To nie kawalerki najszybciej znikają z rynku nieruchomości w stolicy! Nowe zwyczaje zakupowe Warszawiaków nie dziwią analityków.

Dla sprzedającego, Nowości 17.11.2022 1465 7 min

Sytuacja na rynku nieruchomości od dawna nie była tak dynamiczna. Można jednak wymienić dwie główne grupy, które pozwalają uporządkować najnowsze zwyczaje osób szukających mieszkań. Są one mocno powiązane z celem transakcji oraz przeznaczeniem mieszkania. Kawalerki czy wielopokojowe lokale z dużym tarasem? Jakich nieruchomości szukają online najczęściej mieszkańcy stolicy?

Pricer – korzystając z realnych danych transakcyjnych – przygotował zestawienie najczęściej i najszybciej sprzedających się nieruchomości w Warszawie. Zapoznaj się ze szczegółami i zobacz, jakie są preferencje zakupowe Warszawiaków co do nabywanych nieruchomości.

Mieszkanie jako inwestycja

Mieszkania małometrażowe niezmiennie znajdują się w czołówce najchętniej oglądanych nieruchomości przez Warszawiaków. W grupie, która najmocniej interesuje się takimi lokalami, są inwestorzy, którzy chcą nabyć mieszkania z myślą o wieloletnim wynajmie. Ich konkurentami w zakupie tego typu nieruchomości są coraz częściej osoby debiutujące na rynku pracy, które pragną wejść w posiadanie swoich pierwszych, własnych czterech kątów.

Inwestorzy wiedzą, że mieszkania o metrażu ok. 40 m2 najłatwiej wynająć i wymagają one najmniejszego wkładu finansowego. Jednocześnie jest to inwestycja, która po odliczeniu wszystkich kosztów związanych z wykończeniem, najszybciej może zacząć na siebie zarabiać.

Młode osoby, które dopiero wchodzą w dorosłe życie, zwykle rozpoczynają swoją przygodę z nieruchomościami właśnie od małometrażowych lokali. W ostatnim czasie jest to związane także z rosnącymi stopami procentowymi oraz malejącą zdolnością kredytową.

Większe mieszkanie dla rodziny

Drugą, najmocniej reprezentowaną grupą popularnych nieruchomości są lokale o metrażu pomiędzy 40 a 60 m2. Tego typu nieruchomości cieszą się największym zainteresowaniem wśród rodzin poszukujących mieszkania do użytku własnego, ze względu na możliwość wydzielenia osobnej sypialni, strefy do pracy zdalnej i przestrzeni na odpoczynek. Często te lokale pozornie są niewiele większe od kawalerek, jednak dają zdecydowanie szersze możliwości aranżacji.

Masowe przechodzenie na pracę zdalną, mocno zmieniło preferencje mieszkańców stolicy. Zdecydowana większość kupujących, poza wizualizacją wymarzonego salonu, sypialni i kuchni, ma świadomość, że w mieszkaniu powinno znaleźć się także biurko, które będzie podstawą do utworzenia stanowiska pracy.

To nie kawalerki najszybciej znikają z rynku nieruchomości w stolicy! Nowe zwyczaje zakupowe warszawiaków nie dziwią analityków.
To nie kawalerki najszybciej znikają z rynku nieruchomości w stolicy! Nowe zwyczaje zakupowe Warszawiaków nie dziwią analityków.

W tym przypadku dodatkowe metry są niezbędne, jednak mieszkania w tej kategorii, ze względu na koszty zakupu, zwykle nie przekraczają 80 mkw.

Komunikacja ma duże znaczenie

Warszawa jest miastem z bardzo szybkim tempem życia. Mieszkańcy nie lubią tracić czasu i stawiają na wygodę. Czynnikiem, który najczęściej brany jest pod uwagę przy ocenie lokalizacji nieruchomości, jest odległość od najbliższej stacji metra. Ostatnie lata i otwarcia nowych stacji drugiej linii podziemnej kolei mocno zmieniły postrzeganie wielu części miasta, kojarzonych wcześniej ze słabą komunikacją.

Dopiero w dalszej kolejności kupujący zwracają uwagę na liczbę linii autobusowych, połączenia tramwajowe, infrastrukturę komunikacyjną czy bliskość tras szybkiego ruchu, które przy weekendowych wycieczkach poza miasto mogą znacząco skrócić czas potrzebny na wydostanie się z Warszawy.

Nabywcy doceniają także rozbudowaną infrastrukturę handlowo-usługową. Jeszcze kilka lat temu Warszawiacy potrafili pokonać kilka dzielnic, aby dostać się do ulubionego fryzjera – teraz stawiają na oszczędność czasu i wybierają usługi dostępne w ich otoczeniu.

Lokalizacja to nie tylko wybór dzielnicy

Coraz bardziej powszechna praca zdalna sprawiła również, że sprawny dojazd do centrum miasta spędza sen z powiek coraz mniejszej liczbie Warszawiaków. Większa odległość od centrum zwykle przekłada się na mniejszą cenę za metr kwadratowy, ale także możliwość swobodnego wykupienia miejsca postojowego czy więcej przestrzeni na codzienne spacery.

Nie jest tajemnicą, że Mokotów oraz Białołęka w ostatnich latach mocno wybiły się na pozycję liderów, jeśli chodzi o częstotliwość zakupu nieruchomości na ich obszarze. Nic dziwnego – ponieważ właśnie na tych terenach powstawało najwięcej inwestycji deweloperskich. Jednak oczekiwania co do właściwości nieruchomości w tych dzielnicach będą skrajnie różne.

Na Białołęce możemy liczyć na większy metraż, czy dodatkowe powierzchnie typu balkon czy ogródek, kosztem mniejszej dostępności rozwiązań komunikacyjnych. Dojazd do najbliższej stacji metra może zająć nawet godzinę.

Z kolei dobrze skomunikowany Mokotów ma do zaoferowania bardziej skupione osiedla, gdzie gęsta zabudowa mocno ogranicza możliwość udostępnienia dodatkowych powierzchni.

Na przestrzeni minionych 2-3 lat na popularności zyskują także Praga-Południe oraz Ursus. Ceny mieszkań są tam sporo niższe w porównaniu z dzielnicami położonymi bliżej centrum, ale rozbudowana infrastruktura pozwala zaspokoić większość potrzeb, nie wybierając się poza granice dzielnicy. Dodatkowym plusem jest Szybka Kolej Miejska, która z powodzeniem zastępuje metro w komunikacji z najważniejszymi punktami na mapie stolicy.

Powierzchnie przynależne i inne udogodnienia

W konsekwencji pandemii COVID-19 wzrosło zainteresowanie mieszkaniami, które posiadają balkony lub loggie. Kupujący doceniają dodatkowe przestrzenie, które aranżują na strefy relaksu, letnie biuro czy nawet rodzaj pokoju zabaw dla dzieci.

To nie kawalerki najszybciej znikają z rynku nieruchomości w stolicy! Nowe zwyczaje zakupowe Warszawiaków nie dziwią analityków.
To nie kawalerki najszybciej znikają z rynku nieruchomości w stolicy! Nowe zwyczaje zakupowe Warszawiaków nie dziwią analityków.

Poszukiwanie tego typu rozwiązań ma największe szanse powodzenia w dzielnicach oddalonych od centrum, a nawet będących na obrzeżach miasta. Jest tam zwykle więcej przestrzeni na budowę nowych osiedli, a to niesie za sobą bogatsze możliwości aranżacyjne już na etapie stanu deweloperskiego. To kolejny argument, który coraz bardziej liczną grupę skutecznie przekonuje do porzucenia marzeń o nieruchomości w centrum stolicy.

Dodatkowym atutem jest także zainstalowana klimatyzacja – latem każdy szuka sposobu, jak ochłodzić mieszkanie, by móc pracować zdalnie czy spędzać czas z rodziną. W stolicy jest to znacznie bardziej popularne rozwiązanie niż w innych miastach – głównie ze względu na mniejsze zazielenienie okolicy, co prowadzi wprost do wyższej temperatury nagrzewania budynków mieszkalnych.

Dziwne zwyczaje czy większa świadomość nabywców?

Co może dziwić – potencjalni nabywcy coraz częściej przychodzą na prezentację mieszkania z wypisaną listą referencyjną, która jest dla nich kluczowa podczas dokonywania wyboru. Na takiej liście często pojawiają się pytania o usytuowanie śmietnika bądź zsypu, awaryjność windy, czy chociażby odległość do bramy wjazdowej do garażu i furtki wejściowej na osiedle. Kontrowersyjnym punktem jest umiejscowienie placu zabaw dla dzieci – na to pytanie nie jesteśmy w stanie się przygotować – ponieważ dla rodziców bliskość placu zabaw będzie atutem, dla singli i par bez dzieci wręcz przeciwnie.

Dlaczego poznanie tendencji zakupowych mieszkańców jest ważne w perspektywie długofalowej inwestycji w nieruchomości? Ponieważ rozważając w przyszłości przeznaczenie kupowanego mieszkania do wynajmu lub po prostu do odsprzedaży – warto wybierać takie parametry nieruchomości, które ułatwią nam znalezienie kupca i zwiększą prawdopodobieństwo szybkiej transakcji.

Oceń nasz wpis!

Polecane wpisy