wzrosnąć do 30-40 tysięcy rocznie. Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, poinformował, że już na ten moment 10 tysięcy osób skontaktowało się z bankami biorącymi udział w programie Bezpieczny Kredyt!

Jakie banki biorą udział w programie?

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego), przedstawiamy listę banków uczestniczących w programie Bezpieczny Kredyt 2%. Na ten moment jest to 7 banków, choć ich lista cały czas się rozszerza:

 • PKO Bank Polski S.A.
 • Bank PEKAO S.A.
 • Alior Bank S.A.
 • VeloBank S.A.
 • SGB-Bank S.A.
 • BPS S.A.
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie

Jeśli jesteś klientem lub klientką któregoś z nich – możesz już złożyć wniosek o kredyt.

Na czym polega dopłata do kredytu 2%?

Dopłata stanowi różnicę między stałą stopą procentową ustalaną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach a oprocentowaniem kredytu wynoszącym 2%. Dopłata jest udzielana przez okres 10 lat. Dzięki niej miesięczna rata kredytu mieszkaniowego będzie o wiele niższa.

Kredyt a dodatkowe opłaty

Hasło „Kredyt 2%” brzmi bardzo kusząco, ale musimy pamiętać o dodatkowych opłatach, które naliczane są przez banki w sytuacji udzielenia kredytu. Jakie to są opłaty?

Opłaty obejmują: marżę, prowizję i inne standardowe koszty, na przykład składki ubezpieczeniowe. Marża to różnica między tym, ile kosztuje bank pożyczenie pieniędzy, a tym, ile musisz zapłacić za kredyt. Inaczej rzecz ujmując – marża w kredycie hipotecznym to dodatkowy koszt, który bank nalicza w celu określenia ostatecznego oprocentowania kredytu. Z kolei prowizja dla banku to opłata za udzielenie kredytu, która może wynosić pewien procent od pożyczonej kwoty.

Ostatecznie więc, gdy rozważasz wzięcie kredytu, ważne jest, aby zwrócić uwagę na RRSO (Rzeczywistą Roczna Stopę Oprocentowania). RRSO uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale także marżę, prowizję i inne koszty, które są związane z kredytem.

Jak to działa w praktyce? Przykład

Na portalu gov.pl znajdziemy kilka przykładów wyjaśniających mechanizm działania kredytu 2%. Przytoczmy jeden z nich.

Pomyśl o małżeństwie z jednym dzieckiem, które zaciąga kredyt na kwotę 550 000 złotych na 30 lat przy oprocentowaniu wynoszącym 8,46%. Dopłata do tego kredytu wynosi 7,61%. Bez dopłaty pierwsza rata kredytu to około 5 400 złotych, ale z dopłatą spada do około 2 800 złotych. Po 10 latach kredytobiorca przechodzi na stałą ratę kapitałowo-odsetkową. Przy niezmienionym oprocentowaniu miesięczna rata wynosi około 3 172,74 złotych.

Porównując to do spłaty kredytu w formie równych rat kapitałowo-odsetkowych przez cały okres kredytu bez dopłaty, rata wyniosłaby około 4 213,44 złotych.

Bezpieczny Kredyt a darowizna i dziedziczenie

Jeśli otrzymałeś darowiznę lub odziedziczyłeś mieszkanie/dom, a przy tym zdecydowałeś się na wnioskowanie o Bezpieczny Kredyt 2%, wciąż może być możliwe otrzymanie dopłaty. W takiej sytuacji dopłatę możesz otrzymać pod pewnymi warunkami.

 • Jeśli nabyłeś prawo własności lub spółdzielcze prawo do nieruchomości, a następnie sprzedałeś ją przed ukończeniem 18. roku życia.
 • Jeśli odziedziczyłeś udział o wartości nie większej niż 50% w prawie własności lub spółdzielczym prawie do nie więcej niż 1 nieruchomości – także przy założeniu, że nie mieszkałeś w nim od minimum 12 miesięcy!
Program Bezpieczny Kredyt 2%
Program Bezpieczny Kredyt 2%

Co jeszcze w ramach programu Bezpieczny Kredyt?

Program Bezpieczny Kredyt 2% obejmuje również możliwość założenia Konta Mieszkaniowego, które sprzyja systematycznemu oszczędzaniu przez okres od 3 do 10 lat. Oszczędności gromadzone na koncie są premiowane wzrostem inflacji lub wartości metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Ponadto środki na koncie są oprocentowane przez bank.

Kredyt 2% – o czym warto pamiętać?

Biorąc kredyt na mieszkanie w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% o wartości maksymalnej 500 tys. zł dla jednej osoby lub 600 tys. zł dla małżeństwa lub rodziców z dzieckiem, istnieje kilka ważnych rzeczy, o których należy pamiętać:

 • Mieszkanie z rynku pierwotnego i wtórnego: program umożliwia zakup mieszkania zarówno z rynku pierwotnego (nowe mieszkania od deweloperów), jak i wtórnego (używane mieszkania). Nie ma również limitu cen za 1 m2 mieszkania, co daje większą swobodę wyboru.
 • Warunki dopłaty: aby otrzymać dopłatę w ramach programu, musisz spełniać określone warunki. Mieć maksymalnie 45 lat i nie posiadać innej nieruchomości. Co więcej, nie otrzymasz dopłaty, jeśli Twój wkład własny będzie wyższy od 200 000 tys. zł lub wartość wybudowanego domu przekroczy milion zł!
 • Bez wkładu własnego: jeśli nie dysponujesz jakimkolwiek wkładem własnym lub jest on niewielki, to możesz rozważyć połączenie Bezpiecznego Kredytu z programem Mieszkanie Bez Wkładu Własnego. Podstawowym założeniem programu jest możliwość uzyskania kredytu bez konieczności wniesienia wkładu własnego przez klientkę lub klienta. W typowym kredycie hipotecznym bank wymaga od nas uregulowania pewnego procenta wartości nieruchomości jako wkładu własnego. W ramach programu Mieszkanie Bez Wkładu Własnego bank może udzielić kredytu bez spełnienia takiego wymogu. Takie rozwiązanie proponuje BGK – Bank Gospodarstwa Krajowego.

Chcesz kupić mieszkanie?

Szukasz mieszkania i jesteś w trakcie przeglądania ofert? Zapraszamy do skorzystania z naszej zaawansowanej wyszukiwarki nieruchomości. Zawieramy w niej informacje, które mają wpływ na wartość nieruchomości, jej atrakcyjność i dopasowanie do potrzeb. Kompleksowe podejście wyróżnia wyszukiwarkę PriceR od innych. Co w niej znajdziesz?

Parametry mieszkania: możesz precyzyjnie określić, jakie cechy powinno mieć Twoje wymarzone mieszkanie – liczba pokoi, wielkość, itp.

Lokalna infrastruktura: sprawdzisz, jak blisko są sklepy, szkoły, przychodnie, parki i inne miejsca, które są dla Ciebie ważne.

Koszty mediów: Dzięki naszej wyszukiwarce możesz ocenić, ile będziesz płacił(a) za media, co pozwoli Ci lepiej planować swoje finanse.

Rozkład cen sprzedaży mieszkań w mieście: dowiesz się, jak kształtują się ceny mieszkań na rynku, abyś mógł podjąć dobrą decyzję zakupową.

Czas dojazdu do ważnych miejsc: sprawdzisz, jak szybko będziesz mógł dostać się do pracy, szkoły czy innych ważnych miejsc w mieście.

Preferencje wyborcze w okolicy: Jeśli to ważne dla Ciebie, możesz znaleźć informacje na temat preferencji wyborczych Twoich przyszłych sąsiadek i sąsiadów!

Sprawdź to sam(a) i kliknij tutaj.

Oceń nasz wpis!

Polecane wpisy